Gül Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Gül Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gül yağı, gülden elde edilen bir yağdır. Gül güzel kokusu bir yana sağlık içinde oldukça faydalıdır. Çoğu sağlık problemine karşı kullanılarak faydalarından yararlanılabilir. Gül yağı damıtma yöntemiyle elde edilir. Kozmetik alanda üretilen birçok ürün içinde yaygın şekilde kullanılır. Parfümlerde, sabunlarda kullanılır. Hatta ev temizlik malzemelerinde de sıkça kullanılan bir üründür.

Gül Yağı Faydaları Nelerdir?

Depresyon: Depresyonla mücadele etmek için gül yağından yararlanılabilir. Depresyon herhangi bir nedenden dolayı ortaya çıkabilecek ciddi bir sağlık sorunudur. Gül yağı depresyon problemine karşı kişiye destek olarak yaşadığı kaygıları azaltır. Rehabilitasyon geçiren hastalarda sıkça tercih edilen gül yağı hastalara olumlu dönüş yapmayı sağlar. Ruhsal rahatlama, mutluluk gibi duyguların artmasını sağlar.

İnflamasyonla mücadele eder: Ateş yükselmesi ve iltihap için kullanıldığında oldukça faydalı olur. Romatizma, artrit ve gut hastalığı sebebiyle yaşanan şikâyetlerin hafiflemesini sağlar.

Viral ve bakteriyel enfeksiyon: Bakteriyel ve viral enfeksiyonla mücadele etmek için gül yağı kullanılabilir. Gül yağı vücut tarafından kolayca absore edilir. Bu sayede etkileri hızla görülebilir. Etkili bir antibakteriyledir ve vücudu bakteri saldırılarına karşı koruma altına alır.

Bağışıklık sistemini korur: Antiviral etkilere sahip olan gül yağı bağışıklık sistemini koruyucu etkiye sahiptir. Enfeksiyonla mücadele eden yağ, bağışıklık sisteminde kan hücrelerini uyarıcı etkiye sahiptir.

Kan dolaşımını arttırır: Vücuda masaj şeklinde kullanıldığında kan dolaşımının artmasını sağlar. Sinir sistemi, bezler ve kaslar gül yağı sayesinde uyarılarak kan dolaşımı hızlanır.

Spazmla mücadele eder: Solunum sistemi ve bağırsaklarda kas sağlığını destekleyen gül yağı özellikle bacaklarda oluşabilecek krampları engelleyici etkiye sahiptir. İdrar kesesi kaslarını da destekleyici etkisi vardır.

Sıkılaştırıcı etkisi: Büzücü etkisi olan gül yağı diş, dişeti, tırnaklar ve saçların güçlenmesini sağlar. Gözenekleri derinlemesine temizler. Cildin nem dengesini korur, cilde doğal ve sağlıklı parlaklık kazandırır. Kesik ve yaralarda kan damarlarını daraltarak kan akışını durdurucu etki sağlar. İleri yaşlarda kas sıklığını destekler.

Afrodizyak: Gül yağı mükemmel bir afrodizyaktır. Hoş kokusu uyarıcı etki yaratır. Romantik duyguların artmasını sağlar. Cinsel işlev bozukluklarında kullanılabilir. Cinsel isteksizliğe karşı iyi gelir.

Sindirim sistemi: Mide ağrıları başta olmak üzere sindirim sisteminde gelişebilecek birçok probleme karşı iyi gelir. Asit üretimini dengeleyerek mideyi ülsere karşı korur. Mide ekşimesi, hazımsızlık, gaz, bağırsak sorunlarına karşı faydalarından yararlanılabilir.

Solunum sistemi: Öksürük, astım, ateş gibi problemlerde gül yağından yararlanılabilir. Geniş bir kap içine doldurulan suya birkaç damla gül yağı eklenip kullanıldığında boğaz ağrısı ve akciğer problemlerine karşı iyi gelir. Su ocakta kaynatılarak buharı teneffüs edilir. Bu uygulama aromaterapilerde sıkça kullanılmaktadır.

Cilt tahrişi: Cilt tahrişi ve ciltte oluşan iltihapları azaltıcı etkisi olan gül yağı bu konuda oldukça başarılıdır. Gül yağı kullanılan cilt bakım kremine birkaç damla eklenip sorunlu bölgeye sürülebilir.

Ağrı kesici: Burun tıkanıklığı, kramp, çarpma, şişme gibi durumlarda oluşan ağrıları kesmek için kullanılabilecek doğal bir yöntemdir. Sıcak ya da soğuk kompres üzerine birkaç damla gül yağı eklenip sorunlu bölgelerde kullanılabilir.

Kadın sağlığı: Tümör, kanama, adet düzensizlikleri gibi sorunlarda gül yağı kullanılabilir. Gül yağı ruh sağlığının da kontrol edilmesine yardımcı olur.

Vücudu ve kanı temizler: Kanı temizleyici etkisi olan gül yağı vücudu toksinlerden arındırıcı özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde vücut başta kanser olmak üzere birçok hastalığa karşı korunabilir.

Cilt sağlığı: Tropikal olarak uygulandığında cildin nemlenmesini sağlar. Erken yaşlanma belirtilerini minimuma indirir. Akne, iltihap gibi durumlarda cildi iyileştirir. Yara izlerini hafifletir, cilde parlaklık kazandırır.

Saç sağlığı: Yağ saç köklerini güçlendirerek saçların daha güçlü ve hızlı uzamasını sağlar. Saçlara parlak ve canlı bir görünüm kazandırır.

Gül Yağı Zararları Nelerdir?

Gül yağının bilindik bir zararı bulunmamaktadır. Cilde direkt olarak uygulanacağı zaman seyreltilmesi gerekir. Seyreltilerek kullanılan gül yağı ciltte tahrişe neden olup olmadığını anlamak için önce ufak bir alanda test edilmelidir. Oldukça güçlü bir yağ olduğu için hassas ciltlerde bazı sorunlara yol açabilir. Göz ve vücuda direk olarak temas etmesinden kaçınılmalıdır.

Gül Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Biberiye Yağı ile Zayıflama

Biberiye Yağı ile Zayıflama

Popüler İçerikler

Göz Altı Yağ Bezeleri

Göz Altı Yağ Bezeleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir?

Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir?

Argan Yağı Ne İşe Yarar?

Argan Yağı Ne İşe Yarar?

Kuyruk Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kuyruk Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Baobab Yağı Faydaları Nelerdir?

Baobab Yağı Faydaları Nelerdir?

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kayısı Çekirdeği Yağı Göz Çevresi

Kayısı Çekirdeği Yağı Göz Çevresi

Güncel

Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Bebek Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebek Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Susam Yağı Nasıl Yapılır?

Susam Yağı Nasıl Yapılır?

Aspir Yağı Faydaları Nelerdir?

Aspir Yağı Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Kekik Yağı Nasıl Yapılır?

Kekik Yağı Nasıl Yapılır?

Yılan Yağı Zararları Nelerdir?

Yılan Yağı Zararları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6