Keten Tohumu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
22 Haziran 2024

Keten Tohumu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumu Yağı

Keten tohumu yağı, şifalı bitkisel yağlardan biridir. Bu yağın, bazı hastalıklardan korunmada ve hastalıkların tedavi sürecini hızlandırmada etkili olabileceği düşünülmektedir. Keten tohumu bitkisinden soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bu şifalı yağ, bilinçli olarak kullanılmalıdır. Keten tohumu yağı, bünyesinde bulunan folik asit, yani folasin, uzmanlar tarafından sağlık deposu olarak nitelendirilmektedir. B vitamini grubundan olan ve suda çözünen B9 vitamini olarak bilinen folik asit, özellikle kanserden korunmada çok faydalıdır. Bunun dışında, hamilelik sürecinde fetusta oluşabilecek nöral tüp defektlerine ve Alzheimer rahatsızlığına karşı da etkili bir koruyucudur.

Keten Tohumu Yağının Üretimi ve İçeriği

Keten tohumu yağının faydalı etkilerinden yararlanmanız için, yağın ileri ekstraksiyon yöntemleri arasında olan süper kritik karbondioksit ekstraksiyonu yoluyla öğütülen keten tohumlarından, ısı işlem kullanılmadan üretilmesi gerekir. Yüksek basınç altında solvent kullanılmadan saf olarak üretilen keten tohumu yağı, en zengin omega-3 içeren kaynaklar arasında gösterilmektedir. Ayrıca bol miktarda E ve A vitamini de içermektedir.

Keten Tohumu Yağı ve Kanser

1951 yılında keten tohumu yağı diyeti ile Nobel ödülü alan Alman Dr. Johanna Budwig, keten tohumunun kansere iyi geldiğini kanıtlamıştır. Bu çalışma, keten tohumu yağının kanseri önlemede ve kanserin iyileşmesinde etkili olduğunu göstermiştir. Bu sayede pek çok kanser hastası iyileşme umudu bulmuştur. Beslenmede linoleik asit eksikliğinin oksidasyona yol açması, kanser ve bazı kronik hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır. Keten tohumu yağı diyeti, kanserle mücadelede en etkili diyet olarak bilim tarihine geçmiştir.

Daha sonra yapılan bilimsel çalışmalarda, keten tohumu yağı içerisinde bulunan lignan adlı maddenin, başta meme kanseri, rahim, prostat ve kalın bağırsak kanserinde koruyucu etkisi olduğu gösterilmiştir. Ayrıca akciğer tümörlerinden de koruyucu etkisi bulunmaktadır. Keten tohumu yağından elde edilen lignan maddesi, diğer bitkisel tohumlara nazaran %75 daha fazladır. Bu, hem kanserden korunmada hem de tedavisinde etkili bir maddedir.

Bilimsel çalışmalarda aynı zamanda keten tohumu yağının kolesterol düzeyini de etkili bir şekilde düşürdüğü görülmüştür. Özellikle ilerlemiş meme kanseri hastaları üzerinde yapılan çalışmalarda, tedavi keten tohumu yağı ile olumlu sonuçlar vermiştir. Bu nedenle başta kanser türleri olmak üzere, diğer kronik hastalıklardaki tedavide ilaç içeriklerine keten tohumu eklenmeye başlanmıştır.

Keten Tohumu Yağının Ruh Sağlığı Üzerindeki Etkileri

Keten tohumu yağı faydaları arasında depresyonu önleme etkisi de bulunmaktadır. Folik asit, beden sağlığının korunmasında önemli bir vitamindir. Hücre yenilenmesi ve büyümesinde önemli işlevleri vardır. Folik asit eksikliği, kişide depresyona ve davranış bozukluğu gibi bazı ruhsal sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kilo kaybı, iştah azalması, çarpıntı, baş ağrısı gibi sorunlar da folik asit eksikliğinin sonuçlarıdır. Keten tohumu yağı, zengin folik asit içeriğiyle bunlara çare olabilecek bitkisel bir yağdır.

Keten Tohumu Yağı ve Yaşlanma Karşıtı Etkileri

Keten tohumu yağının bu etkisi nedeniyle kozmetik ürünlerde kullanımı her geçen gün artmaktadır. Düzenli olarak kullanılan keten tohumu yağı, yaşlanma belirtilerinin gözle görülür düzeyde azalmasına yardımcı olur. Bunun yanında kilo sorunlarıyla mücadelede de etkili olur. Keten tohumu yağı, metabolizma hızını artırır ve yağ yakımını kolay hale getirerek zayıflamak isteyenlere yardımcı olur.

