Biberiye Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Biberiye Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Biberiye yağı, kozmetik, sağlık, beslenme alanlarında birçok kullanım çeşidine sahiptir. Özellikle bitkisel tedaviye artan ilgiden biberiye yağı da nasibini almıştır. Geçmişten günümüze kadar gelen birçok kullanım çeşidine sahip olan biberiye yağı mucizevi bir yağdır. Biberiye yağı su buharı distilasyonu ile biberiye bitkisinin yapraklarından elde edilmektedir. Biberiye yağı sert ve keskin aromaya sahiptir.

Ülkemizde biberiye bitkisi Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Mersin'den başlayıp İskenderun'a kadar uzanan bölgelerde yayılış göstermektedir. Genellikle maki florası içerisinde, orman içi boşluklarda, özellikle koruma altındaki ağaçlandırma sahalarının içerisinde, dağların kuru ve güneşli kısımlarında, tarla ve üzüm bağları'nın kenarında yabani olarak yetişmektedir. Ayrıca Batı ve Güney Batı Anadolu'da bahçelerde süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır.

Avrupa'da eski bir inanışa göre yastık altına biberiye koyarak uyumak kişiyi kabuslardan korur. Ayrıca insanlar boyunlarına biberiye keseleri asarak vebadan şüphelendikleri yerlere gittiklerinde bu biberiye kokusunu koklayarak vebadan korunmaya çalışmışlardır. Özellikle 2. Dünya Savaşı sırasında ortaya çıkan mikrobik hastalıkların yayılmasını engellemek için hastanelerde kurutulmuş biberiye dalları yakılarak kullanılmıştır. Cezaevi gibi toplu yaşam alanlarında ortaya çıkabilecek ateşli hastalık mikroplarına karşıda mahkeme salonlarına özellikle biberiye bitkisi asılırdı. Ayrıca bitkinin güve kovucu etkisi olduğu için genellikle yatak örtülerinin güvelenmesini önlemek için kullanılırdı. Günümüzde yaygın olarak yemeklere lezzet katması için kullanılır.

Biberiye yağının faydaları nelerdir?
 • Halk tıbbında dahili olarak sindirim sistemi şikâyetlerinde, migrende, adet düzensizliğinde, baş ağrılarında, yorgunluk hallerinde, baş dönmesinde ve hafıza kayıplarında kullanılmaktadır.
 • Harici olarak ise genelde lapa şeklinde yaraların üzerine uygulanarak yara iyileştirici ve egzama tedavisinde ağrı kesici etkisi nedeniyle kullanılır. Kas ağrılarında ve siyatik sinir ağrılarında kullanılmıştır. Boğaz ve Ağız yaralarını tedavisinde de faydalı olduğu görülmüştür.
 • Biberiye yağının içerisinde bulunan borneol önemli bir antispazmodik etkili maddedir. Borneol asetilkolinin kısmi agonistidir. Bu antispazmodik etkisi safranın akışını kolaylaştırarak koleretik etki yapar bu yüzden dahilen dispeptik hastalıklarda mide bağırsak ve safra düzenleyici olarak kullanılmıştır.
 • Gaz söktürücü ve sindirime yardımcı olmaktadır. İştah açıcı etkisi de bulunmaktadır. Özellikle gazdan dolayı oluşan doluluk hissini gidermede kullanılmaktadır.
 • Hazımsızlık sonucu mide ve bağırsakta meydana gelen hafif krampları da gidermede kullanılmaktadır.
 • Biberiye yağı, antioksidan özellik taşımaktadır. Bunu ise yapısında bulunan triterpenler sağlamaktadır. Ayrıca yapılan testler sonucunda biberiye karbontetra klorür ile yapılan toksisite deneylerinde karaciğer koruyucu etki gösterdiği saptanmıştır.
 • Biberiye yağı harici olarak düşük basınç kökenli dolaşım bozukluğu hastalıkların da ve romatizma da kullanılmaktadır.
 • Biberiye yağının içerisinde diterpenler bulunduğu için antimikrobiyal ve antiviral etki göstererek dezenfekte amaçlı kullanılabilir.
 • Biberiye yağı aromaterapi de sıklıkla kullanılan bir yağ çeşididir. Aromaterapi de rubefiyan yani kan akımını hızlandıran etkisinden dolayı kullanılır. Fakat deride iritasyona neden olduğu için dikkatli kullanılmalıdır. Bu rubefiyan özelliğinden dolayı selülit tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Saç ve ayak bakım ürünlerinin içerisinde bulunmaktadır.
 • Yemekler de aroma verici olarak da kullanılmaktadır.
 • Adale ağrılarında analjezik etkisi olduğu için kullanılır.
 • Veterinerlik alanında özellikle anti parazit ve tüy dökücü özelliğinden faydalanılır.
Alman E komisyonu tarafından biberiyenin kan basıncı hastalıklarında, sindirim sistemi bozukluklarında, iştah kesilmesi durumunda, romatizmal hastalıklarda kullanımını onaylamıştır. Yapılan araştırmaları kabul etmiştir.

Biberiye yağını kullanırken tasiye edilen dozuna dikkat etmelisiniz. Bu dozu eczacı veya doktora danışarak öğrenebilirsiniz. Farmakopeler de tavisiye edilen doz günde 10-20 damladır. Eğer biberiye yağını tavsiye edilen dozlar da alınır ise toksik değildir. Bitkiye direk temas sırasında kontak alerjiye sebep olabilir. Tedavi edici dozlarda herhangi bir yan etki görülmemiştir. Fakat görüldüğü takdirde doktora başvurulmalıdır. Geçmiş de çok yüksek dozlar da çocuk düşürmek amaçlı yanlış şekilde kullanılmış fakat bu yanlış kullanım sonucunda kişler de koma, spazm, kusma, rahim kanamaları gibi harabiyetler meydana gelmiştir. Biberiye yağını aşırı kullanımı sonucunda kişiler de epileptojen etki yapar. Yani epilepsi nöbetine neden olur.

Hamileler de biberiye yağı kullanımı doktora danışmadan tavisiye edilmez.

Biberiye Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Safran Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Safran Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mersin Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mersin Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Badem Yağı Faydaları Nelerdir?

Badem Yağı Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Güncel

Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

Gül Yağı Nasıl Yapılır?

Gül Yağı Nasıl Yapılır?

At Kestanesi Yağı Nasıl Kullanılır?

At Kestanesi Yağı Nasıl Kullanılır?

Kimyon Yağı

Kimyon Yağı

Yılan Yağı Zararları Nelerdir?

Yılan Yağı Zararları Nelerdir?

Bitki Yağları Nasıl Yapılır?

Bitki Yağları Nasıl Yapılır?

Badem Yağı ile Saç Bakımı

Badem Yağı ile Saç Bakımı

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6