Entele Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Entele Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Entele yağı, günümüzde de yaygın bir şekilde kullanılan ve genellikle Hint kadınlarının gözdesi olan bir yağdır. Son derece büyük etkileri olan bu yağ, doğru bir şekilde kullanıldığında çok büyük faydalar sağlamaktadır. Ancak burada belirtmek isterim ki yağın yanlış ya da aşırı şekilde kullanılması durumunda sağlamış olduğu faydalar gibi zararları da bulunmaktadır. Bu nedenle birazdan belirteceğimiz formüllerin dışında kullanmanız tavsiye edilmemektedir. Entele yağı, adından da anlaşılacağı gibi entele bitkisinden üretilmektedir. Bu bitki türü daha çok Kuzey Afrika bölgesinde ve Meksika'da yetişmektedir. Buna bağlı olarak ilk kullanıldığı yer de Meksika'dır. Bu bitki ülkemizde yetişen bir bitki olmadığı için entele yağının üretimi ülkemizde yapılmamaktadır. Buna rağmen yağın fiyatı çok pahalı değildir. Entele otunun birçok farklı ismi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları " Bit otu, Entel otu, Hazeran, Mevrek, Göz soğanı" dır.

Entele yağının faydaları nelerdir?
  • Entele yağı, insan vücudunda en çok kadınların saçlarında kullanılmaktadır. Diğer yağlardan farklı olarak saçın kökleri de dahil tamamına temas ettirilebilir olmasıdır. Saçlarda canlılık için düzenli bir şekilde kullanılmaktadır.
  • Bir diğer faydasına baktığımızda ise saçlar içerisinde bulunan bitlerin ortadan kaldırılmasında çok büyük etkisi bulunmaktadır. Üstelik bu etkisini daha birkaç uygulamada net olarak görebilirsiniz. Bitler üzerinde mükemmel bir etkisi vardır.
  • Saçların hızlı uzamasını sağlayan bu yağ, doğru kullanıldığında saçların uç kısımlarında oluşan kırıklarla mücadelenizde de olumlu sonuçlar doğuracaktır.
  • Entele yağı, tüylerin uzamasında oldukça etkilidir. Bu nedenle sakalı olmayanlar ya da saçı seyrek olanlar bu bölgelere entele yağı uygulayabilir.
Entele yağının zararları nelerdir?
  • Entele yağının bitler üzerindeki etkisinin nedeni az miktarda da olsa içerisinde zehir olmasıdır. Zehir etkisi ile bitlerin hızlıca ölmesini sağlar. Ancak zehir bulundurması zararlı olduğunu ifade etmez. Aşırı ve yanlış kullanılması zararlı olmasına neden olur.
  • Bitkinin saç köklerine faydalı olması nedeni ile eldiven ile kullanılması önerilmektedir. Çünkü bu bitki ellerdeki ve cildin diğer bölgelerindeki tüylerin de uzamasına neden olabilir.
Yukarıdaki zararların dışında doğru kullanımlarda entele yağı insanlara herhangi bir tehlike teşkil etmemektedir.

Nasıl Kullanılmalıdır? 

Bu yağın kullanılması için küçük bir kür hazırlamanız gerekecektir. Bu kür için gerekli olan bazı malzemeler vardır. Bunlar;
  • 5 gram entele yağı,
  • 2 su bardağı elma sirkesi,
  • 2 su bardağı zeytinyağı,
  • 2 bardak su
Yapılışı ve Saça Uygulanma Şekli

Öncelikle saçlarınızı çok temiz bir şekilde yıkayın. Daha sonra entele yağı ile iki bardak sirkeyi karıştırın. Üzerine ise su bardağı ile iki bardak suyu ekleyerek tekrar bol bol karıştırın. Karıştırma işlemi sonrasında bu karışımı kaynatın. Suyun yarısı buharlaşacaktır. Sonrasında soğumasını bekleyin. Artık kür hazırdır. Entele yağı ile hazırlanan bu kürü saç diplerine bol bol masaj yaparak uygulayın. 2 saat sonra ise bol su ve sabun ile durulayabilirsiniz.

Entele Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Balık Yağı Boy Uzatır mı?

Balık Yağı Boy Uzatır mı?

Haber Bülteni