Kandaki Yağ Oranı Nasıl Düşürülür?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kandaki Yağ Oranı Nasıl Düşürülür?

Kandaki yağ oranı nasıl düşürülür, kanadaki yağ oranı, her insanın kanında bulunan ve hücre zarları ile bazı hormonların yapımında kullanılan bir maddedir. Kandaki yağ oranını, vücut kendi ürettiği gibi dışarıdan alınan besinlerle de yükselebilir. Mesela hayvansal gıdalar (Et, süt, tereyağı, yağlı peynir, margarinler) yükseltir. Sadece dışarıdan alınan gıdalarla yükselmez kandaki yağ oranı genetik yapıdan kaynaklı olarak da yükselir.

Kandaki yağ oranı, sadece kan testiyle anlaşılabilir. Fakat bundan önce vücuttaki bazı belirtiler sinyal verir, bunlar nelerdir? Baş dönmesi, uykusuzluk, göğüs kafesinde basınç ve sıkışma hissi, şişmanlık, bacaklarda ağırlık hissi, kol ve bacaklarda uyuşma hissi gibi. Bundan hariç bir de gözde sarı siğillerin olması vücuttaki yağ oranının yüksek olduğunu gösterir.

Kandaki yağ oranını düşürmek için öncelikle aldığımız gıdalara dikkat etmemiz gerekiyor ve bol bol egzersiz yapmakta fayda var. Hiçbir şey yapamıyorsak yani spor yapmaya vaktimiz yoksa yürüyüş yapın, asansöre binmek yerine merdiven çıkın. Fazla kilolarımızdan kurtulmamız gerekiyor. Yediklerimize dikkat etmeliyiz. Beslenme şeklimiz ile vücudumuzdaki yağ oranının birbiriyle bağlantılı olduğunu unutmamamız gerekiyor. Vücudumuzdaki yağ oranını daha az yağlı ve daha çok posalı yiyecekler ile düşürmemiz mümkün. Kandaki yağ oranını düşürmemiz, balık, tavuk, hindi gibi beyaz etlerden alacağımız proteinlerle mümkün, ancak bunları ya ızgara olarak ya haşlama olarak ya da sebzelerle pişirerek tüketmeliyiz.

Katı yağlarda kandaki yağ oranını yükseltir bunun içinde bitkisel sıvı yağlar ve zeytinyağı kullanmak her zaman daha sağlıklıdır. Bu arada kırmızı etten de vaz geçmek zorunda değiliz, eğer kırmızı etin yağını iyice temizlersek ince ince kesip küçük porsiyonlar halinde tüketirsek hiçbir zararı olmayacaktır.

Bol bol balık tüketmeliyiz. Uzmanlar her zaman haftada iki defa balık tüketmemiz gerektiğini, kalp ve damar sağlığı için gerekli olduğunu söylüyorlar. Balık kandaki yağ oranını düşürmeye yardımcı olur, tansiyonu düşürerek kalp krizi gibi kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Çok iyi bir protein kaynağı olan balık vitamin ve mineral yönünden zengin olduğu için genel sağlığa katkıda bulunur.

Sigara ve alkol kullanmamalıyız, kolesterolün damar duvarında birikmesine ve biriken yağ plaklarının çatlayarak damarı tıkamasına neden olduğundan kullanılmamalıdır. Sigara ve alkol içmek kandaki iyi kolesterol düzeyinin düşmesine neden olur. Sigara ve alkolün vücudumuza zararları hepimizce bilinen bir gerçek bile bile de kendimize zarar vermek doğru değil.

