Kanola Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kanola Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kanola yağı, çok eski zamanlardan beri yaygın olarak kullanılan bir yağ türüdür. Tamamen bitkseil olan bu yağ, kanola bitkisinin tohumlarına yapılan işlemlerle elde edilmektedir. Elde edilen bu yağ türü, tamamen zehirli olan kanola bitkisinden alındığı için besinlerde çok fazla kullanılmamaktadır. Kanola yağı, daha çok günümüze kadar makine yağı olarak kullanılmış ve günümüzde artık kullanımı son derece azalmıştır. Kanola yağının üzerinde yapılan birçok deney sonrasında kanola yağının zararlı olduğu anlaşılmış ve az kullanılsa bile raflardan indirilmiştir. Yapılan deneyler hayvanlar üzerinde yapılmış ve olumlu sonuçlar alınmamıştır. İnsan sağlığı üzerinde de çeşitli rahatsızlıklara neden olabilecek olan bu yağ, günümüzde neredeyse hiç kullanılmamaktadır. Hatta bazı ülkelerde satışı tamamen yasaklanmıştır.


Kanola Yağının Özellikleri Nelerdir?

 • Kanola yağı, tamamen bitkisel bir yağdır. Bu nedenle içerisine herhangi bir kimyasal eklenmemektedir. Tamamen yanıcı olduğu için bu yağa uygun sistemli motorlarda yakıt olarak kullanılabilmektedir. Geçmiş yıllarda sıklıkla kullanılsa bile günümüzdeki araçların birçoğu kanola yağı yakamamaktadır.
 • Kanola yağı, tamamen zehirli bir yağdır. Bitkinin kendisi zehirli olduğu için hayvanlar bile bu bitkiyi tüketmemektedir. İçerisinde bulundurduğu zehir, insanlarda zamanla etkisini ortaya çıkararak ciddi hastalıklara neden olabilmektedir.
 • Kanola yağı içerisinde yüksek oranda erusik asit bulunmaktadır. Bu asitler ise yağın hafif bir uçuculuk özelliğinin olduğunu göstermektedir. Bu nedenle buharlaşabilen bir yağ olduğunu söyleyebiliriz.
 • Kanola yağı, trans yağlar kategorisinde yerini almaktadır. Aslında verdiği zararların birçoğu trans yağ olmasına bağlı olarak ortaya çıksa bile zehirli bir bitkiden alınmasının da büyük payı vardır.

Kanola Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Kanola yağının insan vücuduna büyük faydası bulunmamaktadır. Bu yağ türü içerisinde doymuş yağ oldukça azdır. Doymuş yağın az olması ise bu yağın olumlu yönünü ifade etmektedir.
 • Bir diğer faydası ise yüksek ısılara karşı diğer birçok yağa göre daha dayanıklı olmasıdır. Bu aslına makineleriniz için olumlu bir özelliktir. Yüksek ısı verilse bile özelliğini kaybetmemektedir.
 • Yanıcı bir yağ olduğu için yakıt olarak kullanılabilir. Bu işlem eskiden çok yaygındı.

Kanola Yağının Zararları Nelerdir?

 • Kanola yağı, insanlarda kalp rahatsızlığının başlamasında birebir etkili bir yağdır. Yağın sürekli kullanılması durumunda çok kısa bir süre sonra kalp rahatsızlıkları ortaya çıkacaktır.
 • İnsanlarda kısa bir süre içerisinde kansızlık rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır. Kansızlık sorunları ile böbrek yetmezliği gibi sorunlar da beraberinde görülebilmektedir. Fareler üzerinde yapılan deneylerde de bu sorunlar hayvanlarda görülmeye başlanmıştır.
 • Yağın kullanımı kesilse bile daha önceden kullanıldığı için etkileri sonrasında da devam edebilmektedir. Bu nedenle tehlikeli bir yağ olduğunu bir kere daha buradan anlayabiliyoruz.
Genel olarak bakıldığında bilinmelidir ki ekonomik olduğu için çok kullanılan kanola yağı, insan sağlığı üzerinde ciddi anlamda zararlar verebilmektedir. Tabi ki vereceği etki herkeste aynı olmayacaktır. Ancak bu durum yağın zararlı olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Bu nedenle ne kadar fiyatı uygun olursa olsun kanola yağını kullanmaktan kaçınmanız tavsiye edilmektedir.

Kanola Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Aspir Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aspir Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yağ Yapan Besinler Nelerdir?

Yağ Yapan Besinler Nelerdir?

Yağ Bitkileri Hangileridir?

Yağ Bitkileri Hangileridir?

Vücut Yağ Oranı Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Vücut Yağ Oranı Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Kavram Yağının Özellikleri

Kavram Yağının Özellikleri

Kayısı Yağının Faydaları Nelerdir?

Kayısı Yağının Faydaları Nelerdir?

Kayısı Yağı Faydaları, Bilindiği üzere kayısı Doğu Anadolu bölgesinde yetişen ve bu bölgede en çok Malatya ilinde yetişmekte olan bir bitkidir. Kayısının faydalar[...]

Bitki Yağları Nasıl Yapılır?

Bitki Yağları Nasıl Yapılır?

Bitki Yağları Nasıl Yapılır, Bitki yağı birçok bitkiden yapılmaktadır. Artık zeytinyağından bıktım diyenlere tavsiye bitki yağlarıdır. Zeytinyağını evinizde b�[...]

Balık Yağı Zararları

Balık Yağı Zararları

Balık yağı zararları, başlamadan önce balık yağının kalitesinin ve tabi ki markasının çok önemli olduğunu belirtmeliyiz, çünkü 1 kutu (60 adet) omega 3 içeren ka[...]

Yağ Nasıl Eritilir?

Yağ Nasıl Eritilir?

Yağ Nasıl Eritilir, Yağ vücutta oluşmakta olan ve aşırı derecede kilo oluşturan, sağlığa zararlı bir birikinti kütlesidir. Özellikle yaz aylarında bayanlar için ca[...]

Doymamış Yağ Asitleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doymamış Yağ Asitleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doymamış yağ asitleri, vücudun ihtiyaç duyduğu en zorunlu yağ asitleridir. Oda sıcaklığında sıvı haldedirler aynı zamanda bitkisel yağlar olarak da bilinir. Doymuş [...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6