Tatlı Badem Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Tatlı Badem Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tatlı Badem Yağı, Günlük hayatta kuruyemiş olarak tükettiğimiz bademden elde edilen bu yağ taşıyıcı yağ türlerinden biridir. Özellikle cilt bakımında kullanılan tatlı badem yağının birçok faydası bulunmaktadır. Ellerimizi nemlendirmek, makyaj temizlemenin yanı sıra maske hazırlığında da yine bu yağ kullanılmaktadır. E vitamini açısından oldukça zengin olan tatlı badem yağı bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Ayrıca cilt bakımında kullanılmasının en önemli nedenleri arasında E vitamini zenginliği gelmektedir.

Cilt Temizliği ve Bakımında: Günlük hayatta hava kirliliği ve ter gibi nedenlerden dolayı cildimiz matlaşmaya başlar. Bu gibi dış etkenlerden korumak için yatmadan önce yüzümüzü temizce yıkadıktan sonra yarım kahve fincanı tatlı badem yağının içine bir çay kaşığı şekeri koyuyoruz. Eridikten sonra peeling şeklinde uyguluyoruz. Bu şekilde cilt temizliğimizi yapmamızın yanı sıra siyah nokta oluşumunu önleyeceğiz.

Kuruyan cildimize nemlendirme amacıyla günlük olarak kullanmamız, diğer nemlendiricilere oranla daha güzel sonuçlar elde etmemizi sağlayacaktır. Aynı zamanda kuruluğa bağlı olarak ortaya çıkan egzama şikâyetlerinden kurtulabiliriz.

Kırışıklıklar ve İnce Çizgilerde: Yaşa ve günlük hayatın stresine bağlı olarak ortaya çıkan, yorgun yüz ve ince çizgilerin tedavisini de tatlı badem yağından elde etmek mümkün. Sadece haftada bir gün yapılan tatlı badem yağı uygulaması ile yaşlanmanın belirtilerini öteleyebiliriz. 1 tatlı kaşığı badem yağı ve 2 damla E vitamini karışımını çok az ısıttıktan sonra parmak uçlarımızla, dairesel hareketlerle yüzümüze masaj yaparak uygulayabiliriz. Sonrasında kuru bir mendil yardımıyla cildimizi temizleyip, ardından ılık su ile yıkayalım. Ardından Havlu ile yumuşak hareketlerle kurulayalım. Bu masaj ile cildimizi nemlendirir, besler ve yenilenmesini sağlarız.

Saç Bakımı: İçeriğindeki magnezyum minerali sayesinde saçların gürleşmesinde ve hızla uzamasında oldukça etkilidir. Magnezyum eksikliğine bağlı olarak gelişen saç dökülmesinin en kolay tedavi şekli tatlı badem yağı uygulamasıdır. Tatlı badem yağı ile zeytinyağından elde edilen karışım ile saç uçlarına bakım yapılabilir. Kırıkların ve zayıf saçların onarımında oldukça etkilidir. Aynı zamanda saç diplerine uygulanan bu karışım ile kepeklerden kurtulmak oldukça kolaydır. Bu karışım her banyodan önce uygulanabilir.

Güneşten Korunma: Cildimizin bakımı ve temizliğinin yanı sıra güneşin zararlı ışınlarından korunması da oldukça önemli bir detaydır. Lekelenmelere ve kırışıklıklara neden olan UV ışınlarından güneş kremleri ile korunmak gerekir. Aynı zamanda güneş kremini desteklemek amacıyla tatlı badem yağını yine masaj yaparak uygulamak korumaya yardımcı olmasının yanı sıra zararlı etkilerinin silinmesini de sağlayacaktır.

Dudakların Bakımı: Kış aylarında soğuk hava koşullarının etkisi nedeniyle kuruyan ve çatlayan dudaklarımıza tatlı badem yağı uygulaması oldukça faydalı olacaktır. Evde kendi dudak bakım kremimizi hazırlayabiliriz. Bunun için bir tatlı kaşığı bal ve bir miktar badem yağı yeterli olacaktır. Küçük bir kavanozun içine koyarak gün içinde yanımızda bulundurup gerektiğinde rahatlıkla kullanabiliriz.

El Bakımı: Ellerimizin her zaman bakımlı görünmesi için temizlik yaparken eldiven kullanmaya, fazla güneşe maruz kalmasını engellemeye dikkat etmemiz gerekir. Günlük el bakımı tatlı badem yağı uygulaması ile tamamlandığında oldukça verimli sonuçlar elde edeceğiz. Aynı zamanda ellerdeki güneş lekelerinin, yaşlanmanın belirtilerinin yok olmasını sağlar. Gün içinde sık kullanımı faydayı arttıracaktır. Tüm bunların yanı sıra tırnakların etrafındaki etlerin kurumasını engeller ve tırnaklarımızı besler.

Tatlı Badem Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yağ Yapan Besinler Nelerdir?

Yağ Yapan Besinler Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kayısı Yağının Faydaları Nelerdir?

Kayısı Yağının Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Yağı ile Zayıflama

Çörek Otu Yağı ile Zayıflama

Jojoba Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mavi Anemon Yağı Faydaları Nelerdir?

Mavi Anemon Yağı Faydaları Nelerdir?

Çilek Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Çilek Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Güncel

Ceviz Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Ceviz Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Güncel

Defne Yağı Nasıl Yapılır?

Defne Yağı Nasıl Yapılır?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6