Kantaron Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kantaron Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kantaron yağı, kantaron yağı doğadan gelen mucizevi yağlardan biridir. Özellikle yanık ve yarar tedavisinde oldukça etkilidir. Kantaron yağı kantaron bitkisinden elde edilir. Harici ve dahili kullanılabilen bitkisel yağın enfeksiyon giderici etkisi de vardır. Ayrıca vücutta bulunan tüm organlar üzerinde de olumlu etki yaratır. Raf ömrü oldukça uzundur. Bilinçli ve ölçülü kullanıldığında herhangi bir yan etkiye neden olmaz.


Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?


Kantaron bitkisinin çiçekleri kesilerek cam bir kavanoza koyulur. Üzerini geçecek şekilde zeytinyağı ile doldurulur. Kavanozun ağzı temiz bir tülbent ile sıkıca kapatılarak 5 gün kadar dinlendirilir. Bu süre mayalanma süresidir. Mayalanma süresi tamamlandıktan sonra kavanozun ağzı kendi kapağı ile kapatılarak kavanoz güneş alan bir yere alınır. Güneşli ortamda 45 gün kadar bekletildikten sonra süzülerek farklı bir kavanozun içine alınır. Kantaron yağı artık kullanım için hazır. Bu şekilde güneş almayan serin bir ortamda 2 yıl muhafaza edilebilir.


Kantaron Yağı Faydaları Nelerdir?


Kantaron yağı deri hastalıkları başta olmak üzere pek çok alanda tedavi amacı ile kullanılabilir. Açık yara ve kesikler üzerinde de gönül rahatlığı ile kullanmak mümkündür.

Kantaron Yağı Mikropları Öldürür: Anseptik etkisi sayesinde kantaron yağının mikrop öldürücü özelliği vardır. Yaraların iyileşme sürecini kısaltır, açık yaraların enfeksiyon kapma olasılığını azaltır. Hakiki bal ile karıştırılarak yaralara sürüldüğünde oldukça etkili bir antibiyotik olarak kullanılabilir Kanamalar üzerinde kullanıldığı zaman kanamanın durmasına yardımcı olur.

Kantaron Yağı Hücreleri Yeniler: Kantaron yağının hücreleri yenileyici etkisi vardır. Cildi ölü hücrelerden arındırır. Yaranın üzerine sürüldüğünde yara nedeniyle oluşan ağrının hafiflemesini sağlar.

Yanık Tedavisi İçin: Yanık tedavisinde uzun yıllardır kullanılan kantaron yağı yanıkların kısa sürede iyileşmesini sağlar. Yanık nedeniyle oluşan ağrı ve acıyı hafifletir. Ayrıca yanık bölgenin enfeksiyon kapmasını engeller.

Kanamalara Karşı: Kantaron yağı ciddi kazalar sonucu oluşan iç ve dış kanamalarda kanamayı durdurmak için kullanılabilir. Damar büzücü etkisi nedeniyle hem içilerek hem de kanamalı bölgeye sürülerek kullanılabilir.

Güneş Yanıklarına Karşı: Özellikle yazın aşırı güneşe maruz kalma nedeniyle oluşabilecek güneş yanıklarına karşı kantaron yağının tedavi edici özelliğinden yararlanılabilir. Yanık nedeniyle oluşan ağrı ve acıyı da hafifletici etkisi vardır.

Pişiklere Karşı: Kantaron yağı özellikle bebeklerin sıkça maruz kaldığı pişikler için alternatif tedavi olarak kullanılabilir. Bebekler için kullanıldığında herhangi bir tahrişe yol açmamak için bir miktar su ile inceltilmelidir. Ayrıca bebeklerde oluşan karın ağrısı için bebeklerin karnına kantaron yağı ile hafif masaj yapılabilir.

Romatizmal ve Diğer Ağrılara Karşı: Vücutta bulunan tüm kas ve ağrılar için kullanılabilecek tamamen doğal bir yağdır. Özellikle siyatik romatizma ağrılarına karşı oldukça faydalıdır. Ağrıyan bölgeye yağ ile masaj yapılabilir.

Kan Şekerini Düşürmek İçin: Kantaron yağı ağız yolu ile kullanıldığında kan şekerini düşürücü etki yaratır.

Mideye Karşı: Kantaron yağı ülser ve farklı nedenlerden dolayı midede oluşan ağrıları gidermek için kullanılabilir. Özellikle soğuk havalarda ayakları ısınmayan kişiler de kantaron yağı kullanarak ayaklarını ısıtabilir.

