Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?
15 Mayıs 2024

Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar, Halılardaki yağ lekeleri kişilerin sürekli karşılaşmış olduğu sorunlardan biridir. Bizler evlerimizde bulunan halıların özellikle de mutfakta olan halıların üzerine yemek yaparken yanlışlıkla da olsa yağlar damlatırız. Bu da bizler için çok can sıkıcı bir husus olmaktadır. Evlerinizde küçük çocuklar ya da bebekler var ise eğer bu durum daha birkaçınılmaz hal almaktadır. Küçük çocukların aşırı derecede olan merakından dolayı mutfakta gezinmesinden ve sürekli olarak bir şeyleri merak etmesinden dolayı mutfakta bulunmakta olan yağ bidonlarının halıya devrilmesi ya da yağdanlıklar da olan yağların halılara dökülmesi kaçınılmaz olmaktadır. Oluşmakta olan yağ lekeleri evlerimizde kötü bir görünüm uyandırdığından dolayı özellikle de annelerimizin bu yağ lekelerinin görünmesinden rahatsızlık duymasından dolayı o lekelerin giderilmesi istenmektedir.

Halıdaki yağ lekesi nasıl çıkar

Bu yağların giderilmesi için bazı yöntemler kullanılmaktadır. Genel olarak çıkarılmayan yağ lekelerinin giderilmesinde ilk olarak yağmış olduğumuz halıları hemen toparlayıp halı yıkama firmalarına göndermek olmaktadır. Elbette bu yağ lekeleri bazı kimyasallar sayesinde halılardan giderilmektedir fakat kullanılmakta olan kimyasallar halılara zarar vermektedir. Bizler evlerimizde halılara yağ döküldüğü andan itibaren hemen elimize bir bez ve yanında sıvı deterjanlar alarak hemen halıların yağ dökülen yerlerine uygularız fakat bu yöntem çok faydalı olan bir yöntem değildir. Yağ halıların içerisine yani derinlere kadar işlemiş olduğundan dolayı üst yüzeyde bulunan yağ lekeleri bir nebze de olsa giderilir ama derinlere işleyen yağ özellikle de yaz aylarında ağır kokular oluşturmaktadır.

Yağ içeren lekelerin halılardan çıkarılması için yapılacak olan ilk şey öncelikle yağ lekesinin halıdan emiliminin sağlanması gerekmektedir. Bu uygulamayı kabartma tozu kullanarak ya da mısır nişastası kullanarak yapabilirsiniz. Öncelikle pudra lekenin üzerine serpilir ve bir gece olacak şekilde halıda bekletilir. Bir gün bekletilen pudra vakumlanarak halıdan çekilmelidir. Vakumla alınmakta olan yağ lekelerinin vakumlanan yerlerinde renk değişimleri olmuş ise eğer ilk önce yapacağınız şey halının vakumla çekilen yerlerindeki renk solması olan bölgelere sıvı deterjanlar ile iyice silmek olacaktır. Bu aşamadan sonra leke yok olacaktır ve leke yok olduğunda ise temiz duru su ile tekrardan bu bölge silinir ve güzelce yıkanır ıslak olan halı kurutulması için kaldırılır. Bu sayede halılarda oluşan yağ lekelerinden kurtulacaksınız.

Bunların yanı sıra yağ lekelerinin halılardan çıkarılması farklı yöntemlerle de yapılmaktadır genel olarak evlerimizde halılardaki yağ lekelerinin çıkarılmasında yemeklerde kullanmış olduğumuz tuzun halıda yağ lekesi olan bölgeye serpilmesi ile bir süre bekletilerek yağ lekesinin halıdan çıkması sağlanır. Bazen halılarda oluşan yağ lekelerinin çıkarılmasında yağ bulunan bölgeye kolonya serpiştirip çıkarmak için uğraşırız bu yöntemde uygulanabilir. Kolonyanın içeriğinde bulunmakta olan alkolden dolayı etki sağlayabilir.

Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar Yorumları

soru

Leyla

14 Nisan 2024 Pazar

Mutfakta yemek yaparken halıya sıcak yağ döküldü. Ben de tuz döküp beklettim. Sonrasında ise temizlemeye çalışırken oluşan yağ lekesi daha da yayıldı. Nerede yanlış yaptım acaba? Şu an leke hala geçmedi. Böyle bir durumda ne yapmam gerekiyor?

Cevap yaz
cevap

Admin

14 Nisan 2024 Pazar

Sıcak yağ döküldüğünde öncelikle yağın çekilmesini sağlamak için kağıt havlu veya emici bir bez kullanmalısın. Tuz döküp bekletmek yağın yayılmasına neden olabilir. Daha sonra leke üzerine karbonat dökerek bir süre bekletebilir ve yumuşak bir fırça ile nazikçe fırçalayabilirsin. Ardından, ilik su ve sabunla lekeyi silmeyi deneyebilirsin. Eğer leke hala çıkmazsa, profesyonel halı temizleme hizmetlerinden yardım alabilirsin.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hint Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Hint Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Ceviz Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Ceviz Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Vücut Yağ Oranı Kaç Olmalı?

Vücut Yağ Oranı Kaç Olmalı?

Ceviz Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Ceviz Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

At Kestanesi Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

At Kestanesi Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Portakal Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Portakal Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Güncel

Nane Yağının Faydaları Nelerdir?

Nane Yağının Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6