Kakao Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kakao Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kakao yağı, kakao ağacı meyvelerinden elde edilen doğal ve bitkisel yağlardan biridir. Raf ömrü oldukça uzun olan kakao yağı gıda sektöründe özellikle çikolata üretiminde sıkça kullanılmaktadır. Antioksidan özelliği olan kakao yağı cilt bakımında başarılı olduğundan kozmetik alanda da sıkça kullanılmaktadır. Nemlendirici özelliğinin yanı sıra cilt yaralarında da faydalıdır. Cilde doğal bir parlaklık kazandırır. Kakao yağı vücut sıcaklığında erime özelliğine sahiptir.


Kakao Yağı Faydaları Nelerdir?


Nemlendirici: Kakao yağı cilde sürülerek cilt üzerinde nemi sağlayacak bir bariyer oluşturur. Cildin daha yumuşak ve nemli bir görünüm kazanmasını sağlar. E vitamini içeriği sayesinde cildi besleyen yağ, hassas ciltler içinde uygundur. Herhangi bir yan etkiye neden olmaz. Kaşıntılı ve kuru ciltlerde güvenle kullanılabilir. Güneş yanığı sonrası ciltte oluşan kuruluğa ve ağrıya karşı iyi gelir.

Yaralara karşı: Kakao yağı ciltte meydana gelen tahrişe, kuruluğa karşı besleyici etki sağlar. Ciltte oluşan yaraların hızla iyileşmesine yardımcı olur. Yanıklara karşıda kullanılabilir. Kaşıntıyı hafifletir, yaralı bölgenin yumuşamasını sağlayarak yaşanan ağrı hissini azaltır.

Çatlaklara karşı: Çatlaklara karşı faydalı bir bitkisel yağ olan kakao yağı, özellikle gebelik döneminde aşırı gerilme sebebiyle oluşan çatlaklarda kullanılabilir. Çatlaklara karşı alınabilecek doğal bir önlemdir. Gün içinde çatlama riski yüksek olan bölgelere sürülebilir. A ve B grubu vitaminler, C ve E vitamini bakımından mükemmel bir kaynaktır.

Çatlayan dudaklar için: Hava koşulları nedeniyle dudaklarda oluşan çatlaklar için kullanılabilecek bir yağdır. Günde bir iki defa çatlayan dudaklara sürüldüğünde dudakların yumuşamasını sağlar.

Antioksidan: Serbest radikallerin cilt hücrelerine verdiği zararları azaltır. Cilt hücrelerinin yıpranması erken yaşlanmayı beraberinde getirir. Ciltte istenmeyen kırışıklıklar oluşur ve yaş normalden daha fazla görülebilir. Antioksidan bu süreci yavaşlatır. Bu sürecin yavaşlatılması içinde kakao yağı kullanılabilir.

Cilt iyileştirici: bu konuda yeterli çalışma olmamasına rağmen kakao yağının egzama ve deri iltihabına karşı iyi geldiği düşünülür.

Bronz ten: Bronzlaşmak için kullanılabilecek doğal bir yağdır. Kalıcı bronzluk sağlarken cildin nem dengesini koruma altına alır. Ancak güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucu etkisi olmadığından kullanılırken dikkatli olunması gerekir.

Masaj: Kakao yağı kullanılarak cilde yapılan masaj rahatlama sağlarken stresi azaltır. Bağışıklık sistemini.

Destekler.

Ağız yaraları: Ağız içinde oluşan aft tarzı yaralar için kakao yağından yararlanılabilir. Yaraların üzerine damlatılarak kullanılabilir.

Tıraş jeli: Cildi nemlendirici özelliği olan kakao yağı doğal bir tıraş jeli olarak kullanılabilir. Özellikle duştan sonra cilde sürüldüğünde cildin nemini sağlar ve cilt tarafından kolayca emilir.

Kalp sağlığını korur: Bitki özlü doymuş yağlar kalp ve damar hastalıklarının gelişme riskini azaltır. Kakao yağı kalp ve damar hastalıklarına karşı korunmak için kullanılabilecek yağlardan biridir. Damar sertliği riskini azaltan yağ kalp krizi riskini de azaltıcı etkiye sahiptir.

