Katran Yağı Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Katran Yağı Faydaları Nelerdir?

Katran Yağı Faydaları, Günümüzde çok fazla duyduğumuz ve birçok insanın kullandığı ve bir o kadarda faydası bulunan katran yağı, birçok faydası ile birçok insanın olmazsa olmazlarından olmuştur. Bu yağın faydalarının oldukça fazla olması yağın kullanım alanını oldukça arttırmıştır. Bu yağ ister modern tıp alanında olsun isterse de halk arasında olsun içeriği nedeni ile sağladığı birçok faydadan dolayı kullanılmaktadır. Bu bilindiği gibi normal bitki meyvelerinin sıkılarak yapılan yağlar gibi değildir. Bu yapın yapılışı biraz zor olmasına rağmen faydaları nedeniyle insanların ilgi odağı olmuştur. Şimdi sizlere birçok cilt hastalıklarında kullanılan ve ister hap olarak isterseniz de direk olarak kullanabileceğiniz bu yağın faydalarını kısaca açıklayalım. Katran yağının içerisindeki vitaminler nedeni ile kişi vücuduna direk etki ederek faydasını göstermektedir. Fakat katran yağı faydalarını sizlerde görebilmek için bu yağı en az 2-3 ay kullanmalısınız. Belli sürelerden sonra bu yağ vücudunuzda etkilerini göstererek sizleri sağlığa kavuşturacaktır.

Bu mucizevi etkileri olan katran yağının faydaları birçok insan tarafından görülmüştür. Bizde bu faydalardan ilk olarak uyuz ve egzama hastalığına olan etkisi ile başlayalım.
 • Katran yağı, uyuz hastalığı ve egzama hastalığına birebir gelmektedir. Etkisini bu hastalıklar üzerinde, özellikle uyuz hastalığında uzun süreler beklemeden hemen gösteren bu yağı bu tür sorunları olan insanların kesinlikle kullanmaları önerilmektedir. Hastalığın artmasını engelleyerek ve zamanla azalmasını sağlayarak sizleri bu sorundan bu yağ kurtarabilir.
 • Bu yağı eğer vücudunuzun geneli için içiyorsanız: Bir kap içerisine su koyunuz ve bir miktar katran yağı ilave edin ve çalkalayın. Bu işlemden sonra bu karışımı istediğiniz kadar içebilirsiniz. Böylece istediğiniz sonucu alabilirsiniz.
 • Katranın strese etkisi: Katran yağı tam bir stres düşmanıdır. Yoğun stres altında çalışan insanların, Öğrencilerin bu katran yağını yine suya karıştırarak içmelerinde fayda vardır. Bu uygulamaları yaptıktan yarım saat sonra üstünüzdeki stres ve gerginlik gidecektir.
 • Katran yağı faydaları modern tıpta da kullanılmaktadır. Yine tıpta da katran yağı egzama hastalığında yapılan ilaç tedavi türlerinden biridir. Bazı doktorlar hastalarına katran yağı içeren ilaçları tavsiye ederek kullandırmaktadır. Tıp alanında bu ilaç daha birçok dalda kullanılmaktadır.
 • Eğer ishallik probleminiz varsa bu yağ etkisini birkaç saat içerisinde göstererek bu sorununuzun da hal olmasını sağlayacaktır. Sindirime yaptığı etki ile hazmı kolaylaştırır ve aynı zamanda ishali keser.
 • Vücuda kuvvet vererek daha enerjik bir gün geçirmenize yarayan bu yağı su ile karışım yaparak sabah tüketmeniz daha enerjik ve kuvvetli olmanız için yeterlidir.
 • Damarları büzücü bir etkisi vardır bu nedenle bu yağı yaralarınız üzerine sürerek kanamaları hemen durdurup yaranın iyileşmesini hızlandırabilirsiniz. Çünkü hücre yenilenmelerini de hızlandırıcı etkileri bulunmaktadır.
 • Katran yağı sadece ağız yolu ile değil deri yolu ile de kullanılmaktadır. Deriye yapılan masaj yöntemi ile yedirdikten sonra etkisini kısa sürede görebileceğiniz bir kozmetik ürün niteliği taşımaktadır. Hatta öyledir ki birçok kozmetik üründen daha fazla etki sağlayan yağı sizlerin de cildiniz için ya da ağız yolu ile tüketmeniz önerilir.

Katran Yağı Faydaları Yorumları

soru

Niran

24 Ekim 2018 Çarşamba

Katran yağının oldukça faydalı olduğunu biliyorum fakat nasıl kullanılmalı onu bilmiyorum. Daha önce kullanan varsa bilgi verebilir mi? Ayrıca katran yağı nerelerde bulunur?

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Avakado Yağının Faydaları Nelerdir?

Avakado Yağının Faydaları Nelerdir?

Haşhaş Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Haşhaş Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Haşhaş Yağı, Haşhaş yumuşak yapraklı ve çiçekli, 1,5 metreye kadar uzayabilen yıllık bir bitkidir. Kapsülü afyon adlı uyuşturucu, haşhaş tohumu ise "haşhaş yağ[...]

Ceviz Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Ceviz Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Ceviz yağının saça faydaları; Vücudun üretemediği Omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengin olan ceviz yağı, aynı zamanda protein, potasyum, E vitamini, fosfor,[...]

Balık Yağı Zararları

Balık Yağı Zararları

Balık yağı zararları, başlamadan önce balık yağının kalitesinin ve tabi ki markasının çok önemli olduğunu belirtmeliyiz, çünkü 1 kutu (60 adet) omega 3 içeren ka[...]

Karanfil Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Karanfil Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Karanfil Yağı, günümüzde çok farklı alanlarda kullanılan ve oldukça önemli özelliklere sahip bir maddedir. Adından da anlaşıldığı gibi karanfil bitkisine uygulanan[...]

Bitki Yağları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bitki Yağları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bitki yağları, her biri farklı tedaviler de kullanılan farklı faydaları olan doğal içerikli yağlardır. Her bir bitki yağında farklı maddeler ve bileşenler vardır bun[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6