Yumurta Yağı Nasıl Çıkarılır?
15 Mayıs 2024

Yumurta Yağı Nasıl Çıkarılır?

Yumurta yağı nasıl çıkarılır, doğal cilt bakımında, kozmetik alanında sıkça kullanılan ve oldukça yararlı etkileri olan yumurta yağını evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Cilt bakımında, özellikle akne ve sivilce tedavisinde, saçların dökülme sorununda, saç beyazlamasında yararlı etkilerinden yararlanabilirsiniz. Yumurta sarısının kendisi bile çok faydalıdır. Ancak yumurta sarısının içeriğinde Salmonella bakterisinin bulunma riskine karşın, yumurta yağı kullanımı çok daha güvenlidir.

Yumurta yağı çıkarma

Yumurta yağı çıkarmak için 6 adet yumurta ihtiyacınız var. Bunları bir tencerenin içinde 15-20 dakika kadar kaynatın. Daha sonra yumurtaların soğumasını bekleyin.

Soğumuş olan yumurtaların kabuklarını soyun ve ortadan ikiye kesin. Yumurtanın içindeki sarıları bir kaşık kullanarak çıkarın. Kalan yumurta beyazlarını başka bir yerde, salatalarınızda kullanabilirsiniz.

Derin bir tavanın içinde yumurta sarılarını püre gibi oluncaya kadar ezin. Güzel pürüzsüz ezerseniz çok iyi olur.

Tavayı yüksek ateşin üzerine alın. Aralıklı karıştırarak, tavadan duman ve koku çıkıncaya kadar işleme devam edin. Bu arada yumurta sarılarını ezerek karıştırmaya devam edin.

Tavanın içinde yumurta proteini iyice yanıp, tavaya yumurta yağı salınıncaya kadar ocakta ısıtmaya devam etmelisiniz. Isıtmaya devam ettiğinizde fazla miktarda olan keskin bir duman meydana gelebilir. Buna hazırlıklı olmalısınız. Gerekirse pencereleri açık tutabilirsiniz.

Ocağın altını kapatın ve tavanın iyice soğuması için oda sıcaklığında biraz bekletin.

Tava soğuduktan sonra, ince bir süzgeç yardımıyla ya da ince bir bezden yumurta yağını süzün. Bunu metal ya da plastik olmayan, tercihe cam ya da seramik kabın içine koyun. Eğer yumurta yağının içinde görünecek katı maddeler kaldıysa, bunları yine süzebilirsiniz. Bu şekilde elde ettiğiniz yumurta yağını buzdolabına koyarak 3 yıl saklayabilirsiniz. Oda sıcaklığında yumurta yağının bekleme süresi 1 yıldır. Fakat özenli bir şekilde saklarsanız, yumurta yağı 5 yılda sağlıklı bir şekilde kalabilir.

Yumurta yağı ile haftada bir defa başınıza masaj yapabilirsiniz. Bu sayede saç dökülmesi, saç beyazlaması gibi sorunlardan kurtulabilirsiniz. Akne tedavisinde ise cildinize tatbik etmelisiniz. Yaralarda, kesiklerde ve yanıklarda yumurta yağı kullanımı ise hızlı bir iyileşme etkisi gösterir.

Yumurta Yağı Nasıl Çıkarılır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ozon Yağı Nasıl Kullanılır?

Ozon Yağı Nasıl Kullanılır?

Güncel

Argan Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Argan Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6