Saç Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Saç Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saç Yağı, Saçlarda yağ oluşması kişilerin sıkça karşılaşmış olduğu bir problem olmaktadır. Kişilerin eskilerden beri bu problemle karşılaştığı ve bu problemlerin oluşumlarının önlenemediği bilinmektedir. Tabi ki saç bakımı oldukça önemli olmakta olup, saçların sağlıklı olabilmesi için ve saç köklerinin sağlam olabilmesi için bazı saç yağlarına ihtiyaç duyulur. Saç bakımı için kullanmış olduğumuz şampuanlar, sabunlar, jeller içerisinde birçok kimyasal barındırdığı için saç bakımında etkili bir çözüm olmayacaktır. Özellikle bayanların saç bakımı oldukça önemlidir. Çünkü uzun saça sahip olan bayanlar saçlarına bakım yapmadıkları taktirde oluşacak olan birtakım problemlerin önüne geçemeyeceklerdir. Bu makalemizde sizlerle saç yağı nedir, hangi türden saç yağları vardır ve saç yağlarının kullanımını sizlerle paylaşacağız. Burada önemli olan husus bu yağların kullanımında saç sağlığının dengede tutulmasıdır.

Saçlarımız için kullanabileceğimiz saç yağlarını ve hangi bitkilerden elde edildiğini kısaca sizlerle paylaşalım, saçlarda oluşmakta olan problemlerin saç yağları sayesinde nasıl giderildiğini öğrenelim. Saç yağı çeşitleri olarak:
 • Jojoba yağı: Kullanılmakta olan saç yağları arasından ilk başta gelmekte olan bu yağ kuru olan saçlar için kullanıma sunulmaktadır. Jojoba bitki yağı saçların yumuşamasını sağlar, saçların nemli kalmasını sağlar ve saçlarda oluşmakta olan düğümlerin hemen çözülmesine yardımcı olur. Bu yağ ayrıca saçı uzatır ve saç köklerini güçlendirici etki sağlar. Bu yağ saçlara şampuan sürmeden önce kullanılmalıdır ki etkisini göstersin.
 • Zeytinyağı: Saç yağı olarak kullanılmakta olan zeytinyağı saçı besleyici ve güçlendirici etkiye sahiptir. Saç stresini azaltır ve saç dökülmelerinin önlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda saçın sağlıklı ve parlak olarak görünmesini sağlar.
 • Hindistan cevizi yağı: Saç bakım yağı olarak kullanılmakta olan Hindistan cevizi yağı içeriğinde bulunmakta olan magnezyum elementi, kalsiyum maddesi, demir maddesi, potasyum maddesi ile saçların güçlenmesini sağlar ve yıpranmış olan saçların sağlığına kavuşması için onarıcı bir etki sağlar.
 • Biberiye yağı: Saç sağlığı için kullanılan ve saç yağlarından biri olan bu yağ saçlarda oluşmakta olan kepeğin azaltılmasında ve sürekli olarak kullanımında ise saçlarda oluşan kepeğin yok edilmesinde kullanılır. Bu yağ aynı zamanda saç dökülmelerini de önlemektedir. Kullanıldığı bölgede kan akış hızını arttırıcı etki sağlar. Bu saç yağı saç diplerine masaj yaparak uygulanır ve güzelce saç diplerine masaj yaparak uygulandıktan sonra saç bölgesi bir naylon streç ile örtülür bir müddet beklenir ve sonrasında su ile durulanır. Kullanımı sonrası kesinlikle etki sağlayacaktır.
 • Ardıç yağı: Saç bakımında kullanılan ardıç yağı, saçın sağlıklı olmasını sağlar ve saça parlaklık sağlayarak güzel bir görünüm meydana getirir.
 • Buğday yağı: Buğday yağı saç yağı olarak yıpranmış saçlara ve kırıklı saçlara iyi gelmektedir.
 • Ceviz yağı: Saç diplerini önemli derecede besleyici etkisi vardır.
 • Çörek otu yağı: Saç köklerini beslediği gibi saç dökülmelerini de önlemektedir.
 • Defne yağı: Saç yağıolarak kullanımında saçların uzamasını sağlar.
 • Gül yağı: Saç tellerini kökten olacak şekilde etkiler ve saçta oluşum gösteren kepeği engeller.
Saç yağı olarak kullanılmakta olan yağlar kesinlikle saçlarınıza etki sağlayıcı olmakta olup saçlarınızın beslenmesi ve derinlemesine temizlik sağlaması için sizlere yardımcı olur.

Saç Yağı Yorumları

soru

Berkin

17 Mayıs 2024 Cuma

Sürekli kabaran ve yağlanan bir saça sahibim. Doğal yöntemlere sık sık başvuruyorum ancak kalıcı etki göstermiyorlar. Saçlarım sürekli yağlanıyor ve beraberinde kepeklenme meydana geliyor. Saç yağına kalıcı çözüm arıyorum. Banyondan önce mi yoksa sonra kullanmam gerekiyor? Bu soruna karşı başka neler yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap yaz
cevap

Ilgar

17 Mayıs 2024 Cuma

Merhaba duş alırken normal bir şekilde ılık bir suda duş alın durulama suyunuza sirke koyun 1 ölçek öylece durulanip çıkın ancak bu şekilde düzene girer

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Susam Yağı Nasıl Yapılır?

Susam Yağı Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Kekik Yağı Nasıl Yapılır?

Kekik Yağı Nasıl Yapılır?

Badem Yağı Faydaları Nelerdir?

Badem Yağı Faydaları Nelerdir?

Nar Çekirdeği Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Nar Çekirdeği Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Pelesenk Yağı Faydaları Nelerdir?

Pelesenk Yağı Faydaları Nelerdir?

Çin Yağının Faydaları Nelerdir?

Çin Yağının Faydaları Nelerdir?

Kandaki Yağ Oranı Yüksekliği

Kandaki Yağ Oranı Yüksekliği

Yılan Yağı Nasıl Elde Edilir?

Yılan Yağı Nasıl Elde Edilir?

Gül Yağı Nasıl Yapılır?

Gül Yağı Nasıl Yapılır?

Siyah Üzüm Çekirdeği Yağı

Siyah Üzüm Çekirdeği Yağı

Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Ceviz Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Ceviz Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Babassu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Babassu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6