Nane Yağının Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Nane Yağının Faydaları Nelerdir?

Nane yağının faydaları, sağlık için pek çok faydası bulunan nane yağı oldukça verimli bir yağ çeşididir. Bitkisel yağ çeşitlerinden adını sıklıkla duyurmayı başarmış olan nane tek başına kullanılabildiği gibi diğer uçucu yağlar ile karıştırılıp birlikte de tercih edilebilir. Oldukça keskin kokuya sahip olan nane eğer cilt için kullanılacak ise mutlaka bir diğer farklı yağ ile karıştırılması önerilir. Aksi halde cildin tahriş olmasına sebebiyet verebilir. Bilhassa hassas cilt yapısına sahip kişiler nane yağı kullanırken dikkatli olmalarında fayda olacaktır. Nane yağının kendine has olan mentollü kokusu kişilerde rahatlama sağlamaktadır. Aynı zamanda mikrop öldürücü özelliği sayesinde ağız kokusuna da iyi gelmektedir.

Araç tutması sorunu yaşan kişilerde sık görülen mide bulantısını dindirmek için nane yağını kullanmalarında fayda olacaktır. Mentollü kokusu sayesinde mide bulantısı gidecektir ve kusma durumu da engellenecektir. Aynı zamanda yolculuğa çıkmadan önce dil altına bir damla nane yağı damlatmak faydalı olacaktır. Kas gevşetici özeliği ile de kas spazmı yaşayan kişilerin rahatlamasında oldukça yararlıdır.

 • Fazla yemek tüketen kişiler için nane yağı son derece etkilidir. Yemek yeme ihtiyacı hissettiğiniz zamanlarda nane yağı koklamanız size tokluk hissi verecektir. Özellikle fazla kilo potansiyeline sahip olan kişiler için nane yağı oldukça faydalıdır.
 • Yüksek ateşin düşürülmesinde nane yağının faydası yüksektir. Rahatlatıcı etkisi sayesinde yüksek ateşin düşürülme olasılığı çok fazladır. Aynı zamanda göğüz ve boyun kısmına nane yağı ile zeytinyağı karıştırılıp masaj yapılmalıdır.
 • Nane yağını ağız kokusu için gargara yaparak kullanabilirsiniz. Ağız bakım ürünlerinin vazgeçilmezi olan nane, temiz bir nefes sunuyor. Dilinizin altına damlatacağınız bir damla kadar nane yağı gün boyu nefesinizi taze tutacaktır ve ağız kokusu olmayacaktır.
 • Nane yağı cilde sağlık verdiği gibi cildin görüntüsünde de adeta parlaklık veriyor. Cildin iltihaplanmasını önlüyor ve sedef, egzama ve akne gibi cilt hastalıklarına karşı da cildi koruyor. Aynı zamanda cilt için nane yağı kullanmak istediğiniz zaman nane yağı herhangi bir bitkisel uçucu yağ ile karıştırmanız gerekebilir. Özellikle çok hassas ciltler için bu yöntem gereklidir.
 • Karın ağrısı sorunu yaşayan kişilerin nane yağı ile karın bölgelerine masaj yapmaları önerilir. Bu bağırsakların çözülmesinde fayda sağlayacaktır ve kabızlık sorunu var ise giderecektir. Aynı zamanda bir su bardağı suyun içerisine birkaç damla nane yağı karıştırıp tüketirseniz karın ağrınızı geçirecektir.
 • Solunum yollarının açılması için kaynar suyun içerisine birkaç damla nane yağı damlatıp buharını soluyabilirsiniz. Suyun buharını içinize çekmeniz ile kapalı olan sinüsleriniz açılacaktır. Aynı zamanda nefes almanız da kolaylaşacaktır.
 • Migren veya gerilim tipi görülen baş ağrılarının dindirilmesi için nane yağını kullanabilirsiniz. Bunun için nane yağı ile zeytinyağını karıştırıp alın bölgenize masaj yapmanız ve ardından dinlenmeniz yeterli olacaktır.
 • Saçlarınızda dökülme veya kepeklenme sorunu varsa şampuanınızın içerisine nane yağı ilave edebilirsiniz. Böylelikle saçlarınızı her yıkadığınız da nane yağının faydalarından yararlanmış olacaksınız.
 • Kas gevşetici özeliği ile de kas spazmı yaşayan kişilerin rahatlamasında oldukça yararlıdır.
 • Fala güneşe maruz kalmış cildin rahatlamasını için Hindistan cevizi yağı ile beraberinde nane yağını kullanmanız cildin rahatlamasını sağlayacaktır.
 • Hazımsızlık şikâyetine iyi gelen nane yağını yemeklerden önce kullanmanız gerekecektir. Bunun için günde bir defa yemeklerden önce bir su bardağı suyun içerisinde bir damla nane yağı ilave edip suyu içmeniz hazımsızlık şikâyetinizi önleyecektir.
 • Evinizde haşereler var ise onları uzaklaştırmak için evinizin köşelerine nane yağı damlatmanızı öneririz. Bu böcekleri evinizden uzaklaştıracaktır.
 • Polene karşı alerjisi olan kişilerin dışarı çıkmadan önce burun bölgenize bir damla nane yağı sürmeniz iyi gelecektir. Aynı zamanda evinizde kullandığınız soğuk buhar makinesi var ise içerisinde nane yağı damlatmanız alerji belirtilerinizi dindirecektir.

Nane Yağının Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ceviz Yağı Nasıl Yapılır?

Ceviz Yağı Nasıl Yapılır?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Ruşeym Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ruşeym Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ozon Yağı Ne İşe Yarar?

Ozon Yağı Ne İşe Yarar?

Vücut Yağ Oranı Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Vücut Yağ Oranı Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Yılan Yağı Saç Çıkarır mı?

Yılan Yağı Saç Çıkarır mı?

Biberiye Yağı ile Zayıflama

Biberiye Yağı ile Zayıflama

Çam Terebentin Yağı Nasıl Kullanılır?

Çam Terebentin Yağı Nasıl Kullanılır?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6