Ozonlanmış Kayısı Çekirdeği Yağı
21 Haziran 2024

Ozonlanmış Kayısı Çekirdeği Yağı

Kayısı, içerdiği bol miktarda A, B, C ve P vitaminleri ile zengin bir meyvedir. Ayrıca kalsiyum, demir, magnezyum, kükürt, bakır, fosfor ve krom gibi önemli mineraller de barındırır. Nisan ayında beyaz ve pembemsi çiçekler açan kayısı ağacı, meyvesini önce yeşil renkte oluşturur, olgunlaştıkça sarımsı ve turuncu bir renk alır. Kayısının en lezzetlileri ülkemizin Malatya ilinde yetiştirilir, ayrıca Elazığ, Erzincan, Mersin ve Antalya gibi illerimizde de sofralık amaçlı kayısı yetiştirilmektedir. Haziran ayının sonlarına doğru toplanan kayısı, sade olarak tüketilebildiği gibi, komposto ve reçel yapılarak da tüketilmektedir. Kurutularak da tüketilebilen kayısının pestili de yapılmaktadır.

Kayısının Faydaları

 • Akciğer ve cilt kanserine karşı koruyucu özellik taşır.
 • Anemiye (kansızlık) iyi gelir ve vücuda kuvvet verir.
 • Migren hastalığına ve sinirleri yatıştırıcı etki gösterir.
 • Ciltte oluşan güneş lekeleri, akne ve sivilce izlerinin giderilmesine yardımcı olur.
 • Nemlendirici etkisiyle tüm cilt tipleri için uygundur.
 • Bağırsak problemlerini giderici ve bağırsakları temizleyici etkisi sayesinde kabızlığı önler.

Kayısı Çekirdeği Yağı

Kayısı çekirdeği yağı, kayısının kurutulmuş çekirdeklerinden elde edilir. Hafif kokulu ve açık renkli bu yağ, yağ asitleri, A, C ve E vitaminleri içerir. Besleyici özellikleri sayesinde özellikle cilt üzerinde büyük etkiler yaratır. Ciltteki kırışıklıkları ve diğer problemleri gidermede büyük rol oynar. Ayrıca astım hastalığına ve kansızlığa da iyi gelir. Sindirim sistemini çalıştırmaya yardımcı olur ve kabızlığı önler.

Ozonlanmış kayısı çekirdeği yağı, normal kayısı çekirdeği yağının yüksek oksijen seviyesine getirilene kadar uzun bir süre ozonlama işlemine tabi tutulmasıyla elde edilir. Bu işlem, yağın daha hızlı ve etkileyici özellikler kazanmasını sağlar. Genellikle cilt bakımında kullanılır ve ciltteki kırışıklıkların giderilmesinde büyük rol oynar. Yüz bölgesinde rahatsız edici görüntülere neden olan akne ve sivilceleri yok eder, cilde nem ve parlaklık kazandırır. Hücre yenileyici özelliği sayesinde ciltte oluşan alerjik kuruluk ve kızarıklıklarda kullanılabilir. Göz çevresi bakımı için de oldukça faydalıdır ve tüm cilt tipleri için uygundur.

Ozonlanmış Kayısı Çekirdeği Yağının Kullanımı

Ozonlanmış kayısı çekirdeği yağı, doğru yerde ve doğru şekilde kullanıldığında hiçbir yan etki oluşturmaz. Tüm vücutta nemlendirici olarak güvenle kullanılabilir. Özellikle boyun bölgesine masaj yöntemiyle uygulandığında, bu bölgedeki kırışıklıkları yok edici etkiye sahiptir.

Sonuç

Ozonlanmış kayısı çekirdeği yağı, cilt bakımından sağlık sorunlarına kadar birçok alanda faydaları ile dikkat çeker. Doğru ve düzenli kullanımda, ciltteki problemlerin giderilmesi ve genel vücut sağlığının iyileştirilmesi konusunda etkili sonuçlar sağlar.

Ozonlanmış Kayısı Çekirdeği Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6