15 40 Motor Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

15 40 Motor Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

15 40 Motor Yağı, Motor yağı, günümüzde kullanımının her geçen gün çok daha fazla arttığı maddeler arasında en üstlerde gelmektedir. Gelişen teknolojilerle birlikte yeni araçların farklı motorların kullanıma sunulması motor yağlarının da kullanımını ve ihtiyacını arttırmıştır. Motor yağı, motorun sağlığı açısından en önemli gereçlerden biridir. Motordaki sürtünmeleri en aza indirirken aynı zamanda motorun soğumasına ve daha iyi çalışmasına katkıda bulunmaktadır. Birçok motor türü vardır. Motor güçleri tabi ki yağında numarasını etkilemektedir. Bir kamyon motorunda kullanılan yağ tabi ki de bir küçük otomobilde kullanılmaz. Motorun sağlığı açısından bu yağların numarasına göre araçlarda kullanılması ön görülmüştür. Her aracın motoruna göre motor yağları numaralandırılmıştır. Bu numaralandırma işlemleri yağın kullanılacağı araca aynı zamanda kullanıldığı hava koşuluna göre de değişiklik göstermektedir.

15 40 motor yağı diğer üst numaralı yağlara göre biraz daha akışkandır. Bu yağ bu nedenle genelde daha küçük 4 zamanlı motorlarda kullanılmaktadır. Bu numaranın üstündeki yağlar kalınlaştığı için daha büyük motorlarda kullanılmak amacı ile yapılmaktadır. Bu yağlar biraz daha akışkan olduğu için küçük motor kanallarında daha hızlı hareket eder ve bu nedenle küçük motorlarda daha etkilidir. 15 40 motor yağı sürtünmeyi ve ısıyı azalttığı gibi aynı zamanda oluşacak olan korozyonuda en aza indirerek motor ömrünü iki katına çıkarır. Bu yağın en büyük özelliği yüksek sıcaklıklarda ve düşük sıcaklıklarda bile akışkanlığını bozmadan tüm motor kanallarına nüfuz eder. Yağın özellikleri nedeni ile motorda çok daha az tortuya ve tıkanmalara neden olur. Birçok motor kanalında oluşan tıkanmalar bu yağın içeriği ile temizlenir ve tortular motor karterinin alt köşesinde birikir. Bu tortular diğer yağ değişimine kadar orada kalır.

15 40 motor yağı, yüksek akışkanlığı nedeni ile motorun en küçük parçalarının arasına bile rahatlıkla girerek motorun her bölgesinin yağlanmasına yardımcı olur. Bu nedenle motorunuz hem daha performanslı hem de daha sessiz bir şekilde çalışır. Bilinir ki yağlama sisteminin 10 dakikalık bir arızası bile motorun kullanımını durdurabilir ve kalıcı hasarlara neden olur. Bu nedenle yağ seçimine ve kullandığınız yağın markasına çok dikkat etmelisiniz. 15 40 motor yağı, Çok düşük derecelere kadar dayanabilecek şekilde tasarlanmıştır. Akışkan olduğu halde donma derecesinin bu şekilde yüksek olması yağın özelliklerinde biri olmaktadır. Doğru yağ seçimi sizi ciddi maddi sorunlardan kurtaracaktır. Viskozitesi oldukça yüksek olan bu yağların kullanımı otomobillerin artması ile çok fazlalaşmıştır. Sizlerde aracınıza uygunsa 15 40 motor yağını kullanarak daha yüksek performans ve daha uzun motor ömrünü kazanabilirsiniz.

15 40 Motor Yağı Yorumları

soru

Başkurt

01 Mayıs 2024 Çarşamba

15 40 motor yağını 100.000 deki otomobilime ekleyebilir miyim? Bazı ustalar ekleyebileceğimi bazıları ise bu yağın diğer yağ türlerine göre oldukça kalın olduğunu bu nedenle de yağ dolaşımının daha zorlaşacağını belirtiyor. Sizce kullanmalı mıyım?

Cevap yaz
cevap

Admin

01 Mayıs 2024 Çarşamba

Başkurt bey, 15W-40 motor yağı, genellikle daha sıcak iklimlerde ve eski motorlarda tercih edilen bir yağ türüdür. Otomobilinizin marka ve modeline bağlı olarak, üreticinizin tavsiye ettiği yağ viskozitesine uyulması önemlidir. 100.000 kilometredeki bir aracınız olduğu için, motorunuzun yaşını ve durumu da dikkate alınmalıdır. Eğer aracınızın kullanma kılavuzunda 15W-40 yağın kullanılabileceği belirtiliyorsa, kullanmanızda sakınca olmayabilir. Ancak, bu konuyu aracınızın servis kitabına ve uzman bir ustaya danışarak netleştirmeniz daha doğru olacaktır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Badem Yağı Kirpik

Badem Yağı Kirpik

Haber Bülteni

Güncel

Susam Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Susam Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Güncel

Göz Kapağında Yağ Bezesi

Göz Kapağında Yağ Bezesi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6