At Kestanesi Yağı Nasıl Kullanılır?
15 Mayıs 2024

At Kestanesi Yağı Nasıl Kullanılır?

At kestanesi Yağı Nasıl Kullanılır, At kestanesi, ana vatanı balkan yarımadası olan, ağacının boyu 20-30 cm'ye kadar uzayabilen yuvarlak tepeli bir ağacın ürünüdür. Bol ışık gören yerlerde yetişen kestane ağacı, yaz mevsiminin ilk aylarında salkımlı beyaz renkli çiçekler açar. Meyvesi olgunlaşınca, yaklaşık üç-dört cm çapında dikenli bir hal alır. Birçok faydası olan at kestanesi, vücut için mucizevi bir etki yaratmaktadır. Ağrı kesici ve hücre yenileyici özelliği olan at kestanesi, özellikle bacaklarda oluşan varislerin giderilmesinde büyük rol oynar. Bunların yanı sıra at kestanesi, romatizma hastalıklarına, bronşite, safra kesesi hastalıklarına, sindirim bozukluklarına iyi gelmektedir. Ayrıca gözaltı şişkinliğinin giderilmesinde kullanılan at kestanesi, hemoroit tedavisinde de kullanılmaktadır. Faydaları saymakla bitmeyen at kestanesinin çiçeklerinden, tohumundan ve kabuklarından faydalanılır. Bunların dışında yağı da yapılıp kullanılan at kestanesinin, yağının da vücuda birçok faydası bulunmaktadır.

At kestanesi yağı, günümüzde kozmetik ürünlerinde çokça kullanılmaktadır. At kestanesinden, at kestanesi yağı, at kestanesi kremi ve at kestanesi solüsyonu olarak üretilen ürünlerin, birçok faydası bulunmaktadır. At kestanesi yağı özellikle, cilt ve güneş lekelerine karşı koruyucu etkisi vardır. Yaşlanmayı ve yaşlılığa bağlı cilt kırışıklıklarını da engelleyen kestane yağı, özellikle varis tedavisinde kullanılmaktadır. Varisli olan bölgeye at kestanesi yağı sürülüp masaj yöntemi uygulandığı zaman varis ve varis ağrılarını yok eder. At kestanesi yağı ile cilt üzerinde oluşmuş, lekelere, sivilcelere ve kırışıklıklara, dairesel hareketler uygulayarak masaj yapıldığı taktirde bu problemlerden eser kalmadığı görülecektir. Hemoroitte de iyi bir tedavi uygulayan at kestanesi yağı, bir pamuk üzerine üç-dört damla at kestanesi yağı damlatıp, hemoroit olan bölgedeki hemoroidin üzerine koyup bir süre bekletmek ve bunu birkaç gün ara ile bir süre devam ettirmek hemoroit sorununu ortadan kaldıracaktır. Botox etkisi de yaratan bu mucizevi yağdan yapılan krem kırışıklık olan yüze sürüldüğü zaman kırışıklıkların yok olmasını sağlar.

At kestanesi zehirli bir bitki olduğu için asla toplanılıp evde kaynatılmamalıdır. Bunun yerine baharatçılarda satılan at kestanesi karışımlarını veya at kestanesi yağını alıp kullanmada daha büyük faydalar vardır. Doğru zamanda ve doğru şekilde kullanıldığı zaman hiçbir yan etkisi oluşmamaktadır. At kestanesi, dâhilen kullanılacağı zaman bir bardak suyun içerisine birkaç damla at kestanesi yağı damlatarak içilir ya da bir şeker üzerine damlatılarak yutulur. At kestanesi yağı, haricen kullanılacağı zaman, ciltte uygulanacak bölgeye sürülerek masaj yöntemi ile iyice yedirilecek şekilde uygulanır.

At Kestanesi Yağı Nasıl Kullanılır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yağ Yakan Bitkiler Nelerdir?

Yağ Yakan Bitkiler Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Elma Yağının Faydaları Nelerdir?

Elma Yağının Faydaları Nelerdir?

At Kestanesi Yağı Nasıl Kullanılır?

At Kestanesi Yağı Nasıl Kullanılır?

Yağ Ayırıcı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yağ Ayırıcı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kandil Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kandil Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kakao Yağının Faydaları Nelerdir?

Kakao Yağının Faydaları Nelerdir?