Magnezyum Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Magnezyum Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Magnezyum Yağı, bildiğiniz yağlar gibi değildir. Bu ürüne yağ denilmesinin nedeni magnezyum klorun suyla karışmasından sonra dokusunun yağa benzemesinden kaynaklanır. Yani yağ suya asılmış magnezyum klorürden oluşur. Dokusu yağlı olduğundan yağ gibi kullanılabilir. Vücudunuzun ihtiyacını karşılamak amacıyla magnezyum içeriği bulunan çeşitli formlar vardır. Magnezyum takviyesi, magnezyum içeren besinler, multivitaminler bu amaçla kullanılabilir. Magnezyum yağı topikal olarak uygulayarak magnezyumu alabileceğiniz bir diğer seçenektir.

İçtiğimiz filtrelenmemiş içme suyundaki magnezyum dışında, besinlerden de magnezyum almamız gerekiyor. Kuruyemişler, meyveler, tahıllar, sebzeler bu konuda iyi bir magnezyum kaynağıdır. Magnezyum yağı ise ihtiyacımız olan magnezyumu alabilmemizi sağlayan iyi bir seçenektir. Magnezyumun en önemli etkileri uykuyu kaliteli hale getirmek stresle mücadele ve kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan bir mineraldir. Ayrıca cilt kalitesini iyileştirir, yüksek tansiyon ve diyabetle mücadelede etkilidir. Yeterli oranda magnezyum alınması sağlığımız açısından önemlidir. Magnezyum içeren besinler tüketilse de vücudumuzdaki magnezyum seviyesinin korunmasında etkili olmayabilir. Bu nedenle magnezyum yağını kullanmamız gerekebilir.

Çok sayıda besinde magnezyum olmasına rağmen, magnezyum en iyi emilimi ağızdan olmaz. Bu şekilde alınan magnezyum sindirim sistemindeki çeşitli faktörlerden olumsuz etkilenir. Ayrıca bağırsaklardaki emilim süresi de laksatif etkisi yüzünden yetersizdir. Magnezyumun en iyi emilimi cilt üzerinden olur. Bu uzmanlar tarafından deri ötesi magnezyum terapisi olarak tanımlanır. Bireylerin günde 300 miligram magnezyum alması önerilir. Erkeklerde bu oran 400 miligrama kadar çıkabilir. Besinlerden bu oranın sadece 250 miligramlık bölümü alınabiliyor. Bu durum magnezyum yağını daha verimli hale getiriyor.


Magnezyum yağı hakkında temel bilgiler


Magnezyum iyonları vücudumuzda kemiklerde olur. Ancak sindirim sisteminde besinlerin enerjiye çevrilmesinde etkili olan enzimler de önemli bir yeri vardır. RNA, DNA, proteinler gibi önem taşıyan moleküllerin üretiminde etkili olur. Hücre duvarında kemiklerde ve kromozomlarda magnezyum temeli oluşturur. Ayrıca kalsiyum emiliminde de magnezyumun etkisi büyüktür. Vücudumuzda magnezyum ve kalsiyum ilişkisi önemlidir. Kalsiyum eklikliği olan bir kişide magnezyum eksikliğinin de olduğu akla gelmelidir. Bunları takviye etmek için hem kalsiyum içeren besinleri hem de magnezyum içerenleri birlikte tüketmelisiniz.


Magnezyum yağının faydaları nelerdir?


Cilt sağlığını destekler: Cildinizde sivilce, akne, sedef, egzama gibi olumsuzluklar varsa magnezyum yağı bunların tedavisinde destekleyici olacaktır. Cildin daha canlı ve parlak olması için bu ürünü haricen cildinize sürebilirsiniz. Yağ ciltte akne ve sivilce oluşumuna neden olan yağın azaltılmasını sağlar. Ciltte gözenekleri tıkayan yağ akne oluşumunun başlıca nedenleri arasında görülmektedir.

Bağışıklık sisteminin dostudur: Magnezyum yağını düzenli kullanmak vücudunuzu bazı hastalıklarla mücadelede destekleyecektir. Stresin tetiklediği, yaşlanma nedeniyle maruz kalınan hastalıklarda magnezyum yağı desteğini kullanabilirsiniz. Stresinizi azaltacak, aynı zamanda yaşlanma etkilerini hafifletecektir.

Ter kokusuna çözümdür: Vücudunuzu etkileyen özellikle ter kokusu ile mücadelede bu yağı kullanabilirsiniz. Püskürterek koltuk altınızda kurumaya bıraktığınız magnezyum yağı kozmetik ürünlere doğal bir çaredir. Hem kimyasalların etkilerinden korunur hem de toksik etkisi olmayan doğal bir ürün kullanmış olursunuz.

Ağız sağlığınızı destekler: bu doğal yağı dişlerinizi fırçalamak için diş macunu yerine kullanabilirsiniz. Bu şekilde hem ağız ve diş sağlığınızı destekler hem de vücudunuzun magnezyum ihtiyacına destek verirsiniz. Magnezyumun kalsiyum emiliminde etkisi büyüktür. Vücudunuzda yeteri kadar kalsiyum olması diş sağlığınıza olumlu yansır.

