Haşhaş Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Haşhaş Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Haşhaş Yağı, Haşhaş yumuşak yapraklı ve çiçekli, 1,5 metreye kadar uzayabilen yıllık bir bitkidir. Kapsülü afyon adlı uyuşturucu, haşhaş tohumu ise "haşhaş yağı" adı verilen yenilebilir bir yağ içerir. Haşhaş yağı yemeklerde ve sabun yapımında kullanılmaktadır. Haşhaş normalde papaver somniferum adı olarak geçen yalnız halk dilinde haşhaş diye tabir edilen bu bitki genelde tıp alanında kullanılan uyuşturucu ilaçların üretimi için yetiştirilmektedir. Üretimi sürekli olarak kontrol altına alınan bu ürünün kesinlikle kaçak yetiştirilmesine izin verilmemektedir. Afyon, Uşak, Kütahya, Antalya, Isparta gibi bölgelerde yetiştirilerek haşhaşın kapsülünden keyif verici diye bilinen bazı narkotik maddeler üretilmektedir. Kapsül şeklindeki yapısının içinde fazlaca minik tohumu bulunur. Tohumların yarısı yağdan oluşmaktadır. Bu haşhaş tohumlarından elde edilen bir yağdır faydaları ise günümüzde yeni yeni keşfedilen haşhaş yağı son zamanlarda en dikkat çeken bitkisel yağlardan biridir.

Bu yağın özellikle saç ve cilt sorunlarında kullanılması daha çok tavsiye edilmektedir. Çünkü haşhaş yağının saç ve cilt sorunları başta olmak üzere birçok sağlık sorunlarının oluşmasını önceden engeller. Haşhaş yağı saçın yıpranmasını ve dökülmesine engel olarak sağlıklı uzamasını sağlamaktadır. Ciltte kullanıldığında ise kırışıklığı gidererek genç bir görünüm sağlamaktadır. Ayrıca haşhaş yağı içerdiği omega 6 ve omega 9 yağ asitler, yüksek orandaki E vitamini sayesinde vücuttaki doku hücrelerini yenileyerek bağışıklık sistemini güçlendirerek kan dolaşımını düzenliyor.

Haşhaş yağı cildin nemini koruyarak genç görünümü ve cilt hücrelerinin işlevini düzenlemesine yardımcı olur. Haşhaş yağı kullanımı ise günde iki defa bir çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak yenir. Bunun dışında haşhaş yağı çıbanlara sürülür. Gargara sayesinde diş eti ve diş ağrılarından kurtulabilirsiniz. İstediğiniz zaman sindirimi kolaylaştırmak için salata ve içecek, yiyeceklerinize damlatabilirsiniz. Haşhaş yağı zararlı maddeler içerdiği için Uzman bir Doktor kontrolü altında tüketilmelidir çünkü fazla haşhaş yağının tüketiminde zararları da bulunmaktadır. Örneğin kalbi yavaşlatır, uyuşukluk verir, zihni bulanıklaştırır, uyku verir, solunumu zayıflatır bu yüzden mutlaka ilaç tedavisi görenler Doktor kontrolü altında kullanmalıdır.

Haşhaş Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Acı Elma Yağının Faydaları Nelerdir?

Acı Elma Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık Yağı Zararları

Balık Yağı Zararları

Tuz Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tuz Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kakao Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kakao Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Karınca Yumurtası Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Karınca Yumurtası Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6