Yağ Yapan Besinler Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yağ Yapan Besinler Nelerdir?

Yağ Yapan Besinler, Kilo sadece ülkemizde değil dünyada birçok insanın problemlerinden biridir. Kilonun ise asıl nedeni vücutta biriken ve sindirilemeyen yağların Vücudun bazı bölgelerinde birikmesidir. Bu yağlar birçok besin içerisinde bulunmaktadır. Her akşam yediğimiz yemeklerde, Yediğimiz hayvansal ürünlerde hatta yediğimiz bitkisel ürünlerde bile belli oranlarda yağlar bulunmaktadır. Bu yağların tümü vücutta kişinin metabolizmasına bağlı olarak sindirilemeyebilir. Bu durumda sindirilemeyen yağlar depolanır. Egzersiz yapmayan insanların vücudundaki yağ oranı yüksektir. Bu nedenledir ki yağ yapan besinler tüketilmesi bu kişiye göre daha tehlikelidir. Bazı insanların metabolizması zayıf olduğundan dolayı yağ yapan besinler bu kişilerde direk olarak kilo sorunlarına neden olmaktadır.


Şimdi yağ yapan besinlerden bazılarını açıklamaları ile aşağıda sıralayalım

 • Öncelikle çok insanlar tarafından çok fazla tüketilen kızartma yiyecekleri. Bu yiyecekler vücutta yüksek oranda yağ yapan besinlerdir. Özellikle Türk mutfağında çok sevilen bu besinler aslında insan sağlığı için çok zararlıdır. Bu besinler içerisinde yağ ve yüklü oranda kalori kişilerde yağ oluşmasına neden olarak birçok problemi beraberinde getirmektedir. Bu tür yiyecekler yenirken oldukça dikkat etmek gerekmektedir.
 • Çikolatalar: Özellikle çocuklar tarafından tüketilen bu besinin sağlığa pek bir faydası bulunmamaktadır ve yağ yapan besinler konusunda en üst sıralarda gelmektedir. Genellikle çocukluk döneminde başlayan obezite, ileri ki yaşlarda büyük sorunlara neden olarak kişiyi zor durumda bırakmaktadır.
 • Hazır meyve suları: İçerdiği tatlandırıcı, gıda boyası ve daha birçok katkı maddesi ile vücuttaki yağ oranının çok yükselmesine neden olmaktadır. Bu meyve suları da yine çocuklar tarafından çok fazla tüketildiği için çocukların üzerinde gösterdiği etkide o kadar fazladır. Sizlerde çocuklarınız bu besin kaynağından içiriyorsanız sizde dikkat etmelisiniz.
 • İçilen alkol miktarına çok dikkat edin alkolde büyük oranda yağ yapıcı iştah açıcı özelliğe sahiptir. Bu nedenle içtiğiniz alkoller ile vücudunuzda bölgesel olarak yağlanmalar meydana gelebilmektedir.
 • Et ve et ürünleri: bu tür yiyecekler içerisinde hayvansal yağlar mevcuttur. Dikkatsiz bir şekilde tüketildiğinde vücutta yağlanmalara ve kilo artmasına neden olabilir. Bu nedenle et ve et ürünlerini de bu katagoriye koymak yanlış bir durum oluşturmaz.
 • Balık: içerisindeki yağ oranı çok fazladır. Balık ve balık ürünleri yağ yapan besinler gurubunda en üst sıraya koyabiliriz. Balıktan elde edilen saf balık yağını kilo almak isteyen insanlar kullanmaktadır. Yani vücuttaki yağlanmaya etkisi çok fazladır.
 • Fast foot yemekleri: Dışarıda satılan birçok yiyecekler özellikle fast foot ürünleri yağ yapıcı besinlere örnek olabilir. Bu besinlerin içerisinde kullanılan trans yağlar hem sağlık açısından hem yağ yapmak açısından oldukça etkili bir besindir.
 • Marketten aldığınız yağlı çerezler, cipsler, kolalar gibi abur cubur yiyeceklere oldukça dikkat etmelisiniz. Bu besinler vücutta oldukça yağ yapan ve hızlı bir şekilde kilo aldıran yiyeceklerdendir. Öyle ki birçok kilo problemi yaşayan çocuklar bu besinler nedeni ile kilo almaktadır. Bu tür besinlerin çocuklardan uzak tutulması gerekmektedir.
 • Sağlıklı olması nedeni ile aşırı miktarda reçel, pekmez, bal gibi ürünlerin tüketilmesi yağ yaparak kiloya neden olur. Bu besinlerin içerinde bulunan doğalda olsa şeker kiloya ve yağa neden olabilir.

Yağ Yapan Besinler Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Yağ Nasıl Eritilir?

Yağ Nasıl Eritilir?

Haber Bülteni

Güncel

Sarımsak Yağının Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Yağının Faydaları Nelerdir?

Güncel

Siyah Üzüm Çekirdeği Yağı

Siyah Üzüm Çekirdeği Yağı

Katran Yağı Faydaları Nelerdir?

Katran Yağı Faydaları Nelerdir?

Katran Yağı Faydaları, Günümüzde çok fazla duyduğumuz ve birçok insanın kullandığı ve bir o kadarda faydası bulunan katran yağı, birçok faydası ile birçok insan�[...]

Zambak Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Zambak Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Zambak yağı, Zambakgiller ailesine ait olan zambak yağı tıpkı soğan gibi yetişen ve mevsiminde toplanan bitkilerden elde edilen bir yağdır. Zambak yağı kan dolaşımın[...]

Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları, Üzüm çekirdeği yağı üzüm meyvesinin çekirdeklerinde elde edilmekte olan bir tür bitkisel yağdır. Bu bitki hemen hemen T�[...]

Babassu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Babassu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Babassu yağı, bu yağ Brezilya'nın tropik yağmur ormanlarında yetişen yerli bir ağaçtan elde edilir. Ülkemizde son yıllarda adı çokça duyulmaya başlanan bu yağ çeş[...]

Doymuş Yağ Asidi Nedir?

Doymuş Yağ Asidi Nedir?

Doymuş yağ asidi nedir, Doymuş yağ karbon atomlarından oluşur ve karbon atomlarını birbirine bağlayan birtakım bağlar bulunmaktadır. Doymuş yağ denildiğinde aklımı[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6