Kandaki Yağ Oranı Nasıl Düşürülür Yorumları

soru

Ahmet

12 Aralık 2017 Salı

Bende kanda yağ oranı yüksek çıktı nasıl düşürülur

Cevap yaz
cevap

Üngün

09 Ağustos 2018 Perşembe

Kandaki yağ oranı hücre zarları ve bazı hormonların yapımında kullanılan bir maddedir. Bunu vücut kendi ürettiği gibi dışarıdan yani almış olduğun besinlerden de sağlar. Bu besinler et, süt, tereyağı, peynir ve margarin diyebilirim. Eğer kanındaki yağ oranının azalmasını istiyorsan bu tür hayvansal gıda olan besinleri tüketmekten kaçınmalısın. Geçmiş olsun.

cevap

Islam

04 Eylül 2018 Salı

Merhabalar kandaki yüksek yağ oranı kolesteroldür. Kolesterol kandaki doymuş yağ oranıdır. Bunun düşmesi için hayvansal gıda tüketimini azaltmak be yağlı yiyeceklerden uzak durmak kanınızdaki yağ oranını düşürecektir. Geçmiş olsun.

soru

Erhan kartal

04 Eylül 2017 Pazartesi

Kandaki yag oranini nasil dusurebilirim

Cevap yaz
cevap

Kaid

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, kandaki yağ oranını düzeltmek için öncelikle çok daha sağlıklı beslenmeniz gerekmektedir. Yağlı besinlerden uzak durarak biraz da olsa kan değerlerindeki yağ oranı düşürülebilir. Bunun yanı sıra egzersiz yaparak yine bu yağ oranını ciddi anlamda düşürebilirsiniz.

soru

fatma

23 Kasım 2017 Perşembe

bende kolestirol çıktı
nasıl düşer

Cevap yaz
cevap

Traje

19 Eylül 2018 Çarşamba

Mwehaba Fatma hanım, kolesterol kanda bulunan doymuş yağın damar çeperlerindeki yapışarak damar daralmasına sebep veren yağlardır. Kolesterolünüzün yüksekliğine ve doktorunuzun tavsiyesine göre ilaç tedavisine de başlayabilirsiniz yada kendiniz bazı önlemler alarak yüksek kolesterolünüzü düşünebilirsiniz. Bunun için hayvansal gıda tüketimini azaltıp, fazla kilolarınızdan kurtulma ve temiz havada yürüyüş yapmanız etkili olacaktır.

soru

Murat

22 Ocak 2017 Pazar

Saç derim acayip kaşiniyo ve sivilce ler çikiyo

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Safran Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Safran Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gül Yağının Faydaları Nelerdir?

Gül Yağının Faydaları Nelerdir?

Karabaş Otu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Karabaş Otu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gaz Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gaz Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Ardıç Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ardıç Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ardıç Yağı, Birçok şifalı bitki içerisinde uçucu yağlar bulunmaktadır. Etkisi oldukça güçlü olan bu yağlar bazen zehirli asitler gibi maddelerde içermektedir. Faka[...]

Keten Tohumu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumu Yağı, şifalı bitkisel yağlardan biridir. Bununla bazı hastalıklardan korunmak ve hastalıkların tedavi sürecini hızlandırmak mümkün olabilir. Keten tohumu[...]

Portakal Yağının Faydaları Nelerdir?

Portakal Yağının Faydaları Nelerdir?

Portakal Yağının Faydaları, Portakal meyvesi turunçgillerden olan ve ana yurdu Hindistan olan ve ağacı her zaman yeşil kalan bir meyvedir. Yaprak ve meyve kabuğu ilaç, ç[...]

Vücut Yağ Oranı Kaç Olmalı?

Vücut Yağ Oranı Kaç Olmalı?

Vücut Yağ Oranı Kaç Olmalı, Vücut yağı oranının bir standardı bulunmamaktadır yaşa, boya, cinsiyete göre farklılıklar göstermektedir. 15 yaşındaki bir çocukta b[...]

Kirpik Bakım Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kirpik Bakım Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kirpik bakım yağı, rimel kullanımı nedeniyle kopmaya da kırılmaya başlayan kirpiklere bakım yapılmadığında sorun giderek artar. Sağlıklı, canlı ve gür kirpiklere [...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6