Çay Ağacı Yağı Sivilce Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Çay Ağacı Yağı Sivilce Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çay ağacı yağı sivilce, akne gibi cilt problemleri başta olmak üzere pek çok dermatolojik sorunu iyileştirici etkiye sahip, doğal bir yağ çeşididir. Avustralya'da yaygın olarak yetişen çay ağacının yapraklarından elde edilen yağ, yüzyıllardır yerliler tarafından birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Çay ağacı denmesinin sebebi ise Yeni Zelanda'nın keşfi sırasında bu ağaç yapraklarının kaynatılarak çay şeklinde içilmesidir. Çay ağacının temizleyici ve iyileştirici etkisi fark edilince alternatif tıpta yaygın olarak kullanılan bir bitki haline gelmiştir.

Sadece akne, sivilce problemlerinde değil, antiseptik etkisinden dolayı yaraların korunmasında ve iyileştirilmesinde de yararlanılan bir bitki olan çay ağacı, gemicilerin diş etlerinde, bağırsaklarında oluşan rahatsızlıkları tedavi etmek için de tercih edilmiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasındaysa askerlerin yaralarını temiz tutmak ve onarmak için çay ağacından yararlanılmıştır.

Özellikle son 15 yılda tüm dünyada popüler hale gelen çay ağacı yağı, Avustralya'daki Aborjinler tarafından soğuk algınlığı, nezle, yaralanma, sindirim bozuklukları, çeşitli cilt hastalıkları gibi pek çok durumda uzun yıllardır kullanılıyordu. Uçucu etkiye sahip olan çay ağacı yağı, cildi temizleyen ve yağlanmasını engelleyen etkilerinden dolayı başta yağlı ciltlerde ve sivilce probleminde olmak üzere sayısız cilt sorununda çözüm sağlamaktadır.

Günümüzde birçok doğal ürün satan markette ve aktarlarda kolayca bulunabilen çay ağacı yağının yararları ise;
 • Kesik, yaralanma durumlarında yaranın mikrop kapmasını engelleme, iyileştirme sürecini hızlandırma
 • Yanık ve benzeri durumlarda iz kalmasını önleme
 • Yağlı ciltlerde yağ dengesini sağlama
 • Sivilce, akne gibi cilt problemlerini antiseptik etkisinden dolayı azaltma ve yok etme
 • Böcek ısırma gibi durumlarda mikro organizmaların gelişmesini engeller
Çay ağacı yağı, bir pamuğa damlatılarak yüze veya ciltte uygulanmak istenen bölgeye masaj yapılarak sürülebileceği gibi duş suyuna katılarak da kullanımı sağlanabilir. Hassas ciltlerde ve bitkisel ürünlere karşı alerjik reaksiyon gösteren ciltlerde kullanılmadan önce vücudun görünmeyen bir yerinde denendikten sonra sakınca görülmediği takdirde uygulanmaya başlanabilir.

Çay Ağacı Yağı Sivilce Yorumları

soru

Ebru

15 Nisan 2024 Pazartesi

Çay ağaçlı şampuan kullanmıştım. Saç derimdeki bütün sivilcelerimin geçtiğini farkedince yüzüme de uyguladım ve sivilcelerim geçti. o şampuanı bir daha bulamayınca klasik elidor dove gibi şampuanlara geçtim fakat yeniden sivilcelenmeye başladı saç derim. Bende organik şampuan almaya karar verdim. Silikonsuz, parabensiz kimyasalsız liquid keratin şampuanıyla tanıştım. Biraz pahalı ama kesinlikle değer. Diğer ürünlerim yolda :)

Cevap yaz
cevap

Admin

15 Nisan 2024 Pazartesi

Merhaba, organik şampuan tercihiniz saç ve saç deriniz için daha iyi sonuçlar vermiş gibi görünüyor. Saç ve saç derisi hassas olan kişiler için organik şampuanlar genellikle daha iyidir. Liquid keratin şampuanının sivilcelerinize iyi geldiğini görmek sevindirici. Saç ve cilt bakımında doğal ve kimyasal içermeyen ürünler tercih etmek her zaman daha sağlıklı olabilir. Umarım yeni şampuanınız diğer ürünlerinizle de uyumlu bir şekilde saç ve cildiniz için faydalı olur. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kayısı Çekirdeği Yağı Göz Çevresi

Kayısı Çekirdeği Yağı Göz Çevresi

Ahşap Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ahşap Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Atık Yağ Özellikleri ve Zararları

Atık Yağ Özellikleri ve Zararları

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir?

Pelesenk Yağı Faydaları Nelerdir?

Pelesenk Yağı Faydaları Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6