Melisa Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Melisa Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Melisa Yağı, Melisa bitkisi beyaz renkli ve tüylerle kaplı olan bir bitkidir. Kokusu bir limonu andırmaktadır. Bu nedenle hoş bir kokusu vardır. Üzerinde birçok dalı bulunan bu bitkinin diğer adı da oğul otudur. Yani bu ottan elde edilen yağın diğer ismi oğul otu yağı diyebiliriz. Bitkisel yağlar genellikle uçucudur. Bu nedenle vücuda yararları olduğu gibi bazen zararları da bulunmaktadır. Biz bu makalemizde yararlarına ve zararlarına kısa bir şekilde değinelim. Bu tür bitkisel yağların tadı genelde acıdır. Melisa yağı şekerli olmadığı için en çok şeker hastalarının işine yaramaktadır. Bu yağ uykusuzluğu ve yorgunluğunuzu alarak sizlerin rahat bir gün geçirmenizi sağlamaktadır. Melisa otundan elde edilen yağlar birçok yerde satılmaktadır. Fakat otunun yağından çok bu bitkinin çayları çok fazla tüketilmektedir. Melisa yağı bu bitkinin yapraklarından elde edilmektedir. Yaprakların içerisinde bulunan yağ miktarı bir ay çiçek, bir fındık, bir mısır kadar fazla olmasa da içerisinde yağ bulunmaktadır. Bu yağ vücuttaki ter kokusunun uzaklaştırılmasında kullanılmaktadır. Melisa bitkisinden elde edilen yağ genel olarak ağız yolu ile kullanılmaktadır. Dozu aşılmadığı sürece çok fazla bir zararı bulunmayan melisa yağı günde en fazla 1 tatlı kaşığı tüketilmelidir. Bu tür yağların bazıları zehirleyici etki gösterebilmektedir. Çünkü içerisinde bulunan asit oranı yüksektir.

Melisa yağının en çok gözlenen faydaları nelerdir?
 • Melisa yağı hıçkırık çok kısa bir sürede keserek rahat bir nefes almanızı sağlamaktadır. Öyle ki inatçı hıçkırıklar belki saatlerce geçmez. Buda bizlerde stresin oluşmasına ve gerilmemize neden olur.
 • Soğuk algınlığı ve nezle sorunlarının iyileşmesinde etkisini gösteren melisa yağı hastalıkların kısa süreler içerisinde vücuttan uzaklaşmasını sağlar.
 • Kişideki stresi atarak rahatlamaya ve depresyonlardan kurtulmamıza yardımcı olan melisa yağı sınav dönemlerinde mutlaka kullanılması gereken bitkisel üründür.
 • Vücutta bulunan gazların atılması sağlayarak bağırsak ve midede büyük etkiler gösterir.
 • Yaşlı insanların mutlaka tüketmesi gereken bir bitki yağı olan melisa yağı kalp sağlığı içinde önemlidir.
 • Son olarak melisa yağı, diğer yağlar ile seyreltilerek cilde masaj gibi uygulanırsa hücre yenilenmelerine ve yaraların iyileşmesine etki etmektedir.
Faydalarını bu şekilde sıraladığımız melisa yağı, 3-4 damla suya karıştırılarak içilmelidir. Günlük maksimum doz miktarının geçilmemesi gerekmektedir. Beklenmeyen bir etkide doktorunuza başvurun. Hafıza güçlenmesine yol açan bu yağ çocuklara ve bebeklere çok az miktarda su ile karıştırılarak verilmelidir. Bu tür yağlar içerisinde kimyasal yağların bulunmaması nedeni ile sağlığa çok fazla zararı bulunmamaktadır. Fakat hazır olarak aldığınız yağlar içerisinde bozulmasını önleyici kimyasal maddeler bulunabilir. Bu nedenle ürün alırken içindekiler bölümünü okumalısınız. Kadınların en çok tercih ettiği rahatlatıcı ve cildi güzelleştirici etkisi ile bu yağ kullanılmaktadır. En çok kadınların cilt güzelliğine verdikleri önemden dolayıdır ki bu yağı da en çok kadınlar kullanır. Bu yağlar ciltte kullanılacak ise kesinlikle seyreltilerek kullanılmalıdır. Etkilerinin ve yoğunluğunun fazla olması nedeni ile vücuda etkisi çok büyüktür.

Melisa Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ozon Yağı Ne İşe Yarar?

Ozon Yağı Ne İşe Yarar?

Haber Bülteni

Güncel

Ozon Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Ozon Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Güncel

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6