Uykusuzluğa çare olabilir: Uykusuzluk sorunu yaşayanlar magnezyum yağının sakinleştirici etkisinden yararlanabilir. Özellikle derin uyku çekmek isteyenler bu yağı kullanabilir. Bu aynı zamanda uykuda yapılan periyodik hareketleri de önleyecektir. Huzursuz bacak sendromu sorunu olanlar içinde faydalıdır.

Kanserle mücadelede etkilidir: Magnezyum yağı ile masaj yapılması stres hormonu kortizolun azaltılmasına yardımcı olur. Bu hormon başta kanser olmak üzere, depresyon, erken ölüm gibi olumsuzlukları tetikler. Özellikle pankreas kanseri ile mücadelede en önemli destekçiniz olabilir. Bir anlamda kortizol hormonu bağışıklık sistemini baskılayarak olumsuz etki yapar.

Magnezyum yağının faydaları arasında ağrıları dindirici etkisi, Özellikle migren tipi baş ağrılarında atakları azaltması, atakların arasını uzatması, kas ağrılarını hafifletmesi, yüksek tansiyona iyi gelmesi, diyabet riskini azaltması saç sağlığını desteklemesi gibi önemli etkileri bulunmaktadır.


Magnezyum yağının yan etkileri nelerdir?


Nadiren de olsa magnezyum yağının bazı yan etkileri vardır. Bunlar arasında haricen kullanımında oluşan cilt yanması daha fazla görülmektedir. Cilde direkt tatbik edildiğinde özellikle hassas ciltlerde kaşıntı ve döküntü sorunu da yaşanabilir. Cilt kızarıklığı etkisi olabilir. Magnezyum alerjisi olan kişilerinde yağı kullanırken dikkatli olması, herhangi bir reaksiyon ortaya çıkarsa yağı kullanmayı hemen bırakmalıdır. Ayrıca haricen kullanılan magnezyum yağının ishal ve karında kramplara yol açması da yaşanabilir.

Bu yağın düşük tansiyonu olan kişiler tarafından kullanılmaması gerekir. Böbrek yetmezliği olan kişilerde yağı kullanmak için doktoruna danışmalıdır. Kişilerin kullandığı bazı ilaçlarla da etkileşime girebilir. Özellikle anksiyete ilaçları kullanan kişiler bu yağı dikkatli kullanmalıdır. Bu nedenlerle ilaç kullananlar, alerjik yapısı olanlar magnezyum yağını kullanmak için doktoruna danışmalıdır.


Magnezyum yağı kullanımı için öneriler

Magnezyum yağı kullanımına başladıktan sonra vücudunuzdaki magnezyum düzeyinin artması biraz zaman alabilir. Düzenli magnezyum alımı bir süre sonra sizleri rahatlatacaktır. Kullanımı esnasında yağın dozunu değiştirmek için yakınmalarınızı takip edebilirsiniz. Bu yağı kullanırken sprey şeklinde cilde püskürtmek en fazla tercih edilen kullanım türüdür. Cildinizi diğer ürünlerden arındırdıktan sonra, büyük olasılıkla banyo yapınca yağı cildinize püskürtebilirsiniz. Yarım saat kadar bekleyerek yeniden duş alabilirsiniz.

Cildinize masaj yaparak yedirdiğiniz magnezyum yağı kan akımını hızlandırır. Bu şekilde ağrılara, özellikle kas ağrılarına etkili bir çözüm bulabilirsiniz. Banyoda kullanılan yağ rahatlamanıza, stresten arınmanıza yardımcı olacaktır. Ayaklarınıza ve bacaklarınıza da magnezyum yağı koyduğunuz ılık suda banyo yaptırabilirsiniz. Koku gidermek içinde yağı püskürterek deodorant yerine kullanabilirsiniz. Ancak yeni tıraş edilen cilde tatbik etmemenizi tavsiye ederiz.

Magnezyum Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Güncel

Yılan Yağı Sakal Çıkarır mı?

Yılan Yağı Sakal Çıkarır mı?

Katran Yağı Faydaları Nelerdir?

Katran Yağı Faydaları Nelerdir?

Katran Yağı Faydaları, Günümüzde çok fazla duyduğumuz ve birçok insanın kullandığı ve bir o kadarda faydası bulunan katran yağı, birçok faydası ile birçok insan�[...]

Elma Yağının Faydaları Nelerdir?

Elma Yağının Faydaları Nelerdir?

Elma Yağının Faydaları, elma yağının bilindik faydaları sayılmayacak kadar fazladır. Genellikle herkesin severek tükettiği bir meyve olan elma hem cilt için hem de sin[...]

Ozon Yağı Ne İşe Yarar?

Ozon Yağı Ne İşe Yarar?

Ozon yağı ne işe yarar, ozon yağı genel vücut güzelliği ve aynı zamanda çeşitli hastalıkların tedavisi için tercih edilen yağlardan biridir. Vücut için birçok fay[...]

Balık Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Balık Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Balık yağının saça faydaları, saç bakımında tercih edilen balık yağı, saçların dip kısmından başlayıp uçlara kadar bakımı sağlamaktadır. Genellikle hastalık[...]

15 40 Motor Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

15 40 Motor Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

15 40 Motor Yağı, Motor yağı, günümüzde kullanımının her geçen gün çok daha fazla arttığı maddeler arasında en üstlerde gelmektedir. Gelişen teknolojilerle birli[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6