İncir Çekirdeği Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İncir Çekirdeği Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İncir çekirdeği yağı, günümüzde aromatik yağlar farklı hastalıkların tedavisinde alternatif olarak kullanılmaktadır. Bitki ve meyvelerden elde edilen yağlar bitki ve meyvelerin barındırdığı tüm değerleri taşır. İncir çekirdeği insan sağlığı için içeriğinde birçok bileşen barındırır. Soğuk presleme yöntemiyle elde edilen yağ incir çekirdeklerinin özünün çıkartılmasıyla elde edilir. Değeri oldukça yüksektir. Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri bakımından mükemmel bir kaynaktır. Omega-9 yağ asitleri de içerir. Kolesterolü dengeleyici etkisi vardır. Kalp ve damar hastalıklarına karşı korur. Balık tüketiminden hoşlanmayan kişilerin içeriğinden mutlaka yararlanması gereken bir yağdır. Çünkü içeriğinde bulunan omega asitleri balıktan daha fazladır.


İncir Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir?

 • Yüksek miktarda potasyum içeren incir çekirdeği yağı kan basıncı sorunları için kullanılabilir. Yüksek tansiyon hastaları için mucizevi niteliktedir. Yüksek kan basıncı riski olan kişilerde inme ve kalp krizi riskini azaltıcı etki sağlar.
 • Kalsiyum ve fosfor bakımından zengin olan yağ diş ve kemiklerim güçlenmesini ve hasarlı olan bölgelerin iyileşmesini sağlar. Diş sağlığı için gargara suyu olarak hazırlanıp kullanılabilir. 1 bardak suya 3 damla damlatılarak kullanılabilir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunmaktadır. İçeriğinde yer alan omaga-yağ asitleri vücutta bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalığa karşı koruma altına alır. 1 çay kaşığı olacak şekilde günde bir kere alındığında omega-3 hapının bir tableti ile eş değerde olur.
 • İncir çekirdeği yağı cinsel performansın artmasını sağlar. Üreme sistemini kuvvetlendirici etkisi vardır.
 • Cilt sağlığı ve bakımı için tercih edilebilir. Ciltte meydana gelen problemlerde kullanılabilir. Ciltte oluşan kırışıklıkları gidermek ya da görünümlerini azaltmak için incir çekirdeği yağından yararlanılabilir. Kırışıklıkların oluştuğu bölgelere düzenli aralıklarla uygulandığında kısa sürede etkisini gösterebilir.
 • Göz etrafında oluşan kırışıklık, sarkma, kararma ve şişlik içinde kullanılabilir. Göz çevresine düzenli aralıklarla hafif masaj hareketleriyle sürüldüğünde göz etrafının kısa sürede toparlandığı fark edilebilir. Uygulamanın sabırla devam ettirilmesi gerekir.
 • İncir çekirdeği yağı saç dökülmelerine ve farklı saç problemlerine karşıda kullanılabilir. Saç köklerinin beslenmesini ve kuvvetlenmesini sağlar. Saçları nemlendirerek daha çabuk uzamasına yardımcı olur.
 • Boşaltım sistemiyle alakalı gelişen problemler içinde kullanılabilir. Kabızlık, ishal gibi sorunlara karşı faydalıdır. Bunların haricinde astım, bronşit ve öksürüğe karşıda iyi gelir.
 • Lif bakımından zengin içeriğe sahip olduğundan kilo vermeye yardımcı olur.

İncir Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?


İncir çekirdeği yağı saçlar için saç diplerine masaj yapılarak kullanılır. Saç diplerine masaj hareketleriyle iyice yedirildikten sonra saçlar bir bone ya da havluyla kapatılır. Yarım saat kadar bekletildikten sonra ılık suyla yıkanarak arındırılır. Haftada 3 defa tekrarlandığında saçlar üzerinde ciddi anlamda etkili olur.

Vücut çatlakları ve sivilceler için elle masaj yapılarak kullanılabilir. Özellikle doğum sonrasında meydana gelen çatlaklar incir çekirdeği yağı ile giderilebilir. Sivilceler için gün içinde üç defa kullanılabilir. Sivilceli bölgelere elle ya da bir parça pamukla sürülebilir. Pürüzsüz bir cilt için geceleri yatmadan önce cilt ılık suyla temizlenir ve ardından incir çekirdeği yağı sürülür.

İncir çekirdeği yağı ağız yoluyla da alınabilir. Sağlıklı ve yetişkin kişiler günde bir defa, farklı hastalıklarla mücadele etmek içinse gün içinde üç defa ağız yoluyla alınabilir.


İncir Çekirdeği Yağı Zararları Nelerdir?


Bitkisel içerikli yağlar olumlu etkileriyle sağlığa geniş yelpazede katkıda bulunur. Ancak fazla ve yanlış kullanımları sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir. Fazla tüketim sebebiyle ishal yaşanabilir. Bağırsakların fazla çalışmasını sağlayarak uzun süreli ishale yol açabilir. C vitamini ve kalsiyum açısından zengin içeriğe sahip olan incir çekirdeği yağının uzun süreli kullanımı vücutta C vitamini ve kalsiyum birikimine sebep olabilir. C vitamini ve kalsiyum her ne kadar vücut için faydalı olsa da böbreklerin daha fazla ve hızlı çalışmasına sebep olabilir.

İncir Çekirdeği Yağı Yorumları

soru

sabre yabandci

28 Ekim 2016 Cuma

bulgaristan nerden alabilirim 45 acindaim tel.numarasi bulamadim sipariw icin

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Doymuş Yağ Asidi Nedir?

Doymuş Yağ Asidi Nedir?

Haber Bülteni

Güncel

Yağ Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yağ Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Sedir Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sedir Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Susam Yağı Nasıl Yapılır?

Susam Yağı Nasıl Yapılır?

Susam Yağı Nasıl Yapılır, İlk defa Eski Mısır'da kullanılan Susam yağı, bitkilerden elde edilmiş ilk yağ çeşididir. Susam tohumu tarihte bilinen ve kullanılmış il[...]

Keten Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Keten Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Keten Yağı, Yüksek oranda doymamış yağ, çinko, magnezyum vb. Gibi mineral ve vitaminler açısından oldukça zengindir. 100 gr. Keten tohumunun öğütülmüşünde E vitam[...]

Bölgesel Yağ Aldırma Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bölgesel Yağ Aldırma Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bölgesel Yağ Aldırma, İnsanlar bazen kilolu olmasa bile vücutlarında bölgesel olarak çok fazla miktarda yağ bulunmaktadır. Bu kişileri görüntü yönünden oldukça rah[...]

Tatlı Elma Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tatlı Elma Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tatlı elma yağı; kendisi de başlı başına bir şifa kaynağı olan elmadan elde edilir. Elma küçük büyük herkes için en temel besin maddelerinden birisidir ve elmanın [...]

Yılan Yağı Zararları Nelerdir?

Yılan Yağı Zararları Nelerdir?

Yılan Yağı Zararları, Yılan yağı kişisel bakımda kullanılmakta olan ve cilt sağlığı açısından oldukça faydalı olan bir yağ türüdür. Bu yağ Güney Asya'da bi[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6