Bitki Yağları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Bitki Yağları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bitki yağları, her biri farklı tedaviler de kullanılan farklı faydaları olan doğal içerikli yağlardır. Her bir bitki yağında farklı maddeler ve bileşenler vardır bunların her biri de farklı tedavi yöntemlerinde kullanılır. Kimi bitki yağları direkt tedavi edici iken kimi bitki yağları tedaviye yardımcı bileşenleri içerir. Bitki yağlarının, her birinin farklı faydası olduğundan bitki yağlarının tek tek incelemek gerekir.

Acı badem yağından başlarsak, içerisinde protein, şeker ve amigdalin içerir. Faydaları ise öksürüğü keser, idrar söktürür, bağırsaktaki kurtları düşürür. Kan şekerini düşürür. Nemlendirici olarak kullanılır. Kuru ve çatlak ciltlerde çatlamanın önüne geçmek için kullanılır. Stres ve yorgunluğa iyi gelir rahatlatıcı etki gösterir. Acı badem yağını kullanırken günde üç defa bir çay bardağı suya veya toz şekerin üzerine iki damla damlatılarak içilir. Bebeklerde kabızlık şikâyeti varsa eşit miktarda bal veya pekmez ile karıştırılarak dört beş saatte bir çay kaşığı ile bir kaşık verilebilir. Serin ve ışıktan uzak bir yerde ağzı kapalı olarak saklanmalıdır.

Adaçayı çağı, içerisinde tuyon, sincol, barneol ve piren maddeleri bulunur. Bebeklerde gaz giderici olarak kullanılır. Terlemeyi önleyici ve idrar arttırıcı etkileri vardır. Bronşit, astım, adet düzensizliği, hormon dengelemesinde kullanılır. Mikropları iyileştirici olarak kullanılır. On iki parmak bağırsağında oluşan yaralara iyi gelir. Romatizma ağrılarına iyileştirici etki yapar. Bir çay bardağı suya üç damla damlatılarak kullanılır ya da yara üzerine sürülebilir. Günde üç damladan fazlası zararlıdır kramplara sebep olur. Serin ve ışıktan uzak yerde saklanır.

Anason yağı, içerisinde nişasta, müsilaj, anethol, esteagol, tergen bulunur. Faydaları sinir sistemini uyarır. Balgam söktürür ve hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür. Öksürükte meydana gelen göğüs ağrılarını yumuşatır. Anne sütünü arttırmada önemli faydaları vardır. Selülit tedavisinde kullanılır. Bir çay bardağı suya iki üç damla damlatılarak kullanılır ya da direk cilde masaj yapılır. Fazla miktarda ağızdan alınırsa sarhoşluk yapar ve uykuya sebep olur. Ardıç yağı, içerisinde organik asitler, glikoz, sakaroz, juniperin ve reçineli bileşikler vardır. Kalp yetmezliğinde soğuk algınlığında ve romatizmal hastalıklarda kullanılır. Ağrı kesici ve hareket kabiliyetini arttırıcı özelliği vardır. Felçli hastalarda, gut hastalığında ve kramplara da iyi gelir. İdrarını tutamayan çocuklarda kullanılır. Egzama ve selülit tedavisinde masaj yaparak kullanılır. Ağızdan alınacaksa bir çay bardağı suya üç damla damlatılarak günde iki defa alınabilir. Hamilelik döneminde kullanılması tavsiye edilmez. Kanamaya sebep olabilir.

Avokado yağı, içerisinde sabit yağlar ve A D ve E vitamini içerir. Cilt bakımında en çok tercih edilen yağlardandır. Kas gevşetici özelliği vardır. Selülitte olumlu etkileri vardır ve böbrek taş ve kumlarının dökülmesine yardımcıdır. Bir çay bardağı suya üç damla damlatılarak tüketilir ya da cilde masaj yapılır.

Buğday yağı, içerisinde B vitamini ve mineraller içeriyor. Bağırsakların düzenli olarak çalışmasını sağlar. Beyin ve göz sağlığını korur ve güçlendirir. Zihin yorgunluğuna iyi gelir ve sinirleri yatıştırır. Kabızlığı önler cildi besler pürüzsüzleştirir. Ciltte oluşan lekeleri giderir. Günde iki defa bir çay bardağı suya iki üç damla damlatılarak içilir ya da cilde masaj yaparak uygulanır.

Ceviz yağı, içerisinde yüzde yetmiş oranında yağ taşır. Faydalarının başında çok iyi bir nemlendirici olması gelir. Kuru ciltleri besler ve yumuşatır. Saç bakımında kullanılır. Saçı besleyerek sağlıkla uzamasına yardımcı olur. Romatizmal hastalıklara iyi gelir. Bronzlaşmak içinde kullanılır. Cilde masaj yaparak uygulanır. Çam terebentin yağı, içerisinde reçine asidi kolofan ve pinen içerir. Solunum yolu rahatsızlıklarında kullanılır. İdrar yolu enfeksiyonlarında ve bel soğukluğunda etkilidir. Saçlarda beslemeyi sağlar ve dökülmeyi önler. Kepeği giderir. İki yüz milimlik şampuana yirmi damla kadar dökülüp çalkalanır ve o şekilde kullanılır. Böbreklerinde herhangi bir rahatsızlığı olanlar kullanmamalıdır.

Çemen yağı, içinde müsilaj, saponin, trigonellin alkoloidi, kolin ve fitosteron içerir. Metabolizmayı kuvvetlendirir. Cinsel gücü arttırır, iştahı açar, balgam söktürücü özelliği de bulunur. Kan şekerI ve kolesterolü düşürür. Doğal bir ağrı kesicidir. Romatizma ve gut hastalıkları için çok faydalıdır. Vajinal yaraları iyileştirir. Kullanırken günde bir defa bir tatlı kaşığı bala iki damla damlatılarak tüketilir. Hamilelik döneminde kullanımı sakıncalıdır.

Çörek otu yağı, içinde tanen, saponin, alkaloid, nigellin, connigellin içerir. Faydaları ise astım, şeker, romatizma tedavisinde kullanılır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücut direncini arttırır. Kan dolaşımını düzenler. Kolesterolü dengeler anne sütü arttırır ve regl döneminin düzenli olmasını sağlar ve hemoroid tedavisinde kullanılır. Saçlarda meydana gelen dökülmelere ve kepeğe karşı faydalıdır. Egzama tedavisinde cilde sürülerek kullanılır, hamilelik döneminde kullanılması sakıncalıdır. Fazla miktarda alındığında böbreklerde tahribata sebep olur ve idrar yollarında kanama meydana gelir.

Bitki Yağları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Balık Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Balık Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Güncel

At Kestanesi Yağı Faydaları Nelerdir?

At Kestanesi Yağı Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6