Basura Karşı Kantaron Yağı: Basur nedeniyle oluşan ve kişiye oldukça acı veren basur memelerine bir parça pamuk ile kantaron yağı sürüldüğünde acıyı hafifletebilir.

Bağırsak Problemlerine Karşı: Dahili kullanımlarda bağırsakların daha aktif çalışmasını sağlar. Dolayısı ile kabızlığa karşı faydalı olur.

Saç Sağlığı: Kantaron yağı saç diplerine düzenli sürüldüğünde dökülmeyi, kepeklenmeyi ve pullanmayı engeller. Ayrıca egzama gibi rahatsızlıklara karşı iyi gelir.

Cilt Bakımı: Kantaron yağı cilt bakımı için kullanılabilecek ideal bir yağdır. Özellikle yağlı cilt tipine sahip olan kişiler için faydalı bir yağdır. Güneş lekeleri, kızarıklıklar, siyah noktalar ve sivilce problemine karşı da iyi gelir. Kantaron yağı ile yapılan cilt bakımı sayesinde pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olmak mümkündür. Bir parça pamuğa kantaron yağı dökülerek hafif hareketler ile cilt bakımı kolaylıkla yapılabilir. Ciltte oluşan morarma ve şişlikler içinde kullanılabilir. Çarpma ya da kaza sonucu ciltte oluşan şişlik ve morarmaların üzerine kantaron yağı sürüldüğünde hem şişliği hem de morarmayı kısa sürede geçirir.


Kantaron Yağının Zararları Nelerdir?

  • Kantaron yağının tüketimi aşırıya kaçılmadığı sürece sağlık açısından herhangi bir yan etkisi olmaz. Devamlı ilaç kullananlar ve ciddi hastalıklar ile mücadele eden kişiler kantaron yağı kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışmalıdır. Bebekler için kullanımlarda mutlaka seyreltilerek kullanılmalıdır. Yetişkinler is kantaron yağını günde 1 tatlı kaşığından fazla kullanmamalıdır.
  • Gebelik döneminde kantaron yağı kullanılmamalıdır. Özellikle sarı kantaron kullanımı doğum kusurlarına neden olabilir. Gebelik ve emzirme döneminde kullanımı uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir.
  • Şizofren, Demans hastalarının da kullanmaması gereken bir yağdır. Cerrahi bir operasyon geçirecek olan kişi operasyondan en az 15 gün önce kantaron yağı kullanımını bırakmalıdır.

Kantaron Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yağ Yakıcı İçecekler

Yağ Yakıcı İçecekler

Araba Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Araba Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çilek Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çilek Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kudret Narı Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kudret Narı Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yumurta Yağı Nasıl Çıkarılır?

Yumurta Yağı Nasıl Çıkarılır?

Portakal Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Portakal Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Argan Yağı Faydaları Nelerdir?

Argan Yağı Faydaları Nelerdir?

Yağ Nasıl Eritilir?

Yağ Nasıl Eritilir?

Palmiye Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Palmiye Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Palmiye Yağı, Palmiye bilindiği gibi ülkemizde pek yetişmeyen bir bitki türüdür. Palmiye ağaçları genel olarak Afrika bölgelerinde yetişen Dayanıklı bir bitkidir. Bu[...]

Isırgan Tohumu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Isırgan Tohumu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Isırgan tohumu yağı, Taze ısırgandan elde edilen ısırgan tohumu yağı insan sağlığına faydası ile bilinen bir üründür. Isırgan tohumu yağı, ısırgan otunun tohu[...]

10 60 Motor Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

10 60 Motor Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

10 60 Motor Yağı, Araçlarda kullanılmakta olan 10 60 motor yağı, araç motorlarının mekanik aksamının düzgün olarak çalışmasını sağlamak amacı ile kullanılmakta[...]

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağı faydaları saç bakımından cilt bakımına, kolesterolün dengelenmesinden bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine kadar birçok konuda kendini gö[...]

Doymuş Yağ Asidi Nedir?

Doymuş Yağ Asidi Nedir?

Doymuş yağ asidi nedir, Doymuş yağ karbon atomlarından oluşur ve karbon atomlarını birbirine bağlayan birtakım bağlar bulunmaktadır. Doymuş yağ denildiğinde aklımı[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6