Mısırözü Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Mısırözü Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mısırözü yağı, graminae familyasına at olan zea mays mısır taneleri rüşeymiyle elde edilen bir yağdır. Nişasta ile glikoz şurubu üretimi sırasında yan ürün olan rüşeymden bu yağ elde edilir. Tatlı mısır ile yüksek yağlı mısır açısından patlamış mısır ham fiberden zengin olmasına rağmen, bunlar yağ açısından zengindir. Mısır çeşitlerine göre yağ içeriği %1,2 ile %5,7 arasında değişir. Ancak çoğu bölgedeki mısırların yağ içeriği ortalama %4-5 arasında olur. Yüksek oranda yağ içeren türler %19,5 oranında yağ bulunabilir. Mısırdaki yağın büyük çoğunluğu özünde ya da tohumda konsantre edilmektedir. Mısırda olan yağın fazla miktarlarda olmasının avantajı ve dezavantajı son kullanıma bağlı değişir. Endüstriyel nişasta, alkol ya da fruktoz üretimi sırasında yüksek yağ oranı dezavantaj olabilir. Mısırda olan yağların çoğunluğu serbest haldedir.

Mısırözü yağının yararlı etkileri nelerdir?

Mısırözü yağı %25 oranında tekli doymamış yağ, %60 oranında çoklu doymamış yağ ve %10 oranında doymuş yağ içerir. Bu sebeple kanda kolesterol seviyesini düşürmektedir. Yağ içeriğinde doymuş yağlar yerine, yüksek oranda çoklu doymamış yağ asidi içerir. Doymuş yağlar kolesterol seviyesini 2 kata kadar yükseltebilirken, çoklu doymamış yağlar kolesterolü düşürme etkisi yapar. ABD Gıda ve İlaç idaresi FDA, mısırözü yağının kalp hastalıklarının riskini azalttığını kabul etmiştir.

Araştırmalar sonucunda kolesterolün bağırsaklarda emilmesini önleyen fitosterollerin kolesterol seviyesini indirmekte oldukça etkili olduğu belirlenmiştir. 100 gram mısırözü yağında 968 mg fitosterol bulunur. Bu oran diğer yağ türlerine göre oldukça yüksektir. Bu yağ serbest fitosterollerin esterlerinin doğal karışımını içeren tek üründür. Araştırmalar çoklu doymamış yağ asitlerinden zengin beslenmenin, yüksek tansiyon değerlerini düşürdüğünü kanıtlamıştır.

Mısırözü yağı büyüme ve sağlık açısından önemli olan linoleik asit açısından da zengin içeriğe sahiptir. Tokoferolleri içermesi de önemlidir. Antioksidan etkisi olan madde, aynı zamanda E vitamini açısından değerli bir kaynaktır. Mısırözü yağı içindeki tokoferoller ise alfa tokoferol, beta tokoferol, delta tokoferol ile gama tokoferoldür. Piyasadaki mısırözü yağı içinde en fazla gama tokoferol bulunur. Bunu takip edenler alfa ile delta tokoferoldür. En fazla antioksidan etkiyi ise delta tokoferol gösterir. Alfa tokoferol ise en yüksek oranda E vitamini içerir.

Mısırözü yağı aynı zamanda trans yağın azaltılması için kullanılmalıdır. Bu yağ lif açısından çok zengindir. Bu nedenle sindirim sisteminin çalışmasına yararlı etkiler yapar, kabızlığa engel olur. Aynı zamanda koroner kalp hastalıkları riskini düşürür. Karbonhidrat içerdiğinden, enerji verici bir yağdır. A vitamini ile gözlere yararlı olur, kan yapıcı etkiler gösterir. Mısırözü yağının mideyi rahatlatıcı, gastrite engel olan etkileri vardır.

Yapılan araştırmalarda kadınlarda %5 oranında, erkeklerde ise %12 oranında yüksek tansiyon sorununa çare olduğu belirlenmiştir. Kızartmalarda pamuk yağı kadar verimi olduğu görülmüştür. Mısırözü yağı aynı zamanda trans yağ içeriği olmayan margarin üretiminde, hidrojene bitkisel yağ ile interesterifikasyona sokularak üretim yapılabilir.

Mısırözü Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kandaki Yağ Oranı Yüksekliği

Kandaki Yağ Oranı Yüksekliği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mineral Yağ Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mineral Yağ Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Don Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Don Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

At Kestanesi Yağı Nasıl Kullanılır?

At Kestanesi Yağı Nasıl Kullanılır?

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Kanola Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kanola Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?