Hint Yağı Ne İşe Yarar?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hint Yağı Ne İşe Yarar?

Hint yağı ne işe yarar, Hint yağı Hint bitkisinin tohumlarından pres yöntemi ile elde edilen bitkisel bir yağdır. E vitamini, doymamış yağ, arklı mineraller ve protein içeriği ile sağlık alanında birçok işe yarar. Özellikle Afrika ve Hindistan da popüler bir şekilde birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Antibakteriyel ve iltihap giderici etkisi ile özellikle cilt ve saç bakımında yüzyıllardan bu tarafa kullanılmaktadır. Bu özelliği nedeniyle satışa sunulan birçok kozmetik ürün içerisinde Hint yağı bulunmaktadır. Cilt bakımı için Hint yağının yoğun bir şekilde değil çok az miktarda kullanılması gerekir. Aksi halde cilt gözeneklerini tıkayarak cildin nefes almasını engeller ve cildin tahriş olmasına yol açabilir.


Hint Yağı Ne İşe Yarar?


Cilt Bakımı: Güneş yanığı, sivilce, kuruma ve çatlak gibi pek çok cilt sorununa karşı kullanılabilir. Aynı zamanda siğil, çıban, mantar ve kaşıntıya karşı da iyi gelir. Ufak bir pamuk parçası Hint yağına batırılarak ciltte sorunlu bölgeye direkt sürülebilir. Yaklaşık 1 saat bekletildikten sonra cilt temizlenmelidir. Düzenli kullanımlarda cilt üzerindeki olumlu etkilerinden yararlanılabilir.

Eğer cilt bakımı için kullanılacaksa, aynı ölçüde hakiki zeytinyağı ile karıştırılarak cilde uygulanmalıdır. Bir süre bekletildikten sonra cilt sıcak suya batırılmış temiz bir bez ile silinmelidir.

Saç Kıran: Hint yağı içeriği sayesinde saçkıran tedavisine alternatif olarak kullanılabilir. 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, 1 tatlı kaşığı Hint yağı ile karıştırılır. Elde edilen karışım saçkıran nedeniyle etkilenen bölgeye sürülerek üzeri pansuman şeklinde kapatılır. Etkili sonuç alabilmek için uygulama gece yapılarak sabaha kadar bekletilmelidir.

Akne: Hint yağı yine içeriğinde bulunan maddeler sayesinde akneye yol açan bakterilere karşı savaş açar Cildin alt tabakasına kadar ulaşarak bakterilerin akneye yol açmasını engeller. Akne için ilk olarak cilt ılık su ile temizlenmelidir. Ardından Hint yağı ile cilde masaj yapılarak yağ cilde yedirilir. Yağ ciltte tüm gece boyunca bekletilerek sabah kalkıldığında soğuk su ile temizlenmelidir.

Cilt Çatlakları: Hint yağı karın, diz ve göğüs gibi vücutta çatlak bulunan yerlere yine masaj yapılarak yedirilmelidir. Etkili olabilmesi için düzenli kullanılmalıdır.

Yara İzleri: Vücutta oluşan yaraların iyileşme sürecini hızlandırmak için Hint yağı kullanılabilir. Yaraların daha çabuk iyileşmesi için yara üzerine günde 2-3 defa Hint yağı düzenli olarak sürülmelidir.

Enfeksiyon: Cilt mantarı, ufak kesikler ve çizikler nedeniyle oluşabilecek enfeksiyonu engellemek için Hint yağı faydalı olur. Ayrıca yağın kaşıntı engelleyici etkisi de vardır. Enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan ağrı için de Hint yağı kullanılabilir.

Cilt Lekeleri: Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir içeriğe sahip olan Hint yağı cilt lekelerine karşı olumlu etki yaratır. Cildi nemlendirerek daha sağlıklı bir görünüm kazanmasına yol açar.

Saç Bakımı: Hint yağı, Hindistan ve tatlı badem yağı ile harmanlanarak saç bakımı için kullanılabilir. Karışım saç köklerine masaj hareketleri ile sürülerek bekletilir. Kan dolaşımını hızlandırır ve saçların uzama sürecini kısaltır. Aynı zamanda saçların daha sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar.

