Kayısı Çekirdeği Yağı Kullanımı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kayısı Çekirdeği Yağı Kullanımı

Kayısı çekirdeği yağı kullanımı, antioksidan ve yağ asitleri bakımından oldukça zengin içeriğe sahiptir. Hafif ve kokusuz bir bitkisel yağdır. Kayısı çekirdeği yağı tamamen doğaldır ve her yaş grubu insan için faydalı bir yağdır. Esansiyel yağları inceltmek içinde kullanılabilir. Diğer bitkisel yağlar ile karşılaştırıldığında kayısı badem yağına yakın bir yağdır.

Kayısı çekirdeği yağı kayısı meyvesinin kurutulmuş çekirdeklerinden presleme yöntemi ile elde edilir. A, C ve E vitamini bakımından iyi bir kaynak olduğundan dolayı besleyici bir yağdır. Kozmetik alanda özellikle kişisel bakım için satışa sunulan ürünlerin içeriğinde kullanılır. Çin tıbbında iltihaplı cilt hastalıklarının tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.


Kaysı Çekirdeği Yağı Kullanımı


Taşıyıcı Yağ Olarak: Birçok bitkisel yağ mutlaka inceltilerek kullanılmalıdır. Örneğin, lavanta, biberiye, çay ağacı ve limon yağı mutlaka seyreltilmesi gereken yağlar arasındadır. Bu tür yağların faydalarından yararlanabilmek için taşıyıcı bir yağ ile inceltmek gerekir. Kayısı çekirdeği yağı bu tür inceltilmesi gereken yağları inceltmek için gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Besleyici Özelliğinden Yararlanmak İçin: Kayısı yağı vücut için oldukça faydalı olan doymamış yağ asitleri bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. İçerdiği doğal antioksidan ve vitaminler sayesinde raf ömrü de oldukça uzun bir bitkisel yağdır. Tablet şeklinde kullanıldığında sağlık açısından oldukça faydalı olur.

Kozmetik Ürün Olarak Kullanımı: Bitkisel yağların faydalarından yararlanmak isteyen ancak yağlı ve parlak bir cilt görünümünden kaçınan kişiler kayısı çekirdeği yağından yararlanabilir. Kayısı çekirdeği yağı birçok yağın tersine cilt tarafından çok çabuk emilerek yağlı bir görüntü yaratmaz. Bu özelliğinden dolayı da sabun, losyon, krem ve şampuan gibi pek çok kişisel bakım ürünlerinde kayısı çekirdeği yağına yer verilir. Kayısı çekirdeği yağı duş sonrası cilt kuruluğu yaşayan kişiler tarafından gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Duş sonrası vücut kurulanmadan önce kayısı çekirdeği yağı tıpkı losyon gibi cilde sürülebilir. İşlem cildin nem kazanmasını sağlar.

Cilt Bakımı İçin: Kayısı çekirdeği yağı nemlendirici özelliği ile yaygın bir şekilde kullanım alanına sahiptir. Cilt bakımı için zeytinyağı ile karıştırılarak kullanılabileceği gibi yüz serumu ya da kremine de karıştırılarak kullanılabilir.


Kayısı Çekirdeği Yağı ile Peeling Tarifi


Kayısı çekirdeği yağı bir miktar esmer şekere karıştırılarak doğal bir peeling hazırlanabilir. Cilde uygulanan peeling cildin daha parlak ve yumuşak bir görünüm kazanmasını sağlar.

Özellikle hassas cilt tipine sahip olan kişiler için uygun bir yağ olan kayısı çekirdeği yağı, kurumuş, tahriş olmuş, yıpranmış ciltler üzerinde olumlu etki yaratır. Bu tarz cilt tipine sahip olan kişiler kayısı çekirdeği yağını her gün düzenli olarak cildine sürebilir. Bu şekilde kullanıldığında cildin nem oranını dengeler ve esnekliğini korur. Ayrıca cildin sıkılaşmasını da sağlar. Egzama gibi cilt hastalıklarına karşı da direkt olarak kayısı çekirdeği yağı sürüldüğünde şikâyetlerin azalmasını sağlar.

Saç Bakımı İçin: Saç bakımı için satılan birçok kozmetik ürünün içinde kimyasal madde bulunduğundan dolayı kullanılan ürünler saçlara yarardan çok zarar verebilmektedir. Saç bakımı ve saçların daha çabuk uzaması için kayısı çekirdeği yağı kullanılabilir. Saç uçlarına el ile kayısı çekirdeği yağı sürülebilir. Bu işlem hem kırıkları engeller hem de saçlara doğal bir parlaklık kazandırır. Ayrıca bu mucizevi yağ saç köklerine uygulandığında saçların daha güçlü olmasını sağlar. Kayısı çekirdeği yağından tam bir etki sağlamak için yağın hafif ısıtılarak kullanılması gerekir. Isıtılan yağ saç ve saç diplerine masaj yapılarak sürülür. 20 dakika boyunca masaj yapılarak saçlar ertesi gün yıkanmalıdır. İşlemin özellikle gece yatmadan önce yapılması bekleme süresi açısından daha uygundur. Saçlar için kayısı çekirdeği yağı kullanılan şampuana karıştırılarak da uygulanabilir.

Masaj Yapmak İçin: Kayısı çekirdeği yağı cilt tarafından çabuk emilme özelliğine sahip olduğu için masaj yağı olarak da kullanılabilir. Yağla yapılan masaj, stres, ağrı ve iltihaplara karşı faydalı olur.

Kayısı Çekirdeği Yağı Kullanımı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Balık Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Balık Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Ceviz Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Ceviz Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Yılan Yağı Saç Çıkarır mı?

Yılan Yağı Saç Çıkarır mı?

Kuşburnu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

5w 40 Motor Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

5w 40 Motor Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kakao Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kakao Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Balık Yağı Boy Uzatır mı?

Balık Yağı Boy Uzatır mı?

Hurma Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hurma Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hurma yağı; hurma ağacından elde edilen bir tür bitkisel yağdır. Dünya çapında yılda kullanımı ile en çok kullanılan yağar arasında soya yağından sonra ikinci s�[...]

10 40 Motor Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

10 40 Motor Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

10 40 Motor Yağı, Motor yağı binek araçlarda kullanılmakta olan hareketli parçalarının yüzeylerinin aşınmasını önlemede ve bu motor parçalarının soğutulmasında [...]

Acı Biber Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Acı Biber Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Acı biber yağı, sırrı acısında saklı olan acı biberin yemeklere lezzet vermesinin yanı sıra cilt bakımı içinde etken maddelere sahiptir. Biber acılığını içerisi[...]

Trans Yağ Nedir? ve Zararları Nelerdir?

Trans Yağ Nedir? ve Zararları Nelerdir?

Trans Yağ Nedir, trans yağ kavramı son yıllarda herkesin gündeminde olan bir yağ türüdür. Bu trans izomer doymamış yağ asitleri için kullanılan bir kavramdır. Bu kav[...]

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık yağının faydaları, birçok hastalığın tedavisinde ek besin olarak tercih edilen balık yağı, vücutta olabilecek hastalıkların iyileşmesinde veya tedavisine dest[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6