Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kantaron yağının cilde faydaları, kantaron yağının cilt üzerinde yararlı etkileri yapılan çalışmalarla tespit edilmiştir. Kantaron yağının içeriğindeki yararlı maddelerin etkisiyle kanamaların durmasına, yanıklarda ve yaralardaki tedavi edici etkiye, antiseptik etkiye, iltihap önleyen etkiye sahip olması onu değerli bir yağ haline getirmektedir. Yağın kullanımı harici olarak cilde sürülerek ya da ağızdan alınarak olur. Hücre yenileyici etkiye sahip olması nedeniyle, ciltte oluşan yaraların, yanıkların hem hızlı iyileşmesine hem de ciltte hasarı azaltmaya neden olur. Çok eski dönemlerden itibaren mikrop öldürücü, damar büzücü etkisinden yararlanılmış olan bu şifalı yağın etkileri bilimsel araştırmalara konu edilmiş ve yararlı etkileri kanıtlanıştır. Kantaron bitkisinin ve zeytinyağının şifalı özelliklerini kendisinde toplayan kantaron yağına herkes ihtiyaç duyabilir. Ciltteki yararlı etkileri sayesinde evinizden eksik etmeyeceğinizi umduğumuz, kantaron yağının faydalarını birlikte değerlendirelim.

Kantaron yağının cilt üzerindeki yararlı etkileri nelerdir?

Ciltteki açık yaralarda, taze yaralarda, kesiklerde, darbeyle ve çarpmayla oluşan etkileri gidermekte kantaron yağından destek alınmalıdır. Kantaron yağının yaralardaki etkisi şu şekilde gerçekleşir;
  • Antiseptik özelliğinin bulunması nedeniyle, yaradaki mikrop oluşmasının engeller.
  • İltihap oluşumunu önleme özelliği nedeniyle, yaralarda iltihap oluşumuna izin vermez.
  • Damar büzücü etkisinin olması nedeniyle, açık yaraların daha hızlı kapanmasında etkili olur.
  • Ağrı kesici özelliği bulunması nedeniyle, yaraya tatbik edildiğinde kişiyi rahatlatır ve ağrıların geçmesini sağlar.
Ciltteki yanık sorunları içinde aynı etkileri göstererek, yararlı olur. Bir taraftan yanıkları iyileştirir, diğer taraftan meydana gelen ağrıları dindirir. Bölgedeki iltihap oluşumuna engel olarak, mikrop kapmasını engeller. Bu etkiyi güneş yanıklarında da gösterir.

Darbe, trafik kazası gibi etkilerle oluşan yaralanma ve iç kanam gibi etkilerde kantaron yağı haricen ve dahilen kullanılarak etkisini gösterir. Damar büzücü etkisiyle iç kanamaların kısa sürede dinmesini sağlar.

Cildin pürüzsüz, ışıltılı bir görünüm elde etmesi için, aynı bir cilt bakım ürünü gibi kullanılabilir.

Bebekleri mağdur eden pişik sorunlarında güvenli bir şekilde kullanılabilir. Bebeklerin pişik sorununu geçirir, karın ağrılarını engeller. Karın bölgesine kantaron yağıyla yapılan hafif bir masajla rahatlamasını sağlar.

Siyatik, lumbago, sırt ağrısı gibi sorunlar içinde kantaron yağıyla masaj yapılabilir. Kantaron yağına biraz kekik yağı ile ardıç yağı ilave ederseniz etkisini arttırabilirsiniz.

Özellikle bacaklarda oluşan varis problemlerindeki estetik görünümün ortadan kalkması ve varis sorununun tedavisi için kantaron yağı içilebilir. Damarları büzme etkisiyle varisler için çözüm olabilir.

Ayakları ve elleri sürekli üşüyen kişilerde, kantaron yağını kekik yağıyla karıştırarak ellerinde ve topuklarında kullanabilir. Bu sayede kolayca ısınacaklardır.

Kantaron yağı içilerek kullanılacaksa, günde en fazla 1 tatlı kaşığı içilmelidir. Evinizde olan kantaron yağının kullanım süresi en fazla 2 yıl olur. Bu nedenle yağın son kullanıma tarihine dikkat ediniz. Yağın kullanımı sırasında mutlaka bir uzmandan destek alınması tavsiye edilir. Özellikle hastalığı olan kişiler kantaron yağını kullandıklarında, almış oldukları ilaçların yağla etkileşime girebileceğini unutmasınlar.

Kantaron Yağının Cilde Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Krill Yağı Faydaları Nelerdir?

Krill Yağı Faydaları Nelerdir?

Güncel

Sakal Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sakal Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6