Ozon Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ozon Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ozon yağı, ozon yağı 1904 yılında ünlü MUCİT Nikola Tesla tarafından keşfedilmiştir. Keşfinden kısa bir zaman sonra Amerika'da neredeyse tüm eczanelerin rafında yer bulmuştur. Keşfinden sonra tüberküloz hastalığında kullanılmaya başlanmış ve kısa zaman sonra daha farklı hastalıklar için kullanılmıştır. Ozon yağı şu an ülkemizde ve daha pek çok ülkede alternatif tıp tarafından cilt hastalıkları başta olmak üzere daha pek çok hastalığın tedavisinde popüler bir şekilde kullanılmaya devam edilmektedir. Ozon yağı diğer ülkelere göre bizim ülkemizde daha geç kullanıma başlanmıştır. Şu an aktarlardan kolaylıkla temin edilebilecek ozon yağı doktorlar tarafından da önerilmektedir.

Ozon yağı doğal yağların ozon gazına maruz bırakılması ile elde edilen bir yağdır. Ozon yağının kalitesi saklama şartları ve doğal yağların ozon gazına maruz bırakılma süresine göre değişiklik gösterebilir. Ozon yağının kaliteli olması için bitkisel yağların jel kıvamına gelene kadar ozonlanması gerekir. Çünkü jel kıvamındaki yağın içinde daha fazla ozon bulunur.


Ozon Yağının Sağlık İçin Faydaları Nelerdir?


Ozon yağı yaygın bir şekilde cilde masaj yapılarak kullanılmaktadır. Bazı uzmanlar ozon yağını seyrelterek içilebileceği savunmaktadır. Ancak bu konu tartışmalı olduğu için mutlaka doktor gözetiminde kullanılmalıdır.
 • Cilt Bakımı: Ozon yağı akşamları yatmadan önce cilde sürülerek kullanılabilir. Bu sayede kan dolaşımını arttırır, cildin daha fazla nefes almasını sağlar. Cilde sağlıklı ve canlı bir görünüm kazandırır.
 • Saç Bakımı: Ozon yağı direkt olarak saçlara uygulanabilen bir yağdır. Saç diplerinden başlayarak tüm saça masaj yapılarak sürülür ve 1 saat kadar bekletildikten sonra yıkanır. Uygulama kepek sorununa karşı iyi gelir. Saçlar daha parlak ve canlı bir görünüm kazanır.
 • Vücut İçin Faydalıdır: Ozon yağı zararlı toksinlerin, virüslerin, mantarların ve kimyasalların vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Vücut temizliğine katkıda bulunarak yaşlanmayı ve yıpranmayı geciktirici etki yaratır.
 • Beyin Fonksiyonlarını Güçlendirir: Zinde kalabilmek ve beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışabilmesi için ozon yağından yararlanılabilir.
 • Sindirim Sistemini Rahatlatır: Sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasını sağlar, metabolizmanın daha düzenli çalışmasına yardımcı olur.
 • Kan için: Ozon yağı kanda oksijen sirkülasyonunu çoğaltarak, vücudun daha fazla oksijen almasını sağlar.
 • Ağrılara Karşı İyi Gelir: Ozon yağı, baş ağrısı başta olmak üzere kas ve romatizma ağrılarına karşı kullanılabilir. Ağrıyan bölgeye masaj hareketleri ile uygulandığında kısa zaman sonra faydalarından yararlanılabilir.
 • Böcek Sokmalarına Karşı: Ozon yağı böcek, arı ve sinek sokmaları sonucu oluşan ağrı, şişlik ve tahrişe karşı kullanılabilir.
 • Karaciğer ve Safra Temizliği İçin: Gün içinde yarım tatlı kaşığı ozon yağı içerek karaciğer ve safra temizlenebilir.

Ozon Yağının Diğer Faydaları Nelerdir?

 • Ozon yağı güneş yanıklarına karşı kullanılabilir.
 • Selülit sorunun yanı sıra gebelik döneminde oluşabilecek çatlaklara karşı da faydalı bir yağ türüdür.
 • Yaşlanma dolayısı ile ciltte oluşan kırışıklık problemine karşı kullanılabilir.
 • Metabolizmanın daha aktif çalışmasını sağlar, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Vücudu enfeksiyon, mantar gibi hastalıklara karşı korur.
 • Ozon yağı dışarıdan vücuda masaj yapılarak uygulandığında vücut ısısını arttırır. Dolayısı ile kan dolaşımının daha hızlı olmasına yardımcı olur.
 • Ozon yağı dudak çatlaklarına karşı iyi gelir.
 • Günde 1 tatlı kaşığı ozon yağı sıcak suya karıştırılarak ayak temizliği için kullanılabilir. Hem ayak temizliğine faydalı olur hem de ayakları dinlendirici etki yaratır.
 • Üst solunum yollarını hastalıklara karşı korur. Zihinsel rahatlama sağlayarak strese karşı iyi gelir.

Ozon Yağının Zararları Nelerdir?


Ozon yağı sağlık için oldukça faydalı bir yağdır ve zararları hakkında kanıtlanmış herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak ozon yağı ağızdan kullanılacaksa mutlaka dikkat etmek gerekir. Ozon yağı ağız yolu ile alındığında sindirim sistemini riske sokabilecek sorunlara yol açabilir. Ozon yağı çocuklarda pişik için kullanılsa da kullanılan ölçüye dikkat edilmelidir. Çünkü çocukların ciltleri yetişkinlere göre daha hassastır. Çocuklarda cilt tahrişine yol açmamak için ozon yağının seyreltilerek kullanılması gerekir.

Ozon Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Yılan Yağı Sakal Çıkarır mı?

Yılan Yağı Sakal Çıkarır mı?

Güncel

Gomalak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gomalak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Sarımsak yağının saça faydaları, vitamin ve mineraller bakımından çok zengin bir içeriğe sahip olan sarımsak yağının en bilindik faydalarından biri saç bakımını[...]

5w 30 Motor Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

5w 30 Motor Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

5w 30 motor yağı, motorlarda kullanılan bir tür yağdır. Ham petrolden elde edilmiş olan yağlar madeni yağa ya da makine yağı olarak anılır. Fakat bu yağlar motorda ç[...]

Safran Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Safran Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Safran yağı, safran susam büyüklüğünde sarı bir bitkidir, Yemen'de yetişir. Ziraatı yapılır ve arazilerde yetişir. Bir defa ekilince uzun süre kendiliğinden biter. �[...]

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu çekirdeği yağı, kuşburnu meyvesi çekirdeklerinin soğuk pres adı verilen yöntemle sıkılması sonucu ortaya çıkan kaliteli bir bitkisel yağdır. Kuşburnu çe[...]

Balık Yağı Boy Uzatır mı?

Balık Yağı Boy Uzatır mı?

Balık Yağı Boy Uzatır mı? Şurası kesin bir gerçektir ki çocukların ergenlik çağına kadar nasıl beslendikleri bağışıklık sistemini, metabolizmasını ve boyunun u[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6