Güneş Yağları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Güneş Yağları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güneş Yağları, güneşin zararlı ışınlarından korunmak amacı ile vücuda sürülen yağlardır. Güneşten korunmak için bitkisel yağlar kullanmak cilt sağlığı açısından daha güvenli ve daha faydalıdır. Bitkisel yağlar vücutta kullanıldığı zaman kısmi olarak güneşten koruduğu için, güneş ışınlarını tamamen kesmemektedir. Bu da vücudun güneş ışınlarında bulunan D vitamininden de faydalanılmasını sağlar. Bitkisel yağlar vücudu güneş ışığından korumakla beraber, aynı zamanda sağlıklı bir vücuda sahip olmak için gereken, yağ asidini, nemi, antioksidanlar ve vitaminler ile vücudu beslemektedir. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için kullanılabilecek yağlardan bazılarını sizlerle paylaşalım.

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için kullanılacak yağların başında gelen zeytinyağı, her derde deva ve cildin en büyük dostu olarak bilinmektedir. Cildi her zararlı şeye karşı koruma özelliği olan zeytinyağı, vücuda güneşten korumak içinde kullanılan en etkili kalkandır. Sekiz koruyucu özelliği olan zeytinyağı, vücudu güneş ışınlarından koruduğu gibi, ayrıca cildi yumuşatıcı, besleyici ve hücrelerin yaşlanmasın durdurma özelliğine sahip olan antioksidan içermektedir. Vücutta her şekilde kullanılabilen bu yağ, güneş ışınlarına karşı da gönül rahatlığı ile koruyucu olarak kullanılabilir.

Güneş yağı olarak kullanabileceğimiz bir diğer yağ ise buğday tohumu yağıdır. Buğday tohumu yağı güneş ışınlarına karşı etkili ve koruyucu özelliği vardır. Yaklaşık yirmi koruyucu özelliği olan buğday tohumu yağı, diğer yağlara oranan daha uygun bir yağdır. Kokusuz ve hafif bir kıvamı vardır. İçerisinde yüksek miktarda E vitamini barındıran buğday tohumu yağı, güçlü bir antioksidan özelliğine de sahiptir. Bu nedenle güneşin zararlı ışınlarından korunmada büyük bir yardımcıdır. Ayrıca, egzama, romatizma, sedef gibi hasatlıklara iyi gelmektedir.

Havuç tohumu yağı da kullanılan güneş yağları arasında gelmektedir. Havuç tohumu yağının kendine has özel bir aroması vardır. Bu aroma, kullanan bazı kişilere ağır gelebilmektedir. Buna rağmen güneşe karşı müthiş bir koruyucu etkisi olan havuç tohumu yağı, yaklaşık kırk koruyucu özelliğe sahiptir. Bu özelliğinden dolayı güneşe karşı koruyan en iyi yağlar arasında gelmektedir. Rengi turuncu olan havuç tohumu yağı, özellikle güneş yanıklarını tedavi etme amaçlı kullanılmaktadır. Bu yağın bir özelliği de vücudu güneş ışınlarından korurken cilde hoş bir bronzluk kazandırır. A vitamini ve karoten bakımından çok zengin olan havuç tohumu yağının yoğun bir yapısı bulunmaktadır. Bu özelliklerinden anlaşılabileceği gibi çok müthiş bir koruyucudur.

Güneşin zararlı ışınlarına karşı yüksek derecede koruyucu olan yağlardan bir tanesi de kırmızı ahududu yağıdır. Yaklaşık elli koruyucu özelliği olan kırmızı ahududu yağı, cilt bakım ürünlerinde, cilde nem katması için özellikle kullanılan bitkisel yağlardan bir tanesidir. İçerisinde bol miktarda A ve E vitamini barındıran kırmızı ahududu yağı, alfa-linolenik asit bakımından da oldukça zengin olan bir yağdır. Özellikle iltihaplı hastalıklarda kullanılan bu yağ aynı zamanda yaşlılık sonucu meydana gelen bütün sorunların giderilmesine de yardımcı olur. Kıvamı yoğun ve kokusu oldukça ağır olan bu yağı yaşı ilerlemiş kişilerin kullanması daha uygundur.

Saymış olduğumuz, güneş ışınlarına karşı koruma özelliği olan bitkisel yağlar, güneşe karşı korucuyu etkiye sahiptir, fakat dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Bu yağların koruyucu süresi çok fazla olmadığında, güneşin çok yakıcı olduğu zamanlarda etkisinin az olacağı bilinmelidir. Güneş ışınlarını dik geldiği zamanlarda uzun süreli etkisi olmayan güneş yağları böyle anlarda kullanıldığı zaman dikkat edilmelidir. Güneş yağları güneş ışınlarının normal olduğu zamanlarda ve güneşte uzun süreli kalınmayacağı anlarda kullanmak amacı ile önerilmektedir.

Güneş Yağları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Beyaz Yağ Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Beyaz Yağ Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Doymuş Yağ Asidi Nedir?

Doymuş Yağ Asidi Nedir?

Sarı Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Sarı Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Güncel

Ceviz Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Ceviz Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Güncel

Aspir Yağı Zararları Nelerdir?

Aspir Yağı Zararları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6