Argan Yağı Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Argan Yağı Faydaları Nelerdir?

Argan yağı faydaları, son zamanlarda adını sıkılıkla duyduğumuz ve her geçen gün yeni bir faydası ile gündeme gelen argan yağı, inanılmaz faydaları olan yağ çeşitlerinden biridir. Argan yağı ülkemizde yetişmeyen bir ağaçtan elde edilmektedir. Bu ağaç sadece Fas da yetişiyor ve bu nedenden dolayı da adına bazı yerlerde Fas yağı da denilmektedir. Fas bölgesinde argan yağının elde edildiği ağaca hayat ağacı adı verilmiştir. Adının hayat ağacı olmasının nedeni ise birçok sağlık sorununa iyi gelmesidir.

Tem yağ asitler bakımından oldukça zengin olan argan yağı, iyi bir antioksidandır ve E vitamini deposudur. Serbest radikaller ile iyi bir savaş gösteren argan yağı, özellikle cilt ve vücut sağlığına fayda sağlamaktadır. Nemlendirici özelliği olan bu yağ ile cilt bakımı rahatlıkla yapılabilir. Cildin elastikiyetini arttırır ve kuru yapıdan koruyup canlılık, parlaklık verir. Cilt sağlığının dışında damar sertliği sorununa ve kolesterole de iyi geldiği bilinmektedir. Aynı zamanda argan yağı ülkemizde genellikle bayanların güzellik yağı olarak tercih edilir. Oldukça kıymetli olan bu yağ kişilerin vücut bakımını adeta tepeden tırnağa sağlayabilecek niteliktedir.

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Cilt Bakımı ve İyileştirme: Cildin ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri karşılayan argan yağı iyi bir besleyicidir. Aktif bileşenlerden triterpenıitlerin ciltte koruma ve önleyici potansiyeli oldukça yüksektir. İçerisinde bulunan bazı bileşenler sayesinde argan yağı ciltteki yaraların iyileşmesinde ve korumasında inanılmaz fayda sağlar. Yaralar da bulunan mikropları öldürür ve zamanında daha çabuk iyileşme göstermesini sağlayıp olası iltihap sorununun da giderilmesini sağlar. Cildin yaşlanmasını geciktirir ve nemli kalmasında fayda sağlar. Cildin her zaman nemli kalması kişilerde cilt kırışıklığı ve çatlağı gibi sorunların oluşmasının da önüne geçer. Argan yağının sıkılaştırıcı etkisi çok fazladır ve bu nedenden dolayı da sarkmaları önlemiş olur.

Saçlar: Saç derisine masaj eşliğinde argan yağı kullanılması saç diplerinin güçlenmesinde fayda sağlar. Bu da saç dökülmelerini en alta indirir ve saç derinin sağlıklı olmasını sağlar. Saçı onarır ve olası dökülme sorunu varsa dindirir. Aynı zamanda saçların mat görünümünden arındırıp daha parlak olmasını sağlar. Bu da saçların ihtiyacı olan meni karşılaması ve gerekli olan mineraller ile vitaminlerin verilmesi ile gerçekleşir. Argan yağında saçın ihtiyacı olan tüm mineral ve vitaminler mevcuttur. Tek başına da saç bakımını sağlayacak güçte bir yağ çeşididir.

Kalp Damar Hastalıkları: Argan yağı kalp ve damar hastalıklarına karşı iyi gelmektedir. Sadece cilt bakımı olarak temin edilen argan yağı yemeklerde kullanılabilir. Böylelikle argan yağının sayısız faydalarından iyi bir şekilde yararlanmış olursunuz. Ancak bu hususta şunu da belirtmek gerekirse eğer yemek gıdası olarak tercih edeceğiniz argan yağı tamamen yenilebilir özellikte olmalıdır. Bunun için de argan yağını alırken gıdalarda kullanıp kullanamayacağınızı sormanız gerekir.

Tırnak Sağlığı: Günümüzde pek çok kişinin ortak sıkıntısı olan tırnak kırılmaları, mineral ve vitamin gereksiniminin az olmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Tırnak bakımı için tercih edeceğiniz argan yağı tırnakların güçlenmesine fayda sağlayacaktır ve çabucak kırılmalarının önüne geçecektir. Bir pamuk ile her gün tırnaklarınızın diplerinden üst bölgesine doğru süreceğiniz argan yağı tırnaklarınızın daha sağlıklı olmasında fayda sağlayacaktır.

Argan Yağı Kullanımı

Argan yağını öncelikle hangi bölgeniz için kullanacaksanız bölgenin temizliğinden emin olmanı gerekir. Eğer yüz bölgeniz için argan yağını tercih ediyorsanız bir pamuğun üzerine birkaç damla argan yağı damlatıp yüzünüze sürebilirsiniz. Pamuk tercih etmiyorsanız parmak uçlarınıza argan yağı damlatıp cildinize masaj yaparken uygulayabilirsiniz.

Vücut için argan yağı kullanmak istiyorsanız göğüs, karın veya selülit olan bölgelere banyonun ardından vücut hafif ıslakken, parmak uçlarınıza argan yağı döküp masaj yapabilirsiniz. Eğer saç bakımında kullanmak istiyorsanız bunun için da önce saç diplerinize argan yağı sürüp masaj yapabilir ve ardından da saç uçlarının bakımı sağlanmalıdır. Saç bakımı, tırnak bakımı ve vücut bakımı kişilerin ihtiyacı olan tüm güzelliği sağlayacak nitelikte olan argan yağı, Faslı kadınların güzellik iksiridir.

Argan Yağı Faydaları Yorumları

soru

Tümer

31 Mayıs 2024 Cuma

Birçok kişiden argan yağının saçlarda çok büyük faydalarının olduğunu duydum. İlk başta pek inanmıyordum ama sonrasında çok faydalı olduğunu öğrendim. Zaten markette şamppuanlar üzerinde bile argan yağı özlü gbi ibarele gördüm. Peki argan yağını saça nasıl uygulayabilirim ve ne kadar bir süre bekletmeliyim?

Cevap yaz
cevap

Admin

31 Mayıs 2024 Cuma

Merhaba Tümer,

Argan yağı saçlar için gerçekten çok faydalı olabilir. İşte adım adım nasıl uygulayabileceğin:

1. İlk olarak, saçlarını hafif nemli hale getir.
2. Bir miktar argan yağını avucuna dök ve ellerinle yağı biraz ısıt.
3. Saç diplerinden uçlara doğru yağı uygulamaya başla. Saç diplerine masaj yaparak yağı yedir.
4. Uygulama sonrasında 30 dakika ila 1 saat kadar beklet. Daha derinlemesine bir etki için yağı gece boyunca saçlarda bırakabilirsin.
5. Bekletme süresi sonunda saçlarını şampuanla iyice yıka ve durula.

Bu adımları haftada 1-2 kez uygulayarak saçlarında fark yaratabilirsin. Umarım bu bilgiler işine yarar. Sevgiler!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yılan Yağı Kullanımı

Yılan Yağı Kullanımı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nane Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Nane Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çam Terebentin Yağı Nasıl Kullanılır?

Çam Terebentin Yağı Nasıl Kullanılır?

Güneş Yağları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güneş Yağları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ruşeym Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ruşeym Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Göz Altı Yağ Bezeleri

Göz Altı Yağ Bezeleri

Güncel

Ceviz Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Ceviz Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Güncel

Balık Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Balık Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6