10 40 Motor Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

10 40 Motor Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

10 40 Motor Yağı, Motor yağı binek araçlarda kullanılmakta olan hareketli parçalarının yüzeylerinin aşınmasını önlemede ve bu motor parçalarının soğutulmasında kullanılmaktadır. Araçlarda kullanılan madeni yağlardan 10 40 motor yağı ana görevi olarak mekanik olan hareketli parçaların yağlanmasını ve kaygan olmasını sağlamaktır. Motor yağının kullanımı aynı zamanda araç motorunun temizlenmesini sağlar ve korozyon oluşumunu önler, sızdırmazlığı önler, motorun hareketli olan parçalarındaki ısınma oluşumunu soğutarak engeller. Bu yağlar petrol bazlı olarak ya da petrol bazlı olmayan şekilde üretilmektedir. Kullanılmakta olan motor yağlarına çeşitli olan türlerden hidrokarbonlar ve poli alfa olefin ve poli interfal maddeler karıştırılır, bundan dolayıdır ki organik olan bileşenler genel olarak karbon ve hidrojen olarak bilinmektedir. Bu yağların yüksek bir performan gösterebilmesi ve motorda oluşan sıcaklığı alarak soğutma işlemi gerçekleştirebilmesi için yağın içerisinde %20 oranında ester kimyasal karışımı olmalıdır. Çoğu motor yağı ham petrolden üretilmekte olan daha ağır ve özellikle petrol içerikli hidrokarbondan elde edilmektedir. Sırdan olan bir motor yağı molekül başına 18-34 karbondan oluşmakta olan hidrokarbon oluşturur.

10 40 motor yağı binek araçların motorlarında hava şartlarına uygun olarak kullanılmalıdır. Motor yağları 10 w olanı 10 derece kadar olan soğuklarda dayanıklıdır. 40 w olanı ise 40 derece kadar olan sıcaklıklara dayanıklık göstermektedir. Araç mekanik aksamının düzgün olarak çalışması, parçaların düzgün olarak yağlanması ve aracın yürüyenin iyi olması amacıyla kesinlikle motor yağı kullanılmalıdır. Şahsi olarak kullanmakta olduğum araçta 10 40 motor yağı kullanmaktayım, düzenli olarak bu yağın eksildiğinde tamamlanması ve belli km sonrasında da yağın boşaltılarak tamamen yenisi ile değişmesini sağlıyorum. Araçta motor yağı eksilirse eğer aracın mekanik sistemi çalışamaz hale gelir ve ilerleyen zamanlarda aracın parçalarında arızalar oluşmasına sebebiyet verir. Tabi ki araç kullanıcıları buna dikkat edeceklerdir.

10 40 motor yağı değişik markalar olarak üretilmektedir. Bilinmesi gereklidir ki bu yağların üzerinde olan etiket sadece satıcı firmanın kendi reklamıdır. Motor yağları madeni olduğundan dolayı 10 40 olanı hepsi aynı özelliği sağlayacaktır. Kış aylarında ve yaz aylarında aynı yağı kullanmaktan kaçınılmalıdır. Kışın 10 w yağ kullanımına dikkat edilmeli yazın ise 10 w yağ kullanımına özen gösterilmelidir. Araç yağları kişilerin yapmış olduğu kilometrelere göre eksilmektedir ya da aracın aşırı derecede parçalarının yağsız kalmasından dolayı azalma göstermektedir. Motor yağları aracın motorunda oluşmakta olan bazı problemlerden dolayı kartelden ya da farklı bir bölgeden yağ kaçırması dolayısı ile sürekli eksilme gösterebilir. Buna kesinlikle dikkat edilmelidir. Aracın motorunda yağ kalmadığı zaman insan nasıl susuz yaşayamıyorsa aracında motorunun yağsız olarak çalışmayacağını düşünebiliriz.

Bu yağ benzinli ve dizel araçlarda kullanılmakta olup, kamyon veya buna benzer olan büyük araçlarda kullanılmamaktadır. Büyük araçlarda kullanılmakta olan yağ daha kalındır ve o araçların motoruna göre ayarlanmıştır. Binek araçlarının motorunda kullanılmakta olan yağ numarasına özellikle dikkat edilmeli yanlış olan yağ konulmamalı, motorda yağ eksik olmamalıdır. Bu sayede aracınız düzgün olarak çalışacak olup mekanik aksamında, motorun yağladığı parçalarda herhangi bir sorun oluşmayacaktır.

10 40 Motor Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6