Karanfil Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Karanfil Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Karanfil Yağı, günümüzde çok farklı alanlarda kullanılan ve oldukça önemli özelliklere sahip bir maddedir. Adından da anlaşıldığı gibi karanfil bitkisine uygulanan soğuk pres ile elde edilmektedir. Ülkemizde de üretilebilen bu yağ hem bitkisel tedavilerde hem de tıbbi tedavilerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Karanfilin ülkemizde kolayca bulunabilmesine bağlı olarak karanfil yağını daha uygun fiyatlara bulmamız da kolay olacaktır. Ancak karanfil yağı, aşırı kullanımda ya da yanlış kullanımda insan vücuduna olumsuz etkiler de gösterebilir. Bu nedenle karanfil yağının amacına uygun bir şekilde kullanılması çok önemlidir diyebiliriz. Çünkü karanfil yağı, çok güçlü bir aromaya sahiptir. Bu aroma eğer seyreltilmeden kullanılır ise daha fazla etki yaptığı gibi yan etki riski de artmaktadır. Şimdi hep birlikte karanfil yağının faydalarına ve zararlarına da kısaca bir göz atalım.


Karanfil Yağı Faydaları Nelerdir?

 • Karanfil yağının faydalarından en çok diş hekimleri faydalanmaktadır. Çünkü güçlü etkisi ile yine güçlü bir uyuşturma etkisi bulunmaktadır. Çürük olan dişin tam çürük olan kısmına pamuk yardımı ile bastırıldığında birkaç dakika içerisinde bölgede uyuşukluk etkisi yapacağından ağrı ortadan kalkacaktır. Ancak diş etinin diğer kısımlarına temas etmemesi çok önemlidir.
 • Karanfil yağının antiseptik bir özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle enfeksiyon tedavilerinde de hem tıbbi olarak hem de bitkisel ürün olarak çok sık destek alınır ve karanfil yağı faydalarını çok hızlı bir şekilde gösterir.
 • Cilt üzerinde seyreltilerek kullanıldığında son derece önemli etkiler bırakmaktadır. Bu nedenle düzenli olarak cilde sürülebilmektedir. Ancak seyreltme işlemi kesinlikle yapılmalıdır.
 • Karanfil yağı, günlük olarak düzenli bir şekilde çok az bir miktarda tüketildiğinde stresi azalttığı söylenmektedir. İçerisindeki afrodizyak etkisi stres üzerinde oldukça önemli etkiler göstermektedir.
 • Karanfil yağı, ülkemizde bazı bölgelerde tuz ile karıştırılarak alın bölgesine masaj şeklinde uygulanmaktadır. Bu şekilde baş ağrısı ciddi anlamda azaltılabilmektedir.
Yukarıdaki etkilerin yanı sıra insanlarda solunum yolu tedavisinde, hazımsızlık sorunlarında, mide bulantısı sorunlarında, diyabet rahatsızlıklarında ve kan dolaşımında çok önemli etkileri bulunmaktadır.


Karanfil Yağı Zararları Nelerdir?

 • Karanfil yağı, fazla kullanıldığında insanlarda çok ciddi yan etkiler yapsa bile doğru kullanımda ciddi rahatsızlıklar vermez. Örneğin ciltte seyreltilmeden kullanılan karanfil yağı, büyük ölçüde kızarıklık sorunlarına neden olabilmektedir.
 • Karanfil yağı tüketilirken aşırıya kaçılması durumunda mide bulantısını geçirmek yerine daha çok mide bulantısı yapabilir. Bunun yanında hazımsızlığı giderdiği gibi aşırı ishal sorunları da ortaya çıkabilmektedir.
 • Hamile bayanlarda ya da hamilelik şüphesi olan kişilerde de karanfil yağı olumsuz etkilere neden olabileceği için kesinlikle cilt ve diş harici kullanılmamalıdır.

Kullanım Alanları

 1. Tıbbi alanlarda çok yaygın bir şekilde kullanılmalıdır. Yukarıda belirtildiği gibi daha çok diş tedavisi için kullanılmaktadır.
 2. Sabun yapımında hem cilde olan faydası için hem de kokusu için kullanılmaktadır.
 3. Kozmetik ürünlerde de çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Yine cilt ürünleri için sık kullanılmaktadır.
 4. Böcek kovucu maddeler içerisinde de karanfil yağı bulunmaktadır. Karanfil yağının verdiği koku, birçok böceği uzak tutmaktadır.

Karanfil Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Çin Yağının Faydaları Nelerdir?

Çin Yağının Faydaları Nelerdir?

Güncel

Badem Yağı ile Saç Bakımı

Badem Yağı ile Saç Bakımı

Güncel

At Kestanesi Yağı Nasıl Kullanılır?

At Kestanesi Yağı Nasıl Kullanılır?

Kalça Yağları Nasıl Eritilir?

Kalça Yağları Nasıl Eritilir?

Kalça Yağları Nasıl Eritilir, Vücutta bulunan birçok yağ insanları oldukça rahatsız etmektedir. Bu yağlar vücudun diğer organlarına verdiği zarar kadar görüntü ol[...]

Karabiber Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Karabiber Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Karabiber Yağı, Ülkemizde biber kültürü çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle Doğu Anadolu ve diğer bölgelerde bu biberlerin yeri ve önemi çok fazladır. Karabiber [...]

Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır?

Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır?

Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır, Keten tohumu çiğnenerek de yenilebilir fakat sert olması nedeniyle tam öğütülmediği için sindirilmeden vücuttan atılabilir. Faka[...]

Yılan Yağı Saç Çıkarır mı?

Yılan Yağı Saç Çıkarır mı?

Yılan yağı saç çıkarır mı, içeriğinde yer alan omega 3 yağ asidi nedeniyle yılan yağının saçlar için oldukça önemli yararlı etkileri vardır. Saçlarında çeş[...]

Saç Uzatma Yağları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saç Uzatma Yağları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saç Uzatma Yağları, denince akla ilk gelen bitkisel yağlardır. Saçınızın sağlıklı uzaması için bol bir şekilde saç diplerinin oksijen alması gerekiyor. Eğer saç�[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6