Sarımsak Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
21 Haziran 2024

Sarımsak Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sarımsak yağı, sarımsağın içerisinde yer alan 'allicin' adlı madde sayesinde insan sağlığı için oldukça önemlidir. Özellikle çeşitli hastalıklara karşı mücadelede fayda sağlar ve vücudun kuvvetlenmesine yardımcı olur. Güçlü bir antibiyotik olan sarımsak yağı, birçok hastalık için kullanılabilir. Ancak esansiyel yağ olarak biraz ağır olduğu için hoş kokulu diğer yağlar ile karıştırılarak kullanılması önerilir. Sarımsak yağının içerisinde saf sarımsakta olduğu kadar koku bulunmamaktadır.

Sarımsakta bulunan en önemli bileşen 'allicin' adlı maddedir. Allicin dışında sarımsağın içerisinde bol miktarda selenyum, lif, C ve B6 vitamini yer alır. Bu vitaminlere ek olarak potasyum, B1 vitamini, demir, fosfor ve bakır gibi besleyici özelliği fazla olan mineraller de sarımsak yağının bileşenleri arasında kabul edilir. Tüm bu vitaminler ve mineraller sayesinde sarımsak yağından beklentiler oldukça fazladır. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde faydalı olan sarımsak yağı, hastalıklara karşı savunma gösterip kişilerin savunma mekanizmalarını kuvvetlendirir.

Sarımsak Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Vücudu kanser hastalığına karşı korur ve olası kanser hücrelerinin dağılmasını önler.
 • Bronşit, egzama ve verem gibi hastalıkların tedavisinde ek ürün olarak kullanılabilir.
 • Sivilce ve akne sorunlarının giderilmesi için sarımsak yağı tercih edilebilir.
 • Vitamin ve mineral bakımından son derece zengin içeriğe sahiptir.
 • Çeşitli hastalıklara karşı vücudu koruma altına alır.
 • Damar tıkanıklığı problemine iyi gelir ve vücudu korur.
 • Ayaklarda oluşan mantar sorunu için sarımsak yağı ile ayaklara sıcak kompres uygulanması önerilir.
 • Böbreklerde veya mesanede bulunan taşların yok olmasında fayda sağlar.
 • Kalbin güçlenmesinde etkili olan sarımsak yağı, damar sertliği sorununa iyi gelir.
 • Adet döneminde sarımsak yağı kullanımı, olası regl ağrılarını dindirebilir.
 • Sarımsak yağının kokusu sarımsak bitkisi kadar etkili olmadığından rahatlıkla uygulanabilir.

Sarımsak Yağı Kullanımı

Sarımsak yağı, eğer cilt için kullanılacaksa mutlaka cilt yapısının hassas, normal veya karma olup olmadığını anlamak için test yaptırmanız önerilir. Bunların dışında cilt yapınız eğer hassas çıkarsa, sarımsak yağını bitkisel bir diğer yağ ile karıştırıp cildinize uygulamanız önerilir. Saçlarda kepek veya dökülme sorunu olan kişiler, bir yemek kaşığı ölçüsünde sarımsak yağı ile bir yemek kaşığı çam yağını karıştırıp saç diplerine masaj yapmaları önerilir. Bu işlem sayesinde saçların kökleri rahatlayacaktır ve birkaç uygulama sonrasında yeni saçlar çıkmaya başlayacaktır. Sarımsak yağı eğer mide sorunları için kullanılacaksa, bir su bardağı suyun içerisine 2 damla katılıp günde iki defa içilmesi önerilir.

Sarımsak Yağının Zararları Nelerdir?

 • Sarımsak yağı özellikle gebelik döneminde kullanmaktan kaçınılmalıdır. Eğer kullanmak istiyorsanız bu durumu doktorunuzla konuşmanızda fayda vardır.
 • Doğum kontrol hapları ile sarımsak yağı beraber kullanılmamalıdır. Sarımsak yağı doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir. Böyle bir durumda gebelik söz konusu olabilir.
 • Tansiyon hastalığı olan kişilerin sarımsak yağını fazla kullanmamaları önerilir. Özellikle haftada üç günü geçmeden sarımsak yağı kullanılması sakınca yaratmazken, fazlası tansiyon yükselmesine neden olabilir.
 • Günlük yaşamda sürekli kullanmanız gereken ilaçlar ve kan inceltici ilaçlar varsa, sarımsak yağı kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir.
 • Cilt ve saç yapısı çok hassas olan kişilerde sarımsak yağı alerjiye yol açabilir. Bunun için tüm cilde uygulamadan önce bileğinizin ufak bir yerinde test yapmanız daha sağlıklı olacaktır.
 • Ciltte olası bir kızarıklık, şişkinlik veya renk değişimi gerçekleşirse doktorunuza danışmanız gerekir. Bu tip durumlar sarımsak yağına alerjisi olan kişilerde görülmektedir.
 • Sarımsak yağını cildinize doğrudan sürmek yerine, zeytinyağı veya diğer bitkisel yağ çeşitlerinden biri ile karıştırıp uygulamanız daha sağlıklı olacaktır.
 • Bebek emziren annelerin sarımsak yağını ağız yoluyla almamaları önerilir.
 • Ameliyat öncesi veya doğumdan önce sarımsak yağı kullanımı son derece zararlıdır. Sarımsak yağının kan inceltici özelliği olduğundan, anne adaylarının sarımsak yağından uzak durmaları gerekir.
 • Gebe kalmak isteyen bayanların sarımsak yağı kullanımı bırakmaları önerilir.

Sarımsak Yağı Yorumları

soru

Kalagay

29 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba 30 yaşındayım saçlarım dökülmeye başladı. Sarımsak yağının saçıma sürer isem dökülmeyi engelleyebilir miyim?

Cevap yaz
cevap

Admin

29 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba Kalagay,

Sarımsak yağı, saç sağlığı için faydalı olabilen doğal bir üründür. Antimikrobiyal ve antifungal özellikleri sayesinde saç derisindeki sorunları hafifletebilir ve saç köklerini güçlendirebilir. Ancak, saç dökülmesini tamamen durduracağına dair kesin bir garanti yoktur. Saç dökülmesinin nedeni genetik, hormonal veya başka sağlık sorunları olabilir. En doğru bilgi ve tedavi için bir dermatolog veya uzman bir doktora danışmanız faydalı olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sandal Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sandal Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mısır Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mısır Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Badem Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Badem Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Defne Yağı Nasıl Yapılır?

Defne Yağı Nasıl Yapılır?

Ozon Yağı Faydaları Nelerdir?

Ozon Yağı Faydaları Nelerdir?

Güncel

Yılan Yağı Kullanımı

Yılan Yağı Kullanımı