Yılan Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Yılan Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yılan yağı, saç bakımında sıkça başvurulan bir yağdır. Yılan yağının faydaları çok eski yıllarda keşfedilmiştir. Elde ediliş şekli tıpkı balık yağı gibidir. Yılan yağı su yılanından elde edilmekte ve popüler bir şekilde saç, sakal, kaş gibi bölgelerde kullanılsa da başta kemik sağlığı olmak üzere daha pek çok sağlık sorununa karşı kullanılmaktadır. Yılan yağı tıp camiasında da kabul gördüğü için diğer yağlardan bir adım öne geçmeyi başarmıştır. Piyasada kolaylıkla bulunabilen yağın fiyatı da hemen her bütçeye hitap eder. Eczanelerden, aktarlardan ya da internet üzerinden kolaylıkla temine dilebilir. Düzenli ve bilinçli kullanımlarda faydalarından gözle görülür şekilde yararlanılabilir. Farklı faydalı yağlar ile birleştirilerek kullanıldığında etkilerinden daha çabuk ve fazla yararlanılabilir.

Yılan Yağı Faydaları Nelerdir?

Ağrı kesici: Yılan yağı geleneksel Çin tıbbında eklem ağrılarından kurtulmak, iltihabı tedavi etmek için yaygın şekilde kullanılmaktadır. Eklem iltihabı ve yaralanmalar sonucu oluşan ağrıyı gidermek için kullanılabilir.

Ritim bozukluğu: Yılan yağı içeriği ritim bozukluğuna karşı iyi gelir. Ritim bozukluğu beraberinde birçok hastalığa davetiye çıkarabilir. Ritim bozukluğu sebebiyle yaşanan semptomlar yılan yağı kullanılarak giderilebilir.

Tansiyon: İçeriğinde yer alan omega-3 yağ asitleri hipertansiyona karşı faydalıdır.

Kalp krizi: Yılan yağı düzenli kullanıldığında içeriğinde yer alan omega-3 yağ asitleri sayesinde tansiyonun düşmesini sağlayarak olası kalp krizi riskini minimuma indirir.

Depresyon: Yılan yağı depresyona maruz kalan kişiler tarafından tıbbi tedaviye destek amacıyla kullanılabilir.

Cilt sağlığı: Saç sağlığıyla ön plana çıkan yılan yağı cilt sağlığı içinde kullanılabilir. Sedef, egzama gibi kronik olarak gelişen cilt hastalıklarında yılan yağından yararlanılabilir. Bu hastalıklar haricinde cilt kuruluğu, ciltte döküntü, kaşıntı gibi problemlere karşıda iyi gelir.

Kanser: Kanseri tek başına tedavi edici bir etkisi olmasa da içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde bazı kanser türlerinde olumlu etkiler yaratabilir. Özellikle göğüs, prostat ve kolon kanserlerinin gelişme riskini azaltabilir.

Yılan Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Yılan yağının en bilindik faydalarından biri saçlar üzerinde yaratmış olduğu olumlu etkilerdir. Saçların sağlıklı ve hızlı uzamasını sağlar. Günümüzde birçok kişi tarafından bu anlamda kullanılmakta ve olumlu sonuçlarından yararlanılmaktadır. Saç sağlığı üzerinde yaratmış olduğu faydalar içinde bulunan vitamin ve minerallerden kaynaklanmaktadır. Kellik durumuna ulaşmış saç derisinde bile olumlu etkileri bulunmaktadır. Saçta oluşan kepeklenmeye karşıda faydalıdır. Sağlıklı saçlara kavuşmanın en etkili çözümlerinden biridir. Kırılgan ve cansız saçların onarılmasını sağlar. Yılan yağı eğer genetik olarak gelişen bir saç problemi yoksa her türlü saç problemine karşı kullanılabilir.

Yılan Yağının Sakala Faydaları Nelerdir?

Kıl kökleri üzerinde olumlu etkileri olan yılan yağı saç sağlığıyla beraber, sakal, kaş ve kirpikler içinde kullanılabilir. Düzenli olarak kullanıldığında tıpkı saçlarda olduğu gibi sakallarda da gürleşmeyi sağlar. Sakal çıkmayan ya da sakalı seyrek olan kişiler yılan yağının bu faydasından kısa sürede yararlanabilir.

Yılan Yağı Nasıl Kullanılır?

Yılan yağı saçlar ya da cilt için direk olarak kullanılabilen bir yağdır. Problemli bölgeye elle sürülerek hafif hareketlerle masaj yapılarak yedirilir. Masaj yağın daha etkin olmasını sağlar. Saç bakımı için kullanılan farklı ürünlerle etkileşime girmez. Bu nedenle birlikte kullanıma uygundur. Yılan yağının tahriş edici bir özelliği yoktur. Bu sebeple maske şeklinde hazırlanıp ciltte iki saat kadar bekletilebilir.

Yılan Yağı Zararları Nelerdir?

Yılan yağının bilindik hiçbir zararı yoktur. Tamamen doğal bir üründür. Ancak alerjik ve hassas bünyeye sahip olan kişiler temkin amacıyla az ve kısa süreli kullanıma özen göstermelidir. Yine olası yan etkilerden korunmak için özellikle saç bakımında şampuan ya da saç kremine karıştırılarak kullanılması faydalı olur.

Yılan Yağı Sabunu

Yılan yağı sabunu tıpkı yılan yağı gibi faydalı ve doğal bir üründür. Saç ve cilt sağlığı için kullanımı tercihe dilebilir. Faydaları şu şekilde sıralanabilir;
 • Yılan yağı sabunu içeriği sayesinde cildin yenilenmesini, canlı bir görünüm kazanmasını sağlar.
 • Cilt kırışıklıklarını azaltmak ve önlemek için kullanılabilir.
 • Güçsüz ve kırılgan saçların onarılmasını sağlar.
 • Saç dökülmesi için çözüm olabilir.
 • Saçın hızla uzamasını sağlar.
Yılan yağı sabunu eğer saç bakımı için kullanılacaksa banyoda saçlar şampuanlandıktan sonra elde köpürtülerek parmak uçlarıyla saç derisine masaj yapılarak uygulanır. İki dakika boyunca masaj yapıldıktan sonra saçlar durulanarak sabundan arıtılır. Cilt bakımı için kullanılacaksa yine elde köpürtülüp cilde masaj yapılarak sürülür ve iki dakika bekletilip yıkanır.

Orjinal Yılan Yağı Nasıl Anlaşılır?

Yılan Yağı, adından da anlaşıldığı gibi bitkisel bir yağ değildir. Yağın kullanım amacı genellikle cilt ve saç üzerinedir. İnternet ve reel marketlerde orijinal olanını bulmak biraz zordur. Bu nedenle oldukça dikkat etmek gereklidir. Yılan yağı alırken iyice sorup soruşturmadan ilk gördüğünüz satış noktasından almayınız. El altından satılan yağlar genellikle yurt dışından kaçak yollarla Türkiye'ye girmektedir denetimsiz, bandrolsüz, faturasız ve sahtedir.

Sahte yılan yağı vücuda fayda sağlamayacağı gibi, daha farklı sorunların oluşmasına da neden olabilir. Satın almayı düşündüğünüz ürünü kurumsal ve kaçak ürün satma eğilimi olmayan firmalardan temin etmenizi öneririz.

Yılan Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6