20 50 Motor Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

20 50 Motor Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

20 50 Motor Yağı, Motor yağlarının üzerinde yazan 0-30, 0-40, 5-40, 10-40, 15-40, 5-50, 10-50, 15-50, 20-50, 10-60 gibi değerler yağın sıcak veya soğuk durumdaki akıcılığını gösterir. Bu durum en çok da havanın ısısıyla kaynaklıdır. Akıcılık viskosite demektir yani kıvamıdır. Değer küçüldükçe yağ incelir, sıvı hale gelir ve su gibi olur fakat değer büyüdükçe yağ kalınlaşır gres yağına benzer bir hal alır. Günümüz motorlarında kullanılan yağlar multi-viskosite yağlardır yani ısıya göre akışkanlığı değişir. Genel itibariyle yağ soğukken kalındır ısındıkça incelir olarak bilinir fakat bu oldukça yanlış olup tam tersine motor yağı ısındığında kalınlaşır. Bu şekilde açıklama yaparsak 20-50 motor yağı demek yağın soğuk anında 20 numara akıcılığı gösterirken motor ısındığında 50 numara akıcılık göstereceğini belirtir. Motorda en çok aşınmalar soğuk ilk çalışmalarda meydana gelir. Soğuk iklimlerde motor soğuk iken marş yapıldığında karterde bulunan yağın silindirlere ulaşma hızında yağın viskositesi farklılık yaratır. Fakat her motorun kendine ait kullanılması gereken yağlar vardır ve bunu her üretici hangi iklimlerde kullanılması gerektiğini tablo üzerinde mutlaka anlatmaktadır.

İster binek aracınız için daha iyi performans ister kamyonunuzda gelişmiş güvenilirlik arayın, doğru yağa sahip olmanız çok önemlidir. Doğru yağı kullanmak motorunuzun sorunsuz çalışmasını sağlar. Castrol GTX LPG 20-50 LPG yakıt sistemiyle çalışan araçların özel yağlanma gereksinimlerini karşılamak üzere özel olarak formüle edilmiş bir motor yağıdır. Özellikle zor olan şehirlerde dur, kalk yapmaların motorda oluşturduğu olumsuz etkilerin azalmasını sağlar. LPG yakıt kullanımından kaynaklanan yetersiz yağlamaya çözüm getirir. Bu yağın kullanıldığı yer ise: Castrol GTX LPG 20-50 LPG yakıt sistemiyle çalışan tüm araçlarda kullanılır. Bu yağdaki kullanım özellikleri ve faydaları olarak da yüksek ve düşük sıcaklıklarda aşınmaya karşı %50 daha fazla koruma sağlamaktadır. Çamurlaşmaya karşı maksimum koruma sağlamaktadır, yüksek sıcaklıklarda yağın bozulması ve viskozite kaybına karşı üstün koruma sağlamaktadır, motoru soğutur ve temizler. Bu yağın garantisi 24 aydır. LPG li araçlarda kışın motoru zorlamaması açışından daha ince olan 10-40 ya da 15-40 yazın kullanım ise 20-50 kullanılmalıdır. LPG'li araçlarda benzindeki gibi kararma çok fazla olmadığı için yağın özelliğinin bozulmadığını düşünüp değişim zamanını uzatmayın ve zamanında değiştirmeyi ihmal etmeyin. Çünkü bu yağ kararmasa da özelliğini yitirmektedir.

Bir yağ vizkositesi yağın kendi içsel sürtünmesiyle bağlantılıdır. Bir yağın vizkositesi ne kadar yüksekse, yani kalınlığı ne kadar fazlaysa, sürtünmede o kadar fazla olmaktadır. Yani 20-50 motor yağı kullandığınızda yakıt sarfiyatında o kadar fazla olmaktadır. Fakat aracınız uygun ise daha ince yağlar kullanabilirsiniz. Ancak bahsettiğim gibi yağ seçiminde asıl etken sizin sürtünmeyi nasıl istediğiniz değil, bulunduğunuz iklim şartları olmalıdır. Çünkü gereksiz yere çok kalın yağ yerine çok ince yağ kullanımı da yarar yerine zarar getirebilir. 20-50 motor yağı zorlu kara yolları ve arazi hizmetlerinde çalışan dizel motorlar için kanıtlanmış koruma sağlayan yüksek performanslı, ağır hizmet motor yağlarıdır. Ayrıca benzinli motorlar içinde uygundur. Size tavsiye etmek istediğim şey ise aracınızın motor yağını dikkate alın hava ve iklim değişikliklerinde mutlaka değiştirin ya da belirli kilometreden sonra mutlaka motor yağınızı değiştirin, bu aracınız için oldukça sağlıklı olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni