Menekşe Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Menekşe Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Menekşe yağı, menekşe yağının birçok kullanım alanı olmasına rağmen günümüzde faydalarından çok fazla yararlanılabilen bir yağ değildir. Oysaki menekşe bulunduğu yere ayrı bir güzellik katan, oldukça nazik ve evlerde yetiştirilebilen bir çiçektir. Menekşe yağının ne kadar faydalı olduğunu okuduktan sonra sizin için de menekşe yağı bir vazgeçilmez olabilir.

Menekşe yağının yaygın bir şekilde kullanılmamasının nedeni diğer doğal yağlar gibi kolay ve bolca elde edilememesidir. Zor elde edilbilen bir yağ olduğu için fiyatı da diğer yağlardan daha yüksektir. Menekşe yağı kullanımı aslında çok eski yıllara dayanmaktadır. Günümüzde en çok parfüm ve kozmetik alanda kullanılsa da eskiden sinirleri yatıştırmak, uyku düzeni sağlamak, baş ağrısını geçirmek ve kalp sağlığını korumak gibi pek çok alanda kullanılmaktaydı. Günümüzde ise strese karşı, ağrıları geçirmek için, saç ve cilt bakımı için kullanılabile doğal bir yağdır.


Menekşe Yağı Nasıl Kullanılır?


Menekşe yağı uçucu özelliği olan yağlardan biridir. Uçucu demek yağın yoğun kimyasal içeriği var demektir. Bu nedenle de menekşe yağı mutlaka inceltilerek kullanılmalıdır. Ayrıca badem yağı, kayısı yağı gibi bol bol kullanmamak gerekir. Cildi tahriş ederek zehirlenmeler yol açabilir.

Uçucu yağlar bir parça pamuğa bir iki damla damlatılarak kullanılmalıdır. Menekşe yağını kullanmak için en güvenilir yöntem taşıyıcı yağlar ile karıştırmaktır. Menekşe yağı asla ağız yolu ile kullanılmamalıdır. Masaj yöntemi, koklama yöntemi ile kullanılarak faydalarından yararlanmak mümkündür.


Cilde Faydaları Nelerdir?


Birçok bitkisel yağ cilt üzerinde oluşan kızarıklık, döküntü ve kaşıntı gibi problemlere karşı iyi gelir. Fakat ciltte oluşan problemle için ilk olarak Uzman bir doktora başvurmak gerekir. Menekşe yağı, ciltte kuruma, kaşıntı, kızarıklık gibi problemlere karşı iyi gelen bir yağdır. Ciltte derinlemesine rahatlama sağlar. Cildi yumuşatarak nem oranını arttırır. Egzama, dermatit ve uyuz gibi cilt hastalarına karşı menekşe ağı kullanılabilir. Menekşe yağının sadece cildi nemlendirici ve yatıştırıcı özelliği yoktur. Ayrıca cildi bateri ve mikroplardan da arındırır. Yağlı cilt tiplerinde çok sık karşılaşılan akne problemine iyi ve gözeneklerin açılmasını sağlar.


Saçlara Faydaları Nelerdir?


Menekşe yağı ciltte olduğu gibi saç bakımı için de kullanılabilecek bir yağdır. Kepek, dökülme ve cansız saçlara bakım yapmak için kullanılabilir. Menekşe yağı özellikle tatlı badem yağı ile inceltilerek kullanılırsa saçlarda inanılmaz etki yaratır. Her iki yağ karıştırıldıktan sonra saçlara masaj yapılarak yedirilir ve 20 dakika kadar bekletilerek saçlar yıkanır.


Ağrı Kesici Etkisi

Menekşe yağı yatıştırıcı etkisi sayesinde zedelenme ve şişlikler için tedavi amacıyla kullanılabilir. Ayrıca bronşit, stres nedeniyle oluşan baş ağrısı, romatizmal ağrılar ve boğaz ağrısı için de faydalı bir yağdır. Menekşe yağı reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlara alternatif olarak kullanılabilir. Özellikle sinüslere bağlı gelişen baş ağrısı için faydalı olduğu bilinmektedir. Baş ağrısı için yağın buharının solunması gerekir. Soğuk algınlığı ve burun tıkanıkları için de yine buhar yöntemi ile solumak yeterli olur. Bu uygulama ile balgam söktürücü ve ciğer temizleyici etkisinden de yararlanılabilir.


Zihne Faydaları Nelerdir?

Menekşe yağının çok eski yıllarda sinirleri yatıştırmak için kullanıldığını belirtmiştik. Günümüzde üzüntü, endişe gibi problemlere karşı kullanılarak rahatlatıcı etkilerinden yararlanılabilir.

Uyarı: Menekşe yağı gebelik ve emzirme döneminde asla kullanılmamalıdır. Yine çocuklar için uygun bir yağ değildir. Çok kuvvetli bir yağ olduğu için devamlı ilaç kullanan kişiler, astım, epilepsi ve hepatit hastalarının kullanmaması gerekir.

Menekşe Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yumurta Yağı Nasıl Çıkarılır?

Yumurta Yağı Nasıl Çıkarılır?

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Çörek Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çörek Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

At Kestanesi Yağı Nasıl Kullanılır?

At Kestanesi Yağı Nasıl Kullanılır?

Ozon Yağı İçilir  mi?

Ozon Yağı İçilir mi?

Güncel

Masaj Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Masaj Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Göz Altı Yağ Bezeleri

Göz Altı Yağ Bezeleri

Sarımsak Yağının Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Yağının Faydaları Nelerdir?

Sarımsak yağının faydaları, vücuda zararlı olan kanser hücrelerinden kişileri korur ve kanser hastalığına karşı önler. Sarımsak yağı, kalp hastalığı ve tansiyo[...]

Sarı Kantaron Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sarı Kantaron Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sarı kantaron yağı, öncelikle sarı kantaron bitkisi tanıtmak gerekirse üzerine sarı renkli ufak çiçeklerin olduğu ve her bölgede dağınık olarak yetişebilen bir bitk[...]

Doymuş Yağ Asidi Nedir?

Doymuş Yağ Asidi Nedir?

Doymuş yağ asidi nedir, Doymuş yağ karbon atomlarından oluşur ve karbon atomlarını birbirine bağlayan birtakım bağlar bulunmaktadır. Doymuş yağ denildiğinde aklımı[...]

Bor Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bor Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bor Yağı, Ülkemizde bol miktarda bulunan bor yarı metal halde çıkarılan bir elementtir. Bu elementin yağına bor yağı adı verilir. Bor yağı birçok alanda kullanılan [...]

Argan Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Argan Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Argan yağı, ülkemizde yetişmeyen bir ağacın meyvesinden elde edilen kozmetik sektöründen oldukça yaygın şekilde kullanılan bitkisel bir yağdır. Kuzey Afrika'da buluna[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6