Kayısı Çekirdeği Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
22 Haziran 2024

Kayısı Çekirdeği Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kayısı Çekirdeği Yağı Nedir?

Kayısı çekirdeği yağı, gülgiller familyasından olan sevilen meyvelerden kayısının çekirdeğindeki bitkisel yağların damıtılması ile elde edilen bir yağdır. Üretimi, soğuk presleme yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Kayısı çekirdeği yağı, ciltteki kırışıklıkları giderme, cilt lekelerini yok etme ve ciltteki erken yaşlanmayı önleme gibi oldukça yararlı etkileri bulunmaktadır. Yağın içeriğinde bulunan A, E, K ve D vitaminleri sağlık üzerinde olumlu etkiler yaratır. Özellikle A vitamini, cilt lekelerinin yok edilmesi ve cildin gençleşmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Ciltteki akne ve sivilce oluşumlarında da etkisi büyüktür. Ayrıca içeriğindeki magnezyum, selenyum ve kalsiyum gibi değerli mineraller sayesinde, kuru ciltler için adeta doğadan gelen bir mucize etkisi gösterir. Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerini içermesi dolayısıyla kozmetik sektöründe üretilen ürünlerde kullanımı yaygındır. Geçmişte ülser tedavisinde ve tümör tedavisinde kullanılmış bir yağdır. Bunun yanı sıra aromaterapi için oldukça değerli olan taşıyıcı yağlar arasında bulunur.

Kayısı Çekirdeği Yağının Yararları Nelerdir?

  • İçeriğinde bulunan palmitik asit, linoleik asit ve oleik asit sayesinde hücre duvarının yapımını sağlar. Bu nedenle ciltteki akne ve sivilce tedavisinde, cilt kuruluğunda ve saç dökülmesinde oldukça yararlı olur. Haricen kullanımda, ciltteki faydalı etkileri kısa sürede görülür.
  • Cilt tiplerinin hepsi için uygun bir yağdır. İçeriğinde bulunan beta karoten, A vitamini, magnezyum, kalsiyum ve karoten gibi değerli maddelerle cildin canlılık kazanmasını sağlar, nemlendirir ve ciltte oluşan kırışıklıkları giderir.
  • Bu değerli yağ, şeker hastalığında, hırıltılı öksürük, astım, bronşit, kabızlık, sedef hastalığı, bağırsak parazitleri ve amfizem gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
  • Bu yağla masaj yapılması ya da sabununun kullanılması halinde cilt tarafından kolayca emilir. Bu sayede ciltteki selülit oluşumlarının giderilmesini sağlar.

Kayısı Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Cilt sorunlarında ve yüz bölgesinin temizliğinde kullanılan kayısı çekirdeği yağını gece ya da gündüz rahatlıkla kullanabilirsiniz. Geceleri yatmadan önce nemli bir pamuğun üzerine yağı damlatarak, yüz ve boyun çevresine dairesel hareketlerle sürebilirsiniz. Gündüzleri cildinizi nemlendirmek için kullanabilirsiniz. Cildin hem nemlenmesini sağlar hem de cildi kirden arındırır. Bu özelliği sayesinde peeling etkisi gösterir. Ciltteki gözenekleri açar, oksijenden daha fazla yararlanmaya olanak tanır. Bu sayede cildin canlanmasını ve daha parlak olmasını sağlar. Cildi kuru olanlar bu yağı her gün kullanabilir. Kırışıklıklar için haftada 2 defa kullanımı uygundur. Bağırsak parazitleri için, 1 bardak suyun içine 4-5 damla kayısı çekirdeği yağı damlatılarak içilir. Bu sayede parazitlerden kurtulabilirsiniz. Ciltteki selülitler için dairesel hareketlerle masaj yapılması gerekir. Bu yağın 10 yaş altı çocuklarda, hamile ve emziren kadınlarda kullanımı uygun değildir. Mutlaka bir uzmandan destek alınarak kullanılmalıdır.

Kayısı Çekirdeği Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Acı Elma Yağı Nasıl Kullanılır?

Acı Elma Yağı Nasıl Kullanılır?

Güncel

Bezir Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bezir Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6