Hint Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Hint Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hint yağı, Hint bitkisinin tohumları preslenerek elde edilen bir yağdır. Mineraller, vitaminler ve doymamış yağlar bakımından oldukça zengindir. Adından da belli olabileceği gibi Hindistan ve Afrika ülkelerinde popüler bir şekilde kullanılmaktadır. İçeriği ve sağlığa sunmuş olduğu katkılardan dolayı dünya genelinde kullanımı yapılan bitkisel yağlardandır. Saç, cilt ve sağlık alanlarında kullanılan Hint yağı, sabunlarda, kozmetik ürünlerin içerisinde, masaj yağı üretiminde, ilaçlarda ve tekstil alanında kullanılmaktadır.

Hint Yağı Faydaları Nelerdir?

Kas ve eklem ağrıları: Özellikle artrite bağlı gelişen ağrılarda yaygın şekilde kullanılmaktadır. Ağrılı bölgeye Hint yağıyla masaj yapıldığında oldukça faydalı olur. Sinir iltihabı, kas ağrısı gibi problemlere karşı oldukça faydalıdır. Yumuşak dokuda bir bez katlanıp Hint yağına bulanır ve ağrılı bölgeye yerleştirilerek üzerine sıcak su torbası ya da içine sıcak su doldurulmuş bir pet şişe yerleştirilir. Bu şekilde 60 dakika bekletilir. Haftada en az 2 defa uygulandığında ağrılara karşı ciddi anlamda rahatlama sağlanabilir. Kas ağrıları için yine Hint yağına bulanmış bez ağrılı bölgeye yerleştirilir. Bu şekilde bekletildiğinde kan dolaşımını arttırarak dokularda iyileşme sağlanabilir. Hint yağı su ile karıştırılıp günlük içildiğinde yine artrit ağrıları için faydalı olur.

Kabızlık: Hint yağı kabızlığa karşı kullanılabilecek bitkisel yağlardan biridir. Müshil etkisiyle kabızlığa karşı rahatlama sağlar. Gün içinde bir tatlı kaşığı Hint yağı bir defa, üç gün arka arkaya ağız yoluyla alınır. Dozuna dikkat edilmelidir. Uzun süre kullanıldığında ve aşırı alındığında mide bulantısı, kuma ve ishale neden olabilir.

Tırnak sağlığı: Hint yağı içinde barındırdığı E vitamini sayesinde tırnak ve tırnak etinin tedavisinde kullanılabilir. Elle alınan az miktarda Hint yağı tırnak eti ve tırnaklara sürülür. Düzenli uygulandığında fark gözle görülebilir.

Lenf ve karaciğer sağlığı: Hint yağı karaciğer sağlığını ciddi anlamda destekler. Karaciğer fonksiyonlarını düzenler. Lenfler içinde olumlu etkileri vardır.

Küçük tümörler için faydalıdır: Hint yağının T hücrelerini çoğalttığı araştırmalar sonucu ispatlanmıştır. Vücutta oluşan ufak tümörlerin etkisini yok eder.

Nasır Yumuşatıcı: Hint yağı nasırları yumuşatmak için oldukça etkili bir çözümdür. Nasır sebebiyle oluşan ağrı ve şişkinliği giderir. Beraberind etopuk çatlaklarına karşıda iyi gelir. Topuk çatlakları için önce ayaklar 10 dakika kadar ılık su içinde bekletilir. Ardından sertleşmiş deri ponza taşıyla fırçalanır. Ayaklar yıkandıktan sonra Hint yağı sürülür. Birkaç saat bekletilip yıkanabilir.

Hint Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Saçların daha canlı ve gür bir görünüm kazanması için kullanılabilir. Hint yağı tatlı badem yağı tatlı badem yağıyla karıştırılarak kullanıldığında daha etkili olur. Banyo yapmadan bir saat kadar önce saç diplerine masaj yapılarak sürüldüğünde hem saç sağlığını destekler hem de saç diplerine kan dolaşımını arttırarak saçların daha çabuk uzamasını sağlayabilir. Saçlar üzerinde en iyi etkiyi alabilmek için Hint yağı saçlara sürülüp saçlar bir havlu ya da boneyle kapatılır. İşlem gece yapılıp sabaha kadar bekletildiğinde daha etkili olur. Sabah saçlar ılık su ve şampuanla yıkanıp temizlenir.

Hint yağı saçlarda nem oranını arttırarak kuruluğa karşıda iyi gelir. Hint yağı saç derisinde meydana gelen enfeksiyonlara karşıda faydalıdır. Saç derisinde meydana gelen enfeksiyon saçlarla ilgili çeşitli problemlere neden olabilir. Mantar ve bakterileri önlemek bu sayede saç sağlığını korumak için Hint yağından yararlanılabilir. Saçkıran tedavisinde oldukça faydalı olan Hint yağı ceviz yağı ile karıştırılarak kullanılabilir. 1,5 tatlı kaşığı Hint yağı 1 tatlı kaşığı ceviz yağıyla karıştırılarak etkilenmiş olan bölgeye sürülür. Üzeri temiz bir bezle kapatılıp gece boyunca bekletilir. İşleme etkisi fark edilene kadar devam edilir.

