Bor Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bor Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bor Yağı, Ülkemizde bol miktarda bulunan bor yarı metal halde çıkarılan bir elementtir. Bu elementin yağına bor yağı adı verilir. Bor yağı birçok alanda kullanılan önemli gereçlerden biridir. Bor elementinin doğada bulunduktan sonra farklı yöntemlerle işlenmesi ile elde edilen yağ, Türkiye dahil tüm dünyada yaygın olarak birçok alanda kullanılmaktadır. Bor yağı, özellikle tüm dünyada sanayi alanında çok kullanılır. Makine parça imalatlarında kullanılan bor bağının birçok özelliğinden faydalanılmaktadır.

Bor yağı beyaz renktedir. Bir sürü anımsatan görünüşü vardır ve oldukça akışkandır. Bazı makinelerde soğutma olarak kullanılır ve diğer yağlarla pek fazla karışmaz. Genellikle parça kesimlerinde, parça işlemelerinde ısınan demirin ve makine uçlarının soğutulması için ısınan yerlere dökülür. Döküldüğü yerdeki ısıdan dolayı buharlaşmaz. Mükemmel bir soğutucudur. Kaynama noktası ise oldukça yüksektir. Bu nedenle alüminyum ve metal işlemlerinde talaş kaldırılırken oluşan ısının düşürülmesi için bol miktarda kullanılmaktadır ve bu kullanımlarda geri dönüşüm yapılarak tekrar tekrar kullanılabilir. Bu yağ zehirli bir yağdır. Bu nedenle kesinlikle ağza ve göze temas ettirilmemelidir. Cilde teması halinde bol sabunlu su ile yıkayınız. Bor yağına sizin de ihtiyacınız olursa birçok petrol ofisinden belli miktarda para ödeyerek sahip olabilirsiniz. Bor yağı doğru saklama koşullarında etkisini ve özelliklerini uzun süreler boyunca kaybetmeyen güçlü bir yağdır. Bu nedenle rahatlıkla saklanabilen fakat saklanırken en çok dikkat edilmesi gereken çocukların erişemeyeceği yerlerde saklanmasıdır.


Bor Yağının Özellikleri Nelerdir?

 • Birçok özelliği sayesinde sanayilerde olmazsa olmazlardan olmuş bor yağı birçok alanda farklı özellikleri ile kullanılmaktadır. Bor yağı biraz pahalı olabilmektedir. Çok iyi bir temizleyicidir. Bu nedenle de araçların motorları içerisinde yakıt katkısı olarak kullanılmaktadır. Fiyatı biraz pahalı olsa da özellikleri nedeni ile bu fiyata değerdir.
 • Müthiş bir bakteri önleyicidir. Bu nedenle uygun yerlerde bunları kullanabilirsiniz. Bakterilerin hızlı bir şekilde ölmesine yarayan bu yağın bu özelliği sayesinde kullanım alanı genişlemektedir.
 • Sanayide kullanılan kesici ağızların ömrünü son derece uzatarak parça kayıplarını en aza indirir. Bu nedenle sanayide kullanılan birçok kesici alet çalıştırılırken aynı anda bu yağ ile banyo yaptırılır. Bu sayede hem soğutma işlemi yapar hem de aynı zamanda yağlama işleminde etkisini gösterir.
 • Yüksek sıcaklıklarda yapılan talaş kaldırma işlemlerinde çıkarılan talaşların kaynaşmasını engelleyerek pürüzsüz bir yüzey elde etmenize yarar.
 • Su, bu yağa pek bir etki etmez öyle ki suya çok dayanıklıdır.
 • Makine parçaları üzerinde ve motorlarda paslanma ve kohezyona karşı müthiş bir performans sergileyerek sıfıra indirir. Bu amaçla da birçok alanda kendisini kanıtlamış ve çok kullanılan bir ürün niteliği taşımaktadır.
 • Son olarak bu ürünün en güzel özelliklerin biri yüksek sıcaklıklarda bile duman çıkarmaz ve aynı zamanda hiçbir rahatsız edici kokusunun bulunmamasıdır. Bu özelliği sayesinde kapalı alanlarda bile rahatlıkla kullanabileceğiniz bir üründür.

Bor Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Çilek Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Çilek Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Güncel

Keten Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Keten Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Çörek Otu Yağı Kullanımı

Çörek Otu Yağı Kullanımı

Balık Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Balık Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Balık yağının saça faydaları, saç bakımında tercih edilen balık yağı, saçların dip kısmından başlayıp uçlara kadar bakımı sağlamaktadır. Genellikle hastalık[...]

Ozon Yağı Faydaları Nelerdir?

Ozon Yağı Faydaları Nelerdir?

Ozon yağı faydaları, ozon yağı uzun yıllardır cilt bakımı için kullanılmaktadır. Cildin kendini yenilemesini ve onarmasını sağlayan bir yağ türüdür. Ozon yağı,[...]

Elma Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma yağı, Anadolu ada çayının yaprakları olan ve çiçekli dallardan su buharı damıtma yöntemi ile yapılan uçucu bir yağ türüdür. Sarı ya da renksiz olan, kendine [...]

2 Zamanlı Motor Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

2 Zamanlı Motor Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

2 Zamanlı Motor Yağı, Bilindiği gibi gün geçtikçe dünyadaki araba sayısı hızlı bir şekilde artmaktadır. Öyle ki bu büyük artış istatistiklerine göre her ev içi[...]

Güneş Yağları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güneş Yağları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güneş Yağları, güneşin zararlı ışınlarından korunmak amacı ile vücuda sürülen yağlardır. Güneşten korunmak için bitkisel yağlar kullanmak cilt sağlığı aç�[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6