Portakal Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Portakal Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Portakal Yağı, Portakal meyvesi turunçgillerden olan bir meyvedir. Özellikle Akdeniz bölgesinde ve sıcaklık ortalaması 23-30 derece arasında olan yerlerde yetişmekte olan bir meyvedir. Portakal yağı birçok kozmetik alanlarda kullanılmaktadır ve kırışıklık akne tedavisine yardımcı olur. C vitamin deposu olarak bilinen portakal A, E, B vitamin türleri ve potasyum, fosfor, magnezyum ve kalsiyum deposu olarak da bilinir. Portakal yağı vücut direncini güçlendirir, vücuda dirilik verir. Portakalda olduğu gibi yağıda sindirim sistemini hızlandırır ve hazmı kolaylaştırır. Ayrıca kalp damar tıkanıklığını temizler ve kan dolaşımını kolaylaştırır.

Günümüzde portakal yağı yapılması ise; Portakal kabuğunun ilk önce ince ince dilimleyerek daha sonra susam yağının içinde kabuklarının 3 gün süre ile güneşte bekletilmesiyle bu yağ elde edilir. Portakal yağı birçok şeyde kullanılmaktadır. Cilde canlılık vermektedir, bayanların en baş düşmanı olan selülit sıkıntılarını giderir, romatizma ağrılarını giderir, sivilce ve akneleri temizler, cildi sıklaştırır, kırışıklığı giderir, yaşlanmayı önler, kuru ve hassas ciltlerde nem oranını belirler ve yara ve yanık tedavisinde kullanılır. Mide rahatsızlığına ve strese iyi gelen bu bitkinin yağı tüketilmesinde bir zararı yoktur.

Portakal yağı soğuk presleme yapılarak portakal kabuğundan çıkarılan bir uçucu yağdır

Kimyasal maddelerden kaçınılması için sadece organik, soğuk preslenmiş yağları kullanmak en iyi ve en etkili olanıdır. Bu yağ genelde portakal suyunun yapımında da kullanılmaktadır. Bu yağın özü çıkarıldığında 6 ay kullanımı için güvenilirdir. Portakal yağının taze, narenciye bir kokucu vardır ve bu yağ antiseptik, afrodizyak, spazm çözücü, iltihap giderici, gaz giderici, yatıştırıcı ve antidepresan özellikleri ile çok amaçlı kullanıma uygundur. Bu yağın tıp da kullanıldığı alanlar ise; Antidepresan, iltihap giderici, sindirim düzenleyici, cilt sağlığı için kullanılır. Vücut bu yağı uçucu özelliğinden dolayı çabuk emer. Vücutta kan dolaşımına hızlandırır.

Eskilerden beri kullanılmakta olan bu yağ bizler için oldukça faydalı olmakta ve sağlığımız açısından kullanımında fayda sağlamaktadır. Bu yağın cilde uygulanmasında ciltte oluşmakta olan kızarıklıkların, oluşmakta olan tahrişlerin giderilmesine olanak sağlar. Cildinizde sivilce problemi yaşıyorsanız eğer ve bu sivilceler sizleri rahatsız ediyorsa ve sizler için can sıkıcı oluyorsa bu yağın sivilce oluşumu gösteren bölgeye uygulanması ile sivilceler giderilir ve sizler için rahatlatıcı bir etki sağlar. Bunların yanı sıra portakal yağı kullanımında cildinizde oluşmakta olan siyah noktaların giderilmesi sağlanır ve oluşumu önlenir ayrıca bu yağ cildinize parlaklık sağlar, ferah bir görünüm sağlar yüz bölgenizde kullanımında yüzünüzde beyazlatıcı etkisi vardır. Bu yağ vücudunuzda da losyon olarak kullanılabilir ve vücudunuzda hoş bir koku oluşmasını sağlar. Bu yağın zeytinyağı ile karıştırılarak duşta kullanılmasında vücudunuzu yumuşatıcı bir etki oluşturacaktır.

Portakal Yağı Yorumları

soru

Zerr

21 Mayıs 2024 Salı

İyi günler. Ben bir şey sormak istiyorum. Portakal yağı ne yollarla elde edilir? Nasıl elde edilir acaba? Peki doğal yollarla mı elde edilir? Bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkür ederim

Cevap yaz
cevap

Çağılı

21 Mayıs 2024 Salı

Portakal yağı, portakal kabuklarının ince ince kesilerek susam yağına bastırılıp birkaç gün güneş ışığı altında bekletilerek belli aşamalar ile yapılır. İçerisine her hangi bir katkı maddesi konulmadan yapılan portakal yağı sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Ayrıca cilt sorunu yaşayanlar için de oldukça doğal ve faydalı bir ürün olma niteliğine sahiptir

cevap

Mehmet Yıldırım

21 Mayıs 2024 Salı

Portakal yağı sağlık açısından oldukça önemlidir. Portakal yağını aktarlarda kolaylıkla temin edebilirsiniz. Portakal yağı doğal yöntemler yardımıyla sıkma yöntemiyle elde edilmektedir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kimyon Yağı

Kimyon Yağı

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6