Yasemin Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
20 Haziran 2024

Yasemin Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yasemin yağı, yasemin bitkisinden elde edilen bir yağdır ve tarihi olarak Himalaya dağları ile Çin'in batısından geldiği düşünülmektedir. Bu bitkiden eski Çin ve Mısır ansiklopedilerinde bahsedilmektedir. Yasemin bitkisinin kullanımı eski zamanlara dayanmaktadır. Eski zamanlarda yasemin yağının yaraları tedavi edici etkisi olduğu düşünülerek kullanılmıştır. Tarih boyunca Arap ülkeleri ve Çin ülkeleri arasındaki ipek yolu aracılığı ile bu bitkinin ticareti yapılmıştır. Bu bitkinin yapraklarından elde edilen doğal yağ, birçok rahatsızlığın giderilmesinde ve önlenmesinde kullanılmıştır. Hoş kokusu nedeniyle yasemin bitkisi, evlerin bahçelerinde ve evlerin içerisinde yetiştirilmiştir.

Cilt Sağlığı ve Yasemin Yağı

Yasemin yağı, özellikle cilde olan olumlu etkilerinden dolayı sıkça kullanılan bir doğal yağ türüdür. Bu yağı genellikle kadınlar cilt bakımında kullanmaktadır. Cilde sağladığı olumlu etkilerden dolayı kullanımı artmış ve kozmetik alanında bazı kremlerin yapımında kullanılmaktadır. Doğal olarak elde edilen bu yağ, içeriğinde bulunan vitaminler, mineraller, magnezyum, potasyum, fosfat ve demir maddeleri sayesinde antioksidan etki yaratır ve yaşlanmayı geciktirir. Pek çok diyetisyen tarafından diyet listesine eklenmektedir çünkü doğal tatlılığı sayesinde şekerli içecekler içen kişilerin şeker kullanmamalarına yöneltir ve bu sayede yağ yakmalarına olanak sağlar.

Yasemin Yağının Sağlık Üzerindeki Etkileri

Yasemin yağı, kanser türlerinin önüne geçerek daha da ilerlemesini durdurur ve kanseri yok eder. Kanserli hücrelerin ilerlemesini yavaşlatıcı bir etkisi vardır ve vücut hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Orta yaşlı kişilerde oluşan kalp rahatsızlıklarının önüne geçer ve engelleyici etki sağlar. Kötü kolesterolün önüne geçer ve ilerlemesini durdurur. Bu bitki yağını bir kap içerisine birkaç damla damlatarak ve üzerine bir miktar sıcak su ekleyerek sakinleştirici etki elde edilebilir. Uyku bozukluğu olan ve stresli kişilerde kullanılması önerilmektedir. Yüz ağrılarında ağrı dindirici etkiye sahiptir. Cilt gözeneklerini sıkılaştırır ve açar. Balgam söktürücü bir özelliğe sahiptir. Bel çevresinde oluşan selülitlerin yok edilmesinde birebirdir, özellikle de bu sorun estetik görüntü bozukluğuna sebep olduğu için sıkça kullanılır ve etkisi oldukça fazladır.

Yasemin Yağının Haricen Kullanımı

Yasemin yağının haricen kullanımı cilde masaj yapılarak uygulanır. Bu bitki yağı, özellikle kadınlarda kırışan ve sarkan cilt bölgelerinin düzenlenmesinde kullanılır. Göz altı morarmalarının yok edici etkiye sahiptir. Dudaklarda oluşan çatlakların giderilmesinde kullanılır. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için cilde uygulanır ve güneş kremi yerine kullanılabilir. Doğal olduğundan dolayı en etkili güneş kremlerinden bile daha faydalıdır.

Yasemin Yağı ve Bronzlaşma

Yasemin yağı cilt bölgesinde kullanımından sonra güneş altında kalınırsa bronzlaşma etkisi yaratır. Özellikle yaz aylarında, bronzlaşmak için piyasadan alınan bazı kimyasal karışımlı yasemin yağlarının cilde faydasından çok zararı olabilir. Doğal olarak üretilen bu yağ, diğer kimyasal karışımlı yağlara göre biraz daha pahalı olacaktır. Ancak aradaki fiyat farkı pek önemsenmemelidir. Aksi takdirde cildinizde oluşacak tahribatlar sizi olumsuz etkileyebilir.

 • Antioksidan etkisiyle yaşlanmayı geciktirir
 • Yaraların tedavisinde kullanılır
 • Kalp rahatsızlıklarını ve kötü kolesterolü önler
 • Uyku bozukluğu ve stres için önerilir
 • Selülitlerin yok edilmesinde etkilidir

Yasemin Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yağ Nasıl Eritilir?

Yağ Nasıl Eritilir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyaz Yağ Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Beyaz Yağ Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Lavanta Yağı Nasıl Yapılır?

Lavanta Yağı Nasıl Yapılır?

Hint Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Hint Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Karanfil Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Karanfil Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hodan Yağı Faydaları Nelerdir?

Hodan Yağı Faydaları Nelerdir?

Güncel

Limon Yağı Nasıl Yapılır?

Limon Yağı Nasıl Yapılır?

Güncel

Sıvı Yağ Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sıvı Yağ Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6