Debriyaj Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
20 Haziran 2024

Debriyaj Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Debriyaj, birçok motorlu taşıtta tork değişimlerinin gerçekleşmesini sağlayan bir dişli sistemidir. Bu dişli sisteminin her makine parçası gibi, sağlıklı çalışabilmesi ve görevini tam olarak yapabilmesi için özel yağlar kullanılır. Debriyajda kullanılan yağ türü, diğer motor yağlarına göre daha akışkan bir özellik gösterir ve her aracın standardına uygun şekilde araca koyulur. Bilinir ki tüm sürtünerek çalışan makinelerde yağın önemli bir yeri olduğu gibi, debriyaj yağının da önemi çok büyüktür. Debriyaj, araçlardaki motor hareketini tekerleklere ileten ve tork geçişlerini sağlayan otomatik ve manuel sistemlerdir. Bu sistemler çalıştığı sırada maksimum 5 dakika yağsız kaldığı zaman kullanım dışı olabilir.

Debriyaj Yağının Önemi

Debriyaj yağı, aracın debriyaj sistemini koruyarak aynı zamanda soğumasını da sağlar. Debriyaj yağı, belli süreler ve belli kilometrelerde değiştirilmelidir. Bu yağın eksilmesi ve görevini yapamaması çok büyük maddi ve manevi problemlere neden olabilir ve aracınızın kullanımını kısıtlayabilir. Debriyaj yağı eksildiğinde sistemde ısınmalar, zorlanmalar ve hareketin tam olarak iletilememesi gibi sorunlar ortaya çıkar. Isınan parçalar ise çok çabuk yıpranır. Debriyaj yağının kontrollerini ve bakımlarını uzman kişilere yaptırmalısınız. Bu tür kontrolleri araçlar ve gereçlerin eksiklikleri nedeni ile evinizde yapmanız mümkün değildir.

Debriyaj Yağı Çeşitleri

Debriyaj yağı, mineral yağlar grubuna girmektedir. Mineral yağlar, doğada petrol çıkarıldığı sırada bu petrollerin yanında elde edilen yağlardan biridir. Bu yağlar farklı sistemlerle işlenerek elde edilmekte ve kullanıma sunulmaktadır. Debriyaj yağının değiştirilmesi için öncelikle yağın ilk durumu kontrol edilmelidir. Eğer eksilme ya da sızdırma varsa bu sızdırmaların ve azalmaların asıl nedenleri araştırılmalıdır. Sorunların nedenleri tam olarak düzeltildikten sonra yağ, tekrar araç standardına uygun olarak doldurulmalıdır.

Debriyaj Yağının Eksikliği

Eğer debriyaj tam olarak görevini yapmıyorsa bunun nedenlerinden biri debriyaj yağının eksikliği ya da eskiliği olabilir. Bu nedenle gerekli kontrollerini ve bakımlarını yaptırarak debriyaj sisteminizin daha iyi çalışmasını ve bazı sorunlarla karşılaşmamanızı sağlayın. Bu tür aksamların iyi çalışması sürüş konforunuzu en yüksek seviyeye taşır. Debriyaj yağının yağlayıcı özelliği sisteminizdeki sürtünmeleri en aza indirir. Yağın aksamlara tutunarak sürtünmelerdeki etkiyi azaltması, bazı dayanım noktalarına olan etkinin azaltılması gibi görevler debriyaj yağı üzerine alarak sistem ömrünü ve güvenliğinizi en üst düzeye çıkarır.

Debriyaj Yağı Belirtileri

Debriyaj yağı eksildiğinde aracınızın debriyaj pedalı sıkışabilir ve bastıktan sonra sesler gelebilir. Bu tip belirtileri aracınızda hissederseniz hemen bir servise götürerek bu konuda uzman kişilerden yardım alınız. Bunun yanında aracınızın altında yağ damlamaları gibi problemler varsa en kısa sürede bunu aracınızın sağlığı için ve çevrenin temizliği için acilen yaptırmalısınız. Mekanik olarak çalışan bu debriyaj sistemlerinin her çalıştığı an yağa ihtiyacı vardır. Hatta öyle ki araçlar çalışmasa bile yağa gereksinim duyarlar. Çünkü yağın olması gereken yerde yağ eksilirse ya da tükenirse o bölgede paslanmalar görülebilir. Aracınızın bu tür bakımları aksatılmaması gereken şeylerden biridir.

Debriyaj Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kayısı Çekirdeği Yağı Kullanımı

Kayısı Çekirdeği Yağı Kullanımı

Güncel

Yağ Yakan Bitkiler Nelerdir?

Yağ Yakan Bitkiler Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6