Kabızlık: Sindirim sisteminin aktif çalışması için tercih edilebilir. Doğal bir müshil etkisi yaratır. Kabızlıkla mücadele etmek için kullanılabilecek yağlardan biridir.

Yorgunluk: Kakao yağı saç üzerinde sağlamış olduğu faydalar nedeniyle saç kremi ve birçok şampuan içinde kullanılmaktadır. Saçların kuvvetlenmesini, parlaklık kazanmasını sağlarken, güneşin vermiş olduğu zararları en aza indirir.

Yorgunluk: Kronik yorgunluk problemi yaşayan kişilerin yaşam kalitesini yükseltmek, iş verimini arttırmak için kullanılabilecek bir yağdır. Kakao yağı kullanılarak kronik yorgunluk belirtileri hafifletilebilir.


Kakao Yağı Zararları Nelerdir?


Kakao yağı insan sağlığı için her ne kadar faydalı bir yağ olsa da bazı durumlarda yan etkilere sebep olabilir. Dikkatli kullanılması ve sürekli kullanımdan kaçınılması gerekir.

Obezite: Kakao yağı kalori bakımından yüksek içeriğe sahiptir. Sürekli ve fazla kullanılması obeziteye sebep olabilir. Vücutta içeriğini arttırır. Kilo alımına neden olur. Kolesterolü de arttırma riski bulunmaktadır.

Cilt alerjisi: Cilt bakımı ve sağlığı için faydaları azımsanmayacak kadar çok olan kakao yağı bazı ciltlerde alerjiye sebep olabilir. Ciltte kabuklanma, soyulma, şişme, kızarıklık, tahriş gibi reaksiyonlara yol açabilir.

Kalp sorunları: Kalp sağlığını destekleyen bir yağ olmasına rağmen kolesterolü yükseltebileceğinden dolayı kalp rahatsızlıkları, diyabet hastalığı, kan dolaşımı sorunları gibi problemlere yol açabilir.

Kakao yağı bu yan etkiler haricinde nefes almada güçlük, göğüs ağrısı, kabızlık, bebeklerde kolik, sindirim şikâyetlerine yol açabilir.

Kakao Yağı Yorumları

soru

zeynep

31 Ekim 2016 Pazartesi

kızlarr katı kakao yani gerçekten mucize gibi. Bana çok iyi geldi. Ben doa kozmetikten almaya başladım piyasada en çok doayla ilgili yorum okudum :D:D

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Ozon Yağı Ne İşe Yarar?

Ozon Yağı Ne İşe Yarar?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Vücut Yağ Oranı Kaç Olmalı?

Vücut Yağ Oranı Kaç Olmalı?

Kandil Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kandil Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sarı Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Sarı Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Nane Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Nane Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kandaki Yağ Oranı Nedir ve Nasıl Ölçülür?

Kandaki Yağ Oranı Nedir ve Nasıl Ölçülür?

Ozonlanmış Kantaron Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ozonlanmış Kantaron Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ozonlanmış Kantaron Yağı, kantaron, ılıman iklimlerde yetişen birçok renkte çeşidi olan bir otsu bitkidir. İçerisinde bol miktarda A ve C vitaminleri yanı sıra, miner[...]

Badem Yağı Sakal İçin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Badem Yağı Sakal İçin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Badem Yağı Sakal, Badem yağı doğal olarak üretimi sağlanmakta olup sağlık açısından birçok faydası olan bir yağdır. Bu yağ içeriğinde bulunmakta olan A ve K vita[...]

Avakado Yağının Faydaları Nelerdir?

Avakado Yağının Faydaları Nelerdir?

Avokado yağının faydaları, avokado yağı avokadonun kendisinden elde edilen doğal yağlardan biridir. Ülkemizde de yetiştirilen avokado genellikle tropik ülkelerde daha ç[...]

Elma Yağının Faydaları Nelerdir?

Elma Yağının Faydaları Nelerdir?

Elma Yağının Faydaları, elma yağının bilindik faydaları sayılmayacak kadar fazladır. Genellikle herkesin severek tükettiği bir meyve olan elma hem cilt için hem de sin[...]

Kantaron Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kantaron Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kantaron yağı, kantaron yağı doğadan gelen mucizevi yağlardan biridir. Özellikle yanık ve yarar tedavisinde oldukça etkilidir. Kantaron yağı kantaron bitkisinden elde ed[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6