Saç Uzatma Yağları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
21 Haziran 2024

Saç Uzatma Yağları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saç uzatma denilince akla ilk gelen yöntemlerden biri, bitkisel yağların kullanımıdır. Saçın sağlıklı bir şekilde uzaması için saç diplerinin yeterli oksijen alması oldukça önemlidir. Saçınızın sağlıklı bir şekilde uzamasını istiyorsanız, bazı yağların saç diplerine düzenli olarak uygulanması gerekmektedir. Normal bir saç, ayda 0.5-2.5 santimetre arasında uzar. Bu uzama farkı, genetik faktörler kadar doğru saç bakımı ve beslenme ile de ilgilidir. Yanlış ve yetersiz beslenme sonucu yaşanan vitamin eksiklikleri, sık sık saç boyatma, saç kurutma makinesinin sürekli kullanımı gibi saç yıpratan uygulamalar saçın uzamasını yavaşlatabilir.

Saç Köklerinin Önemi

Saçın doğru şekilde uzaması için saç bakımının saç köklerinden başlaması gerekmektedir. Saç telleri ne kadar parlak ve sağlıklı olursa olsun, saç köklerine özen gösterilmezse saç bir süre sonra donuk ve zayıf görünmeye başlar. Saç uzamasını ve saç köklerini güçlendirmek sizin elinizdedir. Saç derisini temiz tutmak, yağ oluşumunu engellemek, düzenli olarak saç diplerine masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırmak ve doğal yağlarla saçın kurumasını engellemek, saç sağlığı için önemli adımlardır. Doğal yağlar, uçucu ve taşıyıcı yağlar olmak üzere ikiye ayrılır. Uçucu yağlar lavanta, limon ve biberiye yağı gibi yağlardır. Zeytinyağı, badem yağı ve Hint yağı gibi yağlar ise taşıyıcı yağlar arasında yer alır. Uçucu yağlar, direkt olarak saç derisine uygulanırsa tahrişe neden olabilir. Bu nedenle bu yağlar, taşıyıcı yağlarla seyreltilerek kullanılmalıdır. Örneğin, lavanta yağı kullanacaksanız, 1 çay kaşığı lavanta yağını 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırarak uygulama yapmalısınız.

Saç uzatma yağlarının etkili olabilmesi için en az 2-3 ay düzenli olarak bu yağlarla bakım yapmanız gerekmektedir.

Hint Yağı

Hint yağı, besleyici E vitamini, protein ve saç için faydalı mineraller bakımından zengindir. Bu yağ, saçın uzamasına katkı sağlar ve saç tellerinin kalınlaşmasını destekler. Haftada 1-2 kez Hint yağı ile saç diplerinize masaj yaparak kırıkları önleyebilir ve saçın nemlenmesini, yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

Susam Yağı

Susam yağı, saç derisinde iltihaplanma veya mantar gibi rahatsızlıklarla karşılaşıyorsanız kullanılabilir. Mikropları temizleyici ve saçınızı nemlendirici özellikleri bulunan susam yağı, E vitamini içerir ve saç derisini canlandırarak uzamasına yardımcı olur.

Jojoba Yağı

Jojoba yağı, iyileştirici etkisi olan ve hem cilt hem de saç için oldukça faydalı bir yağdır. Saçın kabarmasını önler, koparak dökülmesini azaltır ve kepeğe karşı da etkilidir. Ayrıca, şampuanınıza jojoba yağı ekleyerek de kullanabilirsiniz.

Nane Yağı

Nane yağı, saç derisini canlandırarak saç köklerine daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Bu sayede saç daha hızlı ve sağlıklı uzar. Ancak nane yağı güçlü bir yağdır ve direkt olarak uygulanmamalıdır. Badem yağı veya zeytinyağı ile seyreltilerek kullanılmalıdır.

Biberiye Yağı

Biberiye yağı, birçok saç bakım ürününde kullanılan ve saç derisindeki kan dolaşımını artıran bir yağdır. Haftada 2 kez, 7-8 kaşık badem yağı ile karıştırarak saç derinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı, antibakteriyel özelliklere sahip olup saç derisini enfeksiyonlara karşı korur ve kepekten kurtulmanıza yardımcı olur.

Saç Uzatma Yağları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yağ Yapan Besinler Nelerdir?

Yağ Yapan Besinler Nelerdir?

Haber Bülteni

Soğan Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Soğan Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ozon Yağı Ne İşe Yarar?

Ozon Yağı Ne İşe Yarar?

Krill Yağı Faydaları Nelerdir?

Krill Yağı Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6