Okaliptus Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
22 Haziran 2024

Okaliptus Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Okaliptüs Yağı: Genel Bilgiler

Okaliptüs yağı, Avustralya'da yetişen bir ağaçtan elde edilen bitkisel bir yağdır. Ağaçtan elde edilen yağ ve ağacın yaprakları ilaç üretiminde kullanılmaktadır. Okaliptüs ağacının farklı türleri bulunmaktadır. Özellikle Brezilya'da geleneksel tıpta faydalarından sıkça yararlanılmaktadır. Okaliptüs ağacının yaprakları buharda distile edilerek yağı çıkarılır. Renksiz bir sıvı olan okaliptüs yağı, hoş bir kokuya sahiptir.

Okaliptüs Yağının Faydaları Nelerdir?

Üst Solunum Yollarına İyi Gelir: Okaliptüs yağı, öksürük, grip, nezle, soğuk algınlığı, astım, boğaz ağrısı ve sinüzit gibi solunum yollarına bağlı gelişen hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Sıcak suyla karıştırılıp kullanıldığında özellikle boğaz ağrısı için son derece faydalıdır.

Antibakteriyel Özellikler: Okaliptüs yağının mikrop öldürücü etkisi bulunmaktadır. Yara, ülser, cilt kesiği gibi problemlerde kullanılabilir. Kullanıldığı alanda rahatlama sağlarken mikroplardan arınmasını ve enfeksiyon riskini de ortadan kaldırır.

Ağrıları Hafifletir: Eklem ve kas ağrıları üzerinde oldukça etkili olan bir yağdır. Ağrıdan etkilenen bölgeye topikal olarak uygulanabilir. Sinir ağrısı, burkulmalar, romatizma ağrıları, kas sertleşmesi ve iltihap gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkan ağrılar için kullanılabilir.

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir: Yapılan araştırmalara göre okaliptüs yağının bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği saptanmıştır. Topikal olarak cilde uygulandığında bile bağışıklık hücrelerini kuvvetlendirebilir.

Bağırsak Sağlığına İyi Gelir: Bağırsakta meydana gelen mikropları gidermek için sıkça başvurulan yöntemlerden biridir. Okaliptüs yağı ağız yoluyla alındığında bütün vücudu olumlu etkiler. Kolon ve bağırsakta mikrobik ve bakteriyel problemlerin gelişme riskini azaltır.

Ruh Sağlığı: Çoğu kişi okaliptüs yağını serinletici etkisinden dolayı kullanmaktadır. Serinletici etkisi sayesinde kişilerde bitkinlik ve zihinsel yorgunluğa iyi gelir. Psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilecek doğal bir üründür.

Ağız Sağlığı: Kuvvetli mikrop öldürücü etkisi olan bitkisel bir yağdır. Diş eti iltihabı ve çeşitli diş problemlerine karşı etkilidir. 5 damla olacak şekilde bir su bardağı suyun içine eklenip gargara suyu olarak kullanılabilir.

Şeker Hastalığı: Okaliptüs yağı günlük düzenli olarak kullanıldığında, şeker hastalarında kan dolaşımını hızlandırabilir. Okaliptüs yağı ile masaj yapmak kan dolaşımını artırarak diyabet hastalığına karşı faydalı olabilir.

Tüberküloz ve Pnömoniye Karşı İyi Gelir: Göğüs üzerine masaj yapılarak kullanıldığında bölgede meydana gelen tahrişi hafifleterek akciğerleri temizler. Bu sayede tüberküloz gibi hayati risk taşıyan hastalıkların belirtilerini azaltır.

Beyin Sağlığı: Beyinde olan kan akışını hızlandırarak beyin fonksiyonlarını iyileştirir. Özellikle öğrenciler için bu anlamda performans artırmak için kullanılabilir.

Saç Sağlığı: Genel saç sağlığı için kullanılabilecek yağlardan biridir. Okaliptüs yağının saçlarda fazla kullanılması, saçların yağlı bir görünüm kazanmasına yol açabilir. Bu nedenle az miktarda kullanılması gerekir. Banyo yapmadan yarım saat önce uygulanıp şampuanla yıkanabilir. Şampuanın ardından kaliteli bir krem kullanılarak saç bakımı tamamlanabilir.

Cilt Sağlığı: Cilt sağlığı için çok popüler bir yağ olmasa da bazı cilt problemlerine karşı faydalarından yararlanılabilir. Cilt için mutlaka inceltilerek kullanılmalıdır. Ayak mantarı, bakteri, böcek sokmaları gibi problemlere karşı kullanılabilir.

Okaliptüs yağı, tüm bu faydaların yanı sıra, bitlenme, uçak tutması, kızamık, zatürre, ateş ve kulak iltihabı gibi problemlere karşı da kullanılabilir.

Okaliptüs Yağı Nasıl Kullanılır?

Okaliptüs yağı burun tıkanıklığı için kullanılacaksa burun deliklerinin iç kısmına bir miktar sürülür. Kullanım miktarına çok dikkat edilmelidir. Çok sürüldüğünde ciltte tahrişe yol açabilir. Eğer öksürük için kullanılacaksa çaya bir iki damla damlatılarak kullanılabilir. Sinüzit için kullanılacaksa suya eklenip kaynayan suyun buharı solunabilir. Ayrıca sıcak su torbasından destek alınarak sinüslere baskı şeklinde uygulanabilir. Okaliptüs yağı böcek sokmalarına karşı kullanılacaksa sorunlu bölgeye seyreltilerek sürülebilir. Ağız içi yaraları için gargara suyu hazırlanıp kullanılabilir. Ağrıları geçirmek için okaliptüs yağı bölgeye masaj yapılarak uygulanır. Kulak ağrısını gidermek için okaliptüs yağı bir damla olacak şekilde kulak kepçesine damlatılarak etrafına yavaş hareketlerle sürülebilir.

Okaliptüs Yağı Zararları Nelerdir?

Okaliptüs yağı yan etkilerine maruz kalmamak için dikkatli kullanılmalıdır. Yiyeceklerle birlikte az miktarda alınmasında bir sakınca yoktur. Ancak direkt olarak ağız yoluyla alınması önerilmez. Okaliptüs yağı zehirlenmelere yol açabilir. Zehirlenme olmuşsa mide bulantısı, kusma, kas zayıflığı, baş dönmesi, ishal ve sıkıntı hissi yaratabilir.

Gebelik ve emzirme döneminde kullanımı güvenli değildir. Aynı şekilde çocuklar için de güvenli olmayan bir yağdır. Diyabet hastalığı için kullanılan ilaçlar varsa ve birlikte kullanılmışsa kan şekerini ciddi anlamda düşürebilir. Tansiyon, karaciğer ve böbrek hastalıkları için düzenli ilaç kullanan kişiler mutlaka doktora danışarak kullanmalıdır.

Okaliptus Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Limon Yağı Nasıl Yapılır?

Limon Yağı Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6