Kandaki Yağ Oranı Yüksekliği
15 Mayıs 2024

Kandaki Yağ Oranı Yüksekliği

Kandaki Yağ Oranı Yüksekliği, birçok kişide büyük problemlere neden olabilmektedir. Kandaki bu oranın dengelenmesi de yine yediğimiz besinleri, içtiğimiz içecekler tarafından gerçekleştirilmektedir. Tabi düşündüğünüz gibi kilolu insanların kanındaki yağ oranı daha fazladır. Gün geçtikçe obezite ve kilo problemi artmaktadır. Bu nedenle kandaki yağ oranı yüksekliği sorunuda bununla birlikte artışlar göstermektedir. Bu nedenle sağlığımıza çok dikkat etmek ve yediğimiz içtiğimiz besinlerin içeriğine dikkat etmek, gerektiğinden fazla yiyecek ve içecek tüketmemeye özen göstermek zorundayız. Vücudunuzdaki kanda bulunan yağ oranı, genellikle yapılan testlerle ortaya çıkmaktadır. Fakat eğer bir anormallik söz konusu ise vücudunuz bazı işaretlerle kandaki yağ oranının yüksek olduğunu sizlere bildirir. Bu işaretler; baş dönmesi, mide bulantısı, göz kararması vs. Gibi şeyler olabilir. Böyle durumlarda doktorunuza başvurmanızda fayda vardır. Genellikle kilo sorunu olan kişilerde gözlenmesine rağmen bazen böyle problemleri olmayan kişilerde de görülebilmektedir.

Tüm bunların yanında kandaki yağ oranı yüksekliği: baş dönmesi, uykusuzluk, göğüste sıkışma hissi, nefes darlığı gibi etkilerle de anlayabilirsiniz. Göz kapaklarınızda beyaz siğil de kanda yağ oranı yüksekliği belirtilerinden biridir ama buradaki iyi haber bu siğillerin insan sağlığına hiçbir zararının bulunmamasıdır. Bu belirtileri gördüğünüzde anlamalısınız ki kanınızda bulunan yağ oranı çok fazladır. Bu nedenle yağlar göz etrafında siğiller halinde kendisini gösterir. Bazen görmede problemlerin olması, bulanıklaşma gibi sorunlarda kanda oluşan yağ probleminden kaynaklanabilir. Kanınızdaki yağlar kimi zaman kanda pıhtılaşmaya neden olarak damar tıkanıklığı sorunlarını beraberinde getirebilir. Kanınızdaki yağ oranının artmasının en büyük nedeni doymuş yağ asitleridir. İçeriği nedeni ile bu yağlar belli sıcaklıklarda katılaşır. Bu yağlar tüketildiğinde kan içerisinde donarak yine damar tıkanıklığına ve pıhtılaşmaya yol açmaktadır. Eğer sürekli olarak kolesterol probleminiz varsa kan değerleri tablosuna bakın. Göreceksiniz kanınızda bulunan yağ oranı oldukça fazladır. Kanın yağ oranının yüksek olmasıyla sadece göz ve çevresinde değil, bunların yanında topuklar, diz kapakları, dirseklerde de küçük yağ siğilleri oluşturarak belirtilerini ön plana çıkarmaktadır.

Kandaki yağ oranı yüksekliği bazı organların zarar görmesine neden olabilmektedir. Mesela karaciğer bu oran yüksekliği ile şişerek büyür ve yağlanır. Herkesin bildiği hastalıklardan biri olan karaciğer yağlanmasının en büyük nedenlerinden biri de budur. Karaciğer yağlanarak tam olarak görevini yapamaz hale gelebilir. Bu nedenle de kişide iştahsızlık ve daha birçok sorun meydana gelir. Tabi bunun yanında kandaki yağ oranı arttıkça bacaklara giren krapmlar, vücudun herhangi bir yerinde oluşan sancıları da söylemeden geçmek istemiyorum. Tüm bu belirtilerden birkaçı bile sizlerde görülüyorsa acilen herhangi bir sağlık merkezinden kan testinizi yaptırın. Bu tür testlerle bazı önlemler alarak birçok sağlık problemlerinden kurtulabilirsiniz. Uzun yıllar boyunca kandaki yağ oranı yüksekliği olması kalıcı kolesterol hastalığına neden olabilmektedir. Bu nedenle önlem almanız, sorunu daha sonra düzeltmekten çok daha kolay olacaktır. Bu tür sorunlar sizleri günlük yaşantınızda kısıtlayarak ileride de yani yaşınız ilerledikçe diğer hastalıklara yol açarak sizleri kötü durumlara düşürebilir.

Kandaki Yağ Oranı Yüksekliği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Defne Yağı Nasıl Yapılır?

Defne Yağı Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fesleğen Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Fesleğen Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Keten Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Keten Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kandaki Yağ Oranı Nasıl Düşürülür?

Kandaki Yağ Oranı Nasıl Düşürülür?

Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

Biberiye Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Biberiye Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6