Hint Yağının Kirpiklere Faydaları Nelerdir?

Hint yağı saçlarda olduğu gibi kirpikler üzerinde de oldukça etkilidir. Gece yatmadan önce kirpiklere uygulanıp sabaha kadar bekletilir. Bu şekilde yatmaktan rahatsız olanlar 30-60 dakika bekletip yıkadığında da faydalarından yararlanabilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra ılık su yardımıyla yıkanarak temizlenir. Kirpiklerle birlikte kaşlar içinde uygulanabilir.

Hint Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?

Hint yağı cilt sağlığı için birçok alanda kullanılabilir. Güneş yanığı, akne, çatlak gibi daha pek çok cilt problemine karşı Hint yağından yararlanılabilir. Ciltte meydana gelen mantar, çıban, siğil gibi problemlere karşıda iyi gelir.

Akne: Akne tedavisinde akneye yol açan bakterilere karşı koruma sağlar. Cilde uygulandığındaderinlemesine nüfus ederek akneye yol açan bakterileri önler. Kullanmadan önce cildin ılık suyla yıkanması gerekir. Bu şekilde cilt gözenekleri açılarak daha iyi nüfus edecektir. Parmak uçlarıyla cilde dairesel hareketlerle masaj yapılarak sürülür. Bir gece boyunca ciltte bekletildikten sonra cilt soğuk su yardımıyla temizlenir.

Nemlendirici: Hint yağı tek başına nemlendirici olarak kullanılabilir. İçinde barındırdığı yağ asitleri cildin nemlenmesini sağlar. Parmak uçlarıyla çok az miktarda cilde sürüldüğünde cilde kolayca nüfus eder. Cilt tarafından hızlı bir şekilde emilip ciltte yağlı bir görüntü bırakmaz. Güne canlı ciltle uyanmak için gece yatarken sürülebilir.

Yara izleri: Vücutta herhangi bir nedenden dolayı meydana gelmiş yara izlerinden kurtulmak için Hint yağı kullanılabilir. İçeriğinde bulunan yağ asitleri dokulara derinlemesine nüfus ederek yara izlerinin kaybolmasına yardımcı olur. Hint yağı yara izleri üzerinde uzun süre düzenli olarak kullanılmalıdır.

Cilt çatlakları: Özellikle karın ve bacak bölgesinde meydana gelen çatlaklar için kullanılabilir. Gebelik sürecinde ve ani kilo alıp verme sebebiyle oluşan çatlaklar üzerinde de etkilidir. Düzenli olarak sabırla kullanıldığında faydalarından yararlanılabilir.

Cilt lekeleri: Omega-3 yağ asitleri açısından zengin bir kaynak olan Hint yağı bu özelliği sayesinde ciltte oluşan lekeler üzerinde olumlu etkiler yaratır. İçeriği sayesinde cildi nemlendirip dokuların sağlıklı gelişimini sağlar.

Kırışıklıklar: Ciltte meydana gelen kırışıklıklar üzerine gece yatarken sürülüp sabaha kadar bekletildiğinde kırışıklıklarda azalma görülebilir.

Hint Yağı Zararları Nelerdir?

Hint yağı genel anlamda cilt sağlığı için kullanılsa da saç ve genel sağlık içinde faydalı yağlardan biridir. Hint yağının faydalarından en iyi şekilde yararlanabilmek için kullanan kişinin sağlık durumu oldukça önemlidir. Sağlık problemi olan kişiler ek olarak Hint yağı kullandığında bazı özel durumlarda yan etkilere maruz kalabilir. Bu yan etkiler, mide bulantısı, kusma, sindirim sıkıntıları olarak sıralanabilir. Bazı hassas bünyelerde ishale yol açabilir. Cilde uygulanan Hint yağı yine hassas cilt tipine sahip olan kişilerde döküntü, kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Beraberinde kaşıntı görülebilir. Cilde sürülerek uygulandığında şişme ve krampların gelişmesine neden olabilir. Hint yağı ağız yoluyla alınmışsa bazı kişilerde tüketimden sonra kalp atışında düzensizlik fark edilebilir.

Hint Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Badem Yağı Kirpik

Badem Yağı Kirpik

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Masaj Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Masaj Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Karanfil Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Karanfil Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gül Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gül Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Badem Yağı ile Saç Bakımı

Badem Yağı ile Saç Bakımı

5w 30 Motor Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

5w 30 Motor Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6