5w 30 Motor Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

5w 30 Motor Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

5w 30 motor yağı, motorlarda kullanılan bir tür yağdır. Ham petrolden elde edilmiş olan yağlar madeni yağa ya da makine yağı olarak anılır. Fakat bu yağlar motorda çalışma koşullarına uygun değildir. Motor yağlarında aranan özellikler, bu madeni yağların içine koyulan katkı maddeleri sayesinde elde edilir. Katkı maddeleri, motor yağının düşük sıcaklıkta kalınlaşmasını önlemekte, soğuk havada motorun çalışmasını kolaylaştırmaktadır. Yüksek sıcaklıkta ise yağlama özelliğinin kaybolmadan, motordaki segman, piston, sibop gibi parçalarda meydana gelen atık maddelerin azaltılmasını sağlar. Ayrıca motorun daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Yağın köpürmesini önlemekte ve yağlama kalitesini arttırmaktadır.

Motor yağlarının hepsinde S. A. E. Seri numarasıyla sınıflandırma yapılır. Bu S. A. E. Numarasının küçük olması yağın akıcı olmasını ve ince olmasını gösterir. Büyük olduğunda yağlar daha kalın ve daha az akıcı olur. 5w 30 motor yağında, bu değer 5 olduğundan yağ ince ve akıcı özelliktedir. Burada yer alan w harfi yağın kışlık olduğunu gösterir. (W harfi İngilizcede kış anlamında winter kelimesinin baş harfi yerine kullanılır)
Dizel ve benzinli motorlarda yağlar yazlık, kışlık ve dört mevsim birleşik yağ olarak üretilir. Yazlık yağlar 10, 20, 30, 40, 50 olarak sınıflandırılır. Kışlık yalar ise 5w, 10w, 15w gibi değerlerle gösterilir. Dört mevsim olan birleşik yağlarda, 5w 30, 10w 40, 15w 50 gibi değerlerle gösterilir. Bu yağlar örneğin kış mevsimindeyken 10w numaralı olan, yaz mevsiminde S. A. E. 30 numaralı yağın yerine kullanılabilir.


5w 30 motor yağının görevi nedir?


5w 30 motor yağı motorun hareketli olan tüm aksamının üzerinde aynı film gibi ince bir tabaka oluşturur, sürtünme ve aşınma miktarını azaltır. Sadece 5w 30 numaralı yağ değil diğer yağlarda aynı görevleri görür. Bu şekilde tekerleklere aktarılan güç daha fazla olur. İçeriğinde olan deterjanlarla motorun temizlenmesine, pasa karşı korunmasına ve silindirler çevresinde olan aşırı sıcağın bir kısmının kartere inmesine destek olur. Bu yaptığı sayesinde.

Sürtünme en aza indirilir, temas eden parçalar arasında yağ filmi oluşur ve aşınmayla birlikte sıcaklık azalır.

Motor kompresyonunun düşüşünü önler. Silindir yüzeylerden segmanların sıyırdığı yağ, segman ve yuvasının arasına dolar, kompresyon kaçağına karşılık sıvı bir conta vazifesi görür. Kompresyonun silindir, segman ve pistonun arasından kartere kaçışını azaltır.

Motorun parçalarının soğumasını sağlar, Karterde olan yağ, motor parçalarından daha soğuk olur. Yağlamada parçaların üzerinden sıcaklığı alır kartere getirir ve parçaları soğutur.

Motorun parçalarını temizler.


5w 30 motor yağının açılımı nedir?


S. A. E. Sınıflandırması içinde derece w harfiyle ayrılan iki rakamdan oluşmaktadır. W harfi dediğimiz gibi kış anlamında kullanılır ve düşük sıcaklıkta yağın viskozitesini göstermektedir. Viskozite yağın kalınlığını anlatan bir değerdir. 5w 30 motor yağında olduğu gibi, 5w değeri düşük olduğundan yağın ince olduğunu gösterir. Rakam ne kadar düşükse, yağda o kadar incedir. Yani düşük ısılardaki akıcılığını ve motorun kolay çalışacağını göstermektedir.

5w 30 motor yağındaki ikinci rakamda yani 30 değeri, yağın yüksek ısı viskozitesini vermektedir. Bu değer yükseldikçe, yağ sıcak olduğunda kalın olacağını gösterir.

5w 30 Motor Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Kavram Yağının Özellikleri

Kavram Yağının Özellikleri

Kimyon Yağı

Kimyon Yağı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

At Kestanesi Yağı Faydaları Nelerdir?

At Kestanesi Yağı Faydaları Nelerdir?

Atık Yağ Analizi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Atık Yağ Analizi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yılan Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yılan Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sığla Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sığla Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağı Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağı Faydaları Nelerdir?

Güncel

Çörek Otu Yağı Kullanımı

Çörek Otu Yağı Kullanımı

Kilo Aldıran Yağlar Nelerdir?

Kilo Aldıran Yağlar Nelerdir?

Kilo Aldıran Yağlar: Birçok insan kilolarından rahatsızken, bazıları ise vücut metabolizmasının çalışmasından dolayı, kilo alamamakta ve çok zayıf görünmektedir.[...]

Debriyaj Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Debriyaj Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Debriyaj Yağı, Debriyaj, birçok motorlu taşıtta tork değişimlerinin gerçekleşmesini sağlayan bir dişli sistemidir. Bu dişli sisteminin her makine parçası gibi, sağl�[...]

Biberiye Yağı Nasıl Yapılır?

Biberiye Yağı Nasıl Yapılır?

Biberiye Yağı Nasıl Yapılır, Biberiye (Rosmarinus officinalis) ballıbabagiller familyasından olan, Ege ve Akdeniz Bölgelerinde bolca yetişen; boyu 2 metreye kadar ulaşabi[...]

Ayçiçek Yağı Nasıl Yapılır?

Ayçiçek Yağı Nasıl Yapılır?

Ayçiçek yağı nasıl yapılır?Nasıl elde edilir? Bu soruların cevabını aramadan önce ayçiçeğini ve ayçiçeğinin ülkemizdeki konumunu değerlendirmek gerekir. Ayçiç[...]

Parafin Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Parafin Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Parafin yağı, petrolden elde edilen ve petrol yan ürünü olarak geçen, kozmetikten, tekstile, yiyeceklerin korunmasından, patlayıcı maddelere kadar pek çok alanda kullanı[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6