Kafa Derisinde Enfeksiyon: Kafa derisinde ortaya çıkan enfeksiyon, kaşıntı gibi problemlere karşı oldukça işe yarayan Hint yağı düzenli kullanıldığında bu tür sorunlara çözüm olabilir.

Kabızlık: Müshil etkisi sayesinde kabızlık tedavisinde Hint yağından yararlanılabilir. Gün içinde 2 çay kaşığı kadar saf Hint yağı içildiğinde kabızlığa karşı çözüm sağlanabilir. Uygulama 3 günden fazla devam ettirilmemelidir ve fazla miktarlarda kullanılmamalıdır. Aksi halde ishal, mide bulantısı ve kusmaya yol açabilir.

Kas ve Eklem Ağrıları: Hint yağı özellikle Artrit tedavisinde alternatif tedavi olarak başarılı bir şekilde kullanılabilir. Eklem ağrıları için ağrılı bölgeye Hint yağı ile masaj yapılmalıdır. Ayrıca temiz ufak bir bez parçası Hint yağına batırılarak ağrılı bölgeye yerleştirilir. Bezin üzerine sıcak su torbası koyularak 45-60 dakika kadar bekletilir. Haftada 2 defa uygulanması yeterlidir.

Kas ve eklem ağrıları için 1 tatlı kaşığı kadar Hint yağı su ile inceltilerek de içilebilir. Bu şekilde kullanıldığında romatiroid artrit ağrılarına karşı faydalı olur. Fakat yağın uzun dönem ağızdan alınmaması gerekir. Kullanmadan önce mutlaka doktora danışılması gerekir.

Tırnak Bakımı: E vitamini bakımından zengin bir içeriğe sahip olan Hint yağı kırılgan tırnaklar ve sorunlu tırnak etleri için de faydalı olur. Gün içinde birkaç damla Hint yağı ile tırnak ve tırnak etlerine masaj yapılabilir.

Hint Yağı Ne İşe Yarar Yorumları

soru

Ferah

25 Eylül 2018 Salı

hint yağını genellikle saçlarımda kullanıyorum ve bende çok ciddi faydaları oluyor. Bunun yanında vücudumda nasıl amaçlarla hint yağını kullanabilirim? Saçların haricinde uygulanacak bölgeler ve fayda sağlayacak bir durum söz konusu mudur?

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Kavram Yağının Özellikleri

Kavram Yağının Özellikleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Badem Yağı Faydaları Nelerdir?

Badem Yağı Faydaları Nelerdir?

Limon Yağı Nasıl Yapılır?

Limon Yağı Nasıl Yapılır?

Kuşburnu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Göbek Yağı Eritme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göbek Yağı Eritme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Tatlı Badem Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Tatlı Badem Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Güncel

Tereyağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tereyağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Badem Yağı Yüze Nasıl Uygulanır?

Badem Yağı Yüze Nasıl Uygulanır?

Güncel

Atık Yağ Analizi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Atık Yağ Analizi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Karabiber Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Karabiber Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Karabiber Yağı, Ülkemizde biber kültürü çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle Doğu Anadolu ve diğer bölgelerde bu biberlerin yeri ve önemi çok fazladır. Karabiber [...]

Ahşap Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ahşap Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ahşap Yağı, Evlerimizde kullanılmakta olan eşyaların hemen hemen hepsi ahşap olarak imal edilmektedir. Ahşap olan eşyaların erkenden yıpranması, hasar göresi, köşele[...]

Selülit Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Selülit Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Selülit Yağı, Selülit problemi birçok kişinin özellikle de bayanların vücutlarında oluşum göstermekte olan yağlar olarak bilinmektedir. Bu problem bayanlarda görüld�[...]

Hardal Yağının Faydaları Nelerdir?

Hardal Yağının Faydaları Nelerdir?

Hardal Yağının Faydaları, Hardal, Akdeniz bölgesinde yetişen ve turpgillerden olan bir bitkidir. Beyaz ve sarı renkli çiçekleri olan bu bitkinin tohumlarında eterik denil[...]

Yağ Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yağ Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yağ, yüksek sıcaklıklarda dahi akışkanlığa karşı direnç gösterebilen, suya göre daha koyu bir kıvama sahip olan ve su ile karışmayan ancak farklı yağ çeşitleriy[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6