Göz Altı Yağ Bezeleri
22 Haziran 2024

Göz Altı Yağ Bezeleri

Göz altı yağ bezeleri, vücudun birçok yerinde görülebilen yağ bezelerinin göz bölgesinde, özellikle göz kapaklarında veya göz altlarında ortaya çıkan türleridir. Bu yağ bezeleri, nerede oluşursa oluşsun, genel olarak iyi huylu kistik tümörler olarak kabul edilir. Ancak, bu konuda en doğru kararı doktorunuz verecektir. Yapılan testler sonucunda doktorunuz, bu bezelerin sorun olup olmayacağını size bildirecektir.

Göz altı yağ bezeleri genellikle fazla büyümez ve kişi için estetik görünüm dışında bir sorun oluşturmaz. Beyaz renkli olmaları ve şişlikler oluşturması estetik açıdan rahatsız edici olabilir. Bu nedenle, bu bezeleri aldırmak isteyebilirsiniz. Eğer yağ bezeleri sizin için sorun teşkil etmiyorsa, uzman kişiler tarafından bu yağlara müdahale etmemeniz tavsiye edilmektedir. Yağ bezeleri ne kadar sivilce gibi dursa da kesinlikle ucu sivri cisimler veya elle oynanmamalıdır.

Göz altı yağ bezeleri, ailede bir kişide görüldüğünde, diğer aile fertlerinde de görülme ihtimali yüksektir. Çünkü bu bezeler, genellikle genetik faktörlerden kaynaklanır. Göz altı yağ bezeleri, diğer bölgelere göre alınması en zor olan bölgelerdendir. Vücudun en hassas bölgelerinden biri olan göz oldukça yumuşak ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Göz altındaki yağ bezeleri, diğer bölgelerdeki yağ bezeleri ile karıştırılmamalıdır.

Yağ Bezelerinin Büyümesi ve Tedavi Yöntemleri

Göz altınızdaki yağ bezesi aşırı şekilde büyüme göstermiyorsa korkulacak bir şey olmadığını bilmelisiniz. Ancak, bu yağ bezeleri hızlı bir şekilde büyüyorsa acilen doktorunuza başvurmalısınız. Bazı insanlarda bu yağ bezeleri ameliyat yöntemleri ile alınmaktadır. Ancak, alınan yağ bezelerinin bulunduğu yerde tekrar ortaya çıkma ihtimali vardır. Bunun nedeni, o bölgedeki yağ bezlerinin diğer bölgelere göre daha fazla çalışmasıdır. Bununla birlikte, gözde görülen yağ bezelerinin asıl nedeni büyük olasılıkla genetik faktörlerdir.

Eğer yağ bezesi vücudun başka yerlerinde görülseydi, kişinin hareketsiz olmasına bağlanabilirdi. Göz altlarından alınan yağ bezeleri kısa süre içinde kendini yenilerse, diğer yöntemlerle bu bölgeden yağlar alınabilir. Göz altı yağ bezeleri bazı operasyon yöntemlerinin yanı sıra, liposuction ve iğne tedavileri ile bölgeye bir sıvı enjekte edilerek ameliyat sırasında yağlar kolay bir şekilde alınır. Bunun yanı sıra, bu yağlar lazer yöntemi ile yakılarak bölgeden alınmaktadır. Ancak, bu yöntemle de yağlar tekrar edebilir. Göz altı yağ bezesi olan kişiler bu bölgeleri çok temiz tutmak zorundadırlar. Çünkü bu bezelerde enfeksiyon riski çok yüksektir.

Yağ Bezelerinin Kendiliğinden İyileşmesi ve Yanlış Bilgiler

Göz altında görülen yağ bezeleri zamanla kendiliğinden de iyileşme gösterebilmektedir. Bu tamamen yağların türüne bağlıdır. Bazı insanlar, etraflarından duydukları yanlış bilgiler yüzünden geceleri rahat bir uyku bile uyuyamazlar. Yağ bezeleri kansere dönüşür, göz altında görülen yağ bezesi körlüğe neden olur, yağ bezeleri hızla yayılır ve yağ bezelerini sıkarak yok edebilirsiniz gibi bilgilere kesinlikle kulak asmamalısınız. Bu bilgiler çok yanlıştır. Bilinmelidir ki, yağ bezesi kesinlikle kanser yapmaz. Ancak, temiz bakılmaması durumunda enfeksiyon kaparak daha büyük problemlere neden olabilir.

Göz Altı Yağ Bezeleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Yumurta Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yumurta Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tarçın Yağının Faydaları Nelerdir?

Tarçın Yağının Faydaları Nelerdir?

Aspir Yağının Kullanımı

Aspir Yağının Kullanımı

Doymuş Yağ Asidi Nedir?

Doymuş Yağ Asidi Nedir?

Safran Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Safran Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6