Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?
15 Mayıs 2024

Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Çay ağacı yağı nasıl kullanılır, Asıl ana vatanı Avustralya olan bitkinin yapraklarının buhar ile damıtılması sonucunda ortaya çıkan bir yağ çeşididir. Geçmişte birçok insanın kullandığı çay ağacı yağı günümüzde de mantarlı hastalıklarda ve ciltlerde meydana gelen sivilce veya siyah nokta tedavisinde kullanılır. Çay ağacı yağı su ile inceltilmesi gereken belli başlı bitki yağlarından bazısıdır. Çay ağacı yağı enfeksiyonlar için etkili bir tedavi şekli olmakla birlikte mantar, bakteri ya da virüs nedeni ile iltihaplanmış olan cilde bir pamuk yardımı ile kolayca uygulanabilir. Pamukla veya bir bez ile uygulanması ise cildin normal bölgelerine değdirmeden sadece iltihaplı bölgeye uygulanarak kullanılması gereklidir. Aksi takdirde bazı ciltlerde tahrişe neden olabilmektedir. Yine kurumuş veya iltihaplı saç derileri için çay ağacı yağı kullanabilirsiniz. Birkaç damla yağı saçınıza ve saç derinize iyice yedirene kadar sürün ve sabah kalktığınızda şampuan ile saçlarınızı durulayın. Çay ağacı yağı kokusu baskın olduğu için farklı meyveler ile karıştırarak da vücudunuza uygulayabilirsiniz.

Aynı zamanda çok iyi bir gargara yapabileceğiniz bir yağdır. Boğazınıza ve bademciklere de iyi geldiği bilinmektedir. Yarım litre suya 8-10 damla kadar çay ağacı yağı damlatın ve gargara yapın tabi bu suyu kesinlikle yutmayın. Çok az çay ağacı yağı sizi zehirlemez ama midenizi rahatsız edebilir. Çay ağacı yağını sivilceleriniz içinde kullanabilirsiniz. Birkaç damla çay ağacı yağını bir pamuğa damlatın ve direk sivilcelerin üzerine uygulayın. Birkaç hafta sonra cildiniz yumuşayacak ve sivilcelerin azaldığını göreceksiniz. Özellikle sivrisinek ısırıklarının yaptığı kaşıntıları engellemek içinde çok etkili bir yöntemdir. Isırığın üzerine birkaç damla kadar dökün ve parmaklarınız ile ovun daha sonra kaşıntının gittiğini göreceksiniz. Aynı şekilde vücudunuzu sivrisinek ısırıklarından korumak içinde dışarıya çıkmadan önce açık bölgelerinize birkaç damla kadar sürerek ısırılmaktan da korunabilirsiniz.

Sadece kendi üzerinizde değil de çay ağacı yağını küflenmenin görüldüğü yerlerde de kullanabilirsiniz. Özellikle tekstil fabrikalarında kullanılması tavsiye edilir. Deterjan koyduğunuz kovaya birkaç damlada çay ağacı yağı katarak temizliğinizi yapabilirsiniz. Küflü bir bölgeye veya bir tekstil ürününde üzerine yarım litre suya katacağınız 2 çorba kaşığı çay ağacı yağını 1-2 gün kadar bekleterek de küfü temizleyebilirsiniz. Ayrıca ıslak olarak kullanılan lavabolar veya banyo küvetleri de zamanla küflenmektedir, bu yerleri kimyasal maddeler olan çamaşır suları yerine az miktarda çay ağacı yağı dökerek de temizleyebilirsiniz. Ayrıca sinüslerinizi açmak içinde rahatça kullanabilirsiniz. Bir tencere içerisinde kaynattığınız suya 5-10 damla kadar çay ağacı yağı damlatın ve 15-20 dakika kadar buharını içinize çekebilirsiniz. Bu seansları belli bir süre uygulayın kısa bir süre sonra sinüsler açılacaktır.

Çay ağacı yağı aynı zamanda yapılacak kürler ile sivilcelere daha iyi etki ettiği bilinmektedir. 30 ml kadar jojoba yağı, 10 ml kadar çay ağacı yağı, 10 ml kadar limon yağı, 10 ml kadar lavanta yağı bir kâse içerisinde iyice karıştırılır ve sivilcelerin üzerine bir pamuk yardımı ile uygulanır. Bu kürü sabah ve akşam olarak sivilcelere uygulayabilirsiniz, 3 gün içerisinde kendisini gösteren bu kür çok etkili olmaktadır. Çay ağacı yağını uçuklarınız içinde kullanabilirsiniz. 30 ml kadar Hindistan cevizi yağı, 10 ml kadar çay ağacı yağı, 10 ml kadar tarçın yaprak yağı, 10 ml E vitaminini bir kap içerisinde karıştırın ve donması için buzdolabına atın daha sonra bu karışımı uçuklarınıza uygulayabilirsiniz. Fakat şunu unutmamanızda da yarar vardır. Her insana şifalı bitkiler iyi gelmeyebilir, kimi insanların çay ağacı yağına alerjisi olabilir. Çay ağacı yağını kullanamadan önce bir hekime başvurmanızda yarar vardır.

Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6