Kısırlık ve İktidarsızlıktan Korunma

Keten tohumu yağı, içeriğinde bulunan hormon dengeleyici lignanlar ve bitki östrojenleri sayesinde kadınlardaki progesteron ve östrojen hormonlarını dengelemede etkili olur. Menopoz ve adet dönemi sorunlarıyla başa çıkmada faydalıdır. Rahmin işlevlerini kolaylaştıran bu bitkisel yağ, kısırlık sorunlarını giderir. Erkeklerde de prostat belirtisi olan idrar torbasındaki şişkinliği azaltır. İçeriğinde bulunan EFA'lar sayesinde sperm sağlığını olumlu yönde etkiler. EFA'ların işlevi, penise giden kan akımını hızlandırmak ve iktidarsızlığı önlemektir.

Keten Tohumu Yağı ve Cilt Sağlığı

Cilt sağlığına önemli etkileri olan keten tohumu yağı, içeriğinde bulunan esansiyel yağ asitleriyle cildinize pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Ciltteki sivilcelerin yok edilmesine yardımcı olur ve akneler için faydalıdır. Ayrıca cildi etkileyen sedef ve egzama rahatsızlıklarında iyileşmeyi destekler. Güneş yanıklarında da keten tohumu yağı kullanılabilir. Özellikle kolay kırılan tırnaklar için bu yağı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Keten Tohumu Yağı ve Saç Sağlığı

Keten tohumu yağı, omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir yağdır. Bu sayede saçların güçlenmesini, gürleşmesini ve hızla uzamasını sağlar. Saçlarınızı güzelleştiren bir etkisi vardır. Ayrıca saç dökülmesi sorunu olanlar bu yağı kullanabilir. Saçlı derideki egzama ve sedef hastalıklarının etkisini de azaltır. İyileşmeyi hızlandırır ve cildin canlanmasına yardımcı olur.

Keten Tohumu Yağı ile Zayıflamak

Keten tohumu yağını kullanmak, iştahınızı kesmek için oldukça etkilidir. Hem daha az yemek yeme isteği duyarsınız hem de fazla kilolarınızdan daha kolay kurtulabilirsiniz. Kilo vermek isteyenler, keten tohumu yağını her öğünden 30-45 dakika önce bir tatlı kaşığı kadar içebilir. Üzerine de iki bardak su içerek bekleyebilir. Bunu kullananlar, öğünlerde daha az yediklerini görecek ve kilo vermekte zorlanmayacaklar.

Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılmalı?

Öncelikle keten tohumu yağını bildiğiniz ve güvendiğiniz bir yerden almalısınız. Çünkü bu yağın üretiminde ısıl işlem kullanılmaması gerekiyor. Eğer ısıl işleme tabi tutulursa keten tohumu yağı, bezir yağına dönüşebiliyor. Bu yağ sadece sanayide kullanılmaktadır ve insan sağlığı açısından tehlikeli ve risklidir. Ayrıca yağın son kullanma tarihine de dikkat etmelisiniz. Küçük şişelerde olanları tercih etmelisiniz çünkü uzun süre açık kalması etkisini kaybetmesine neden olabilir.

Keten tohumu yağını hastalıklardan korunmak için kullanmak isterseniz, günde en fazla üç tatlı kaşığı alabilirsiniz. Ancak kullanmadan önce doktorunuza da danışmalısınız. Yağı suyla tüketebilir, isterseniz bal ve yoğurt ile karıştırarak alabilirsiniz. Ama zayıflamak için tüketiyorsanız, yağı suyla almanızı öneririz.

Keten Tohumu Yağı Yerine Keten Tohumu Tüketilebilir mi?

Keten tohumu yağı, keten tohumundan üretilmiş olsa da bundan yeterince yararlanmanız için yağını tüketmeniz gerekiyor. Çünkü keten tohumunun üzeri selüloz tabakasıyla kaplıdır. Keten tohumu tükettiğinizde yararlı etkilerini görebilmek için önce bu selüloz tabakasının eritilmesi gerekir. Ancak vücudumuzda bu selülozu eritecek bir enzim yoktur. Bu nedenle keten tohumu yağı gibi aynı etkileri gösteremez.

Keten Tohumu Yağının Zararları Var mı?

Keten tohumu yağını aşırı miktarda tüketirseniz ishal etkisi gösterebilir. Ayrıca cilt kızarıklığı, kaşıntı, nefes almada zorluk çekme, şişkinlik gibi yan etkileri de olabilir. Bunun dışında hormonal sorunları olan çocuklar, hamile olanlar ve emzirenler bu yağı kullanmamalıdır. Prostat kanseri olan kişilerin de keten tohumu yağı kullanması sakıncalı olabilir. Bilmediğiniz bir rahatsızlığınız ya da kullanmakta olduğunuz ilaçlar varsa, bu yağı kullanmadan mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Keten Tohumu Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Siyah Üzüm Çekirdeği Yağı

Siyah Üzüm Çekirdeği Yağı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Badem Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Badem Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Lavanta Yağı Nasıl Yapılır?

Lavanta Yağı Nasıl Yapılır?

Porsuk Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Porsuk Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Köpek Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Köpek Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6