Kayısı Çekirdeği Yağı Göz Çevresi
26 Haziran 2024

Kayısı Çekirdeği Yağı Göz Çevresi


Kayısı bitkisi, çok eskiden beri yetiştirilen ve sağlık açısından oldukça faydalı olan bir bitki türüdür. Bu bitkinin ağacı ortalama olarak 3 ile 5 metre arasında uzunluğa sahip olup, mart-nisan aylarında çiçek açar. Çiçeklerinin kendine has güzel bir kokusu vardır ve bu bitkinin meyvesi olan kayısı, çiçek açtıktan yaklaşık bir iki ay sonra meyvesini dökmeye başlar. Kayısı meyvesi yeşilken daha çok tüketilir ve bu durumda "çağla" olarak adlandırılır. Meyve zamanla olgunlaşır ve şekerini alır. Kayısı her haliyle sağlığa faydalı olup, muhteşem bir lezzete sahiptir. Birçok rahatsızlığın giderilmesinde kullanılır ve metabolizmanın çalışmasını sağlar. İçeriğindeki vitaminler, mineraller ve kalsiyum nedeniyle sağlık açısından tüketilmesi önerilir. Kayısı çekirdekleri kabuklarından ayrılarak damıtılır ve bu şekilde kayısı çekirdeği yağı elde edilir. Bu yağ, soğuk pres yöntemiyle preslenerek elde edilmektedir.

Kayısı Çekirdeği Yağının Göz Çevresi İçin Faydaları

Kayısı çekirdeği yağı, göz çevresinde cilt lekelerini yok etmede oldukça etkilidir. Cilt kırışıklıklarının giderilmesinde, ciltte oluşan çatlakların yok edilmesinde ve erken yaşlanmanın önüne geçmede kullanılır. Bu bitkisel yağın içerisinde A, E, K ve D vitaminleri bulunduğundan cildin genç kalmasını sağlar ve cilde önemli bir etki yapar. Göz çevresindeki morlukların giderilmesinde harici olarak kullanılmaktadır. Kuru cilt yapısına sahip olan kişilerin bu yağı kullanmaları, içeriğindeki magnezyum ve selenyum gibi minerallerin etkisiyle göz altlarına fayda sağlar. Kayısı çekirdeği yağı, içeriğindeki omega 3 ve omega 6 yağ asitleri sayesinde göz çevresinde oluşan kırışıklıklarda, sarkmalarda, lekelerde ve akne oluşumunda kullanılır.

Kayısı Çekirdeği Yağının Göz Çevresindeki Kullanımı

Kayısı çekirdeği yağı, göz çevresi etrafında oluşan yağ bezelerinin yok edilmesinde, ciltte kolay emilim göstermesi nedeniyle fayda sağlar. Bu yağ, özellikle bayanlar tarafından kullanımı yaygınlaşmıştır. Makyaj malzemelerinin göz çevresine verdiği zararlardan dolayı bu yağın kullanımı faydalıdır. Ancak sadece bayanlar değil, her yaş grubundan kişiler bu yağı kullanabilir ve bu yağın kullanımı hiçbir yan etki oluşturmaz. Kayısı çekirdeği yağı, uykusuzluktan dolayı göz çevresinde oluşan kızarıklıkların giderilmesinde etkilidir ve uygulanan bölgede rahatlatıcı bir etki sağlar.

Kayısı Çekirdeği Yağının Göz Çevresinde Kullanımı

Kayısı çekirdeği yağı, göz çevresinde oluşan rahatsızlıkların belirtilerinin giderilmesi için gece gündüz fark etmeksizin kullanılabilir. Gece yatmadan önce göz çevresine bir pamuk yardımıyla kayısı çekirdeği yağı sürülerek masaj yapılır. Bu uygulama, göz çevresinin nemli kalmasını sağlar ve içeriğindeki vitaminler cildi onarır. Bu sayede gözenekler açılır ve cilt temizlenir. Eğer göz çevresinde çeşitli rahatsızlıklarla karşılaşıyorsanız, kayısı çekirdeği yağını kullanmalısınız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Susam Yağı Nasıl Yapılır?

Susam Yağı Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Güncel

Sıvı Yağ Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sıvı Yağ Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kandaki Yağ Oranı Yüksekliği

Kandaki Yağ Oranı Yüksekliği

Güncel

Jojoba Yağı Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağı Faydaları